Wspólne konto bankowe – wady i zalety

Para, wspólne konto

Założenie wspólnego konta bankowego ma wiele zalet — jak wszystko ma jednak również minusy. Taki produkt bankowy to dobre rozwiązanie, gdy pieniądze odkładane na koncie są przeznaczone na jakiś wspólny cel lub w przypadku podziału obowiązków, kiedy jedna strona pracuje, druga natomiast zajmuje się domem. O tym, jakie są jasne i ciemne strony wspólnego konta bankowego, przeczytasz w poniższym artykule.

Na jakich zasadach działa wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe najczęściej kojarzy się z rachunkiem małżeńskim. Jednak w istocie założenie takiego konta wcale nie wskazuje na status prawny osób ubiegających się o ten produkt. Wspólne konto bankowe mogą założyć dwie, trzy lub nawet cztery osoby zupełnie ze sobą niespokrewnione oraz pary niebędące małżeństwem. O taką opcję mogą ubiegać się przyjaciele, rodzeństwo bądź partnerzy biznesowi. Konto bankowe dla małżonków (www.bankier.pl) i nie tylko jest rozwiązaniem, które może uprościć wiele codziennych spraw. Wspólne konto można założyć osobiście w placówce banku albo online – ważne jest jednak, aby podpisy złożone pod umową były dostarczone przez wszystkich użytkowników rachunku. Po założeniu konta każdy współwłaściciel ma nieograniczony dostęp do wpłat i wypłat w bankomatach, transakcji, przelewów czy opłacania debetów. Jedynymi decyzjami, które trzeba podejmować wspólnie, są wszelkie zmiany w rachunku, które wymagają obecności i podpisu obydwu stron. Założenie wspólnego rachunku wiąże się najczęściej z posiadaniem osobnych kart bankomatowych.

podobne:  Najlepsze miejsce do życia - gdzie mieszkać, gdzie pracować? TOP 10

Dlaczego ludzie wybierają wspólne konto bankowe?

Wspólne konto bankowe to produkt, który bardzo często jest nieco tańszy, niż inne konta, warto jednak dobrze prześledzić warunki umowy. Może się bowiem okazać, że karty bankomatowe oraz inne elementy związane z kontem będą płatne. W większości przypadków to jednak nie oszczędność sprawia, że ludzie wybierają wspólne konto.

Choć takie rozwiązanie może mieć wady, wspólne konto bankowe jest bardzo wygodną opcją, kiedy jedna osoba nie zarabia, lub zarabia mniej, a w zamian zajmuje się domem lub opieką nad osobą chorą. W takim przypadku może ona korzystać z pieniędzy współmałżonka, partnera/ partnerki lub innej osoby, z którą posiada rachunek.

Wspólne konto bankowe to także dobry pomysł, jeśli współwłaściciele rachunku mają założone także osobne konta osobiste, jednak na rachunku wspólnym odkładają pieniądze na wspólny cel (wakacje, ważny projekt). To również dobre rozwiązanie dla partnerów, którzy chcą mieć lepszą kontrolę nad wydatkami na dziecko – na wspólne konto może wpływać np. świadczenie 500+ oraz wpływy z kont osobistych. W takim przypadku łatwiej jest obliczyć faktyczne wydatki na potrzeby dziecka.

podobne:  Kursy na wózki widłowe - co warto wiedzieć?

Jakie są zalety wspólnego konta bankowego?

Wspólne konto bankowe jest często jedynym rozwiązaniem, kiedy druga osoba w związku ma chwilowe problemy finansowe. Wtedy wspólny rachunek, na który jeden z partnerów przelewa część pieniędzy, pozwala lepiej zarządzać budżetem, jest także pomocne dla drugiej strony.

W przypadku par, które dopiero zaczynają ze sobą żyć, wspólne konto pozwala również oszacować wydatki, z którymi dwie osoby mierzą się w skali miesiąca w trakcie wspólnego życia. Może to dać obraz ogólnych możliwości i stwierdzić, czy i na jakich zasadach możliwy będzie potencjalny wspólny kredyt.

Jakie są wady wspólnego konta bankowego

Wspólne konto może mieć również wady. Jeśli nie posiadamy osobnego rachunku, będziemy po części skazani na – umiejętne bądź nie – rozporządzanie budżetem przez współwłaściciela konta. Trudności wynikające z takiego systemu mogą dotyczyć obydwu stron – zarówno tej, która zarabia więcej, jak i osoby z niższymi zarobkami lub niezarabiającej. W tym kontekście, jeśli jedna osoba źle zarządza budżetem, szybko może doprowadzić do debetu na koncie.

podobne:  Książki fantasy dla nastolatków - 3 ciekawe pozycje w księgarniach internetowych

Wspólne konto może być także niekomfortowe pod względem wglądu, jaki druga osoba ma w historię rachunku. Może to sprzyjać nadmiernej kontroli i wyrzucaniu drugiej osobie wydatków, jakie poczyniła ona ze wspólnego rachunku.

Podsumowując, posiadanie wspólnego rachunku może być dobrym pomysłem, jednak zawsze rozsądnym rozwiązniem będzie także posiadanie osobnego konta osobistego.

komentarze: 2

  1. Jak dla mnie wspólne konto ok, pod warunkiem, że dodatkowo każdy ma swoje prywatne. Bez tego ani rusz w razie kłopotów finansowych czy rozwodu…

  2. Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie wyobrażam sobie mieć wspólne konto bankowe z moją żoną! Ja zarabiam dosyć dużo, ona stosunkowo mało i widzę, jakie pierdoły ona kupuje. Gdyby miała dostęp do moich ciężko zarobionych pieniędzy, to na pewno wziąłbym kredyt…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.