Czy można mieć kilka portfeli kryptowalutowych?

Telefon przedstawia spadający kurs kryptowaluty

Każdy, kto chce zacząć inwestować w waluty kryptograficzne, musi stanąć przed wyborem portfela kryptowalutowego. Okazuje się, że rodzajów jest kilka. Który z nich będzie najlepszy dla osób początkujących? W dzisiejszym artykule przedstawimy każdy typ portfela i wyjaśnimy, na czym mniej więcej polegają.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Obecnie znane są cztery rodzaje portfeli kryptowalutowych, różnią się one sposobem działania, wygodą, jak i bezpieczeństwem. Jako inwestorzy, będziemy musieli stanąć przed dylematem, na czym nam dokładnie zależy i czego oczekujemy od danego portfela. Niektóre z nich będą charakteryzowały się lepszymi zabezpieczeniami, inne będą słynęły z ekspresowych przelewów.

Portfele gorące tzw. hot wallets

Hot wallets to najczęściej spotykane portfele, są też najłatwiejsze w użytku. Ze względu na swą prostotę wiele osób początkujących decyduje się na ten typ przechowywania swoich aktywów. Gorące portfele są nieustannie podłączone do sieci, dzięki czemu w każdej chwili można sprzedać lub wymienić waluty kryptograficzne. Te portfele są polecane przede wszystkim do szybkich transakcji.

Internetowy portfel kryptowalutowy

Portfel kryptowalutowy online, np. PortfelBitcoin to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę transakcji kryptowalutowych. Wspomniana strona oferuje portfel zintegrowany z kantorem krypto, dzięki czemu wymiana, zakup i sprzedaż jest niezwykle szybka. Osoby czuwające nad stroną zapewniają bezpieczeństwo środków, znaczna część wirtualnych aktywów klientów jest przechowywana poza systemem w zimnych portfelach.

Inne typy gorących portfeli kryptowalutowych

Z gorących portfeli wyróżniamy także te giełdowe, co w praktyce oznacza tyle, że swoje aktywa przechowujesz bezpośrednio na giełdzie. Nie jest to sposób zalecany nikomu. Wśród osób inwestujących w wirtualne waluty panuje zasada “nie twoje klucze, nie twoje krypto”. Dokładnie tak działa portfel giełdowy, to oni mają dostęp do kluczy prywatnych, a co za tym idzie – do kryptowalut.

Waluty kryptograficzne można także przechowywać na komputerze. Cechują się one wygodą i przejrzystym interfejsem, jednak istnieje ryzyko utraty zgromadzonych środków, jeśli komputer ulegnie awarii. Korzystając z takiego portfela, należy regularnie wykonywać kopię zapasową.

Portfele zimnie tzw. cold wallets

Portfele zimne uznawane są za bezpieczniejszą opcję przechowywania swoich wirtualnych aktywów, ponieważ nie są one stale podłączone do sieci. Cold wallets są dobrą opcją do długoterminowego przechowania danej waluty kryptograficznej, w codziennym użytkowaniu mogą być natomiast problematyczne. Wykonywanie transakcji nie jest tak łatwe i szybkie w porównaniu z gorącymi portfelami.

Właśnie opisaliśmy wszystkie możliwe rodzaje portfeli kryptowalutowych. Uważamy, że każdy inwestor powinien mieć ich przynajmniej kilka. Najlepiej by było, gdyby posiadał zarówno zimne, jak i gorące portfele. Zimne będą dobre do przechowywania większej ilości walut kryptograficznych, a gorące do wykonywania regularnych transakcji, wymiany czy sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.