Czym się kierować kupując Autocasco?

samochody

Ubezpieczenie Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Mimo to coraz więcej kierowców dostrzega zasadność jego posiadania i decyduje się na zakup pakietu OC/AC. O ile w przypadku tego pierwszego kwestia wyboru jest banalna, bo decydować o wyborze powinna jego cena, o tyle w przypadku ubezpieczenia AC nie jest już tak łatwo. Czym kierować się kupując Autocasco? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? 

Ubezpieczenia OC i AC bardzo często chodzą parami. W przypadku obowiązkowej polisy komunikacyjnej wybór nie powinien przysparzać problemów, ponieważ czynnikiem decydującym jest jego cena. Sprawa może się jednak nieco komplikować przy wyborze optymalnej polisy AC. Zachowaj spokój – nie taki diabeł straszny… Co powinno obejmować ubezpieczenie AC? 

Czym jest ubezpieczenie AC? 

Autocasco to ubezpieczenie komunikacyjne należące do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Jego celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa finansowego w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń oraz takich, za które to my sami jesteśmy odpowiedzialni. W jakich sytuacjach zadziała AC? To zależy od wybranego wariantu ochrony.

Co ważne, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, gdzie zakres polisy regulowany jest ustawowo, więc o jej wyborze powinna decydować cena, tutaj najważniejszy jest zakres ochrony. Zależność pomiędzy tym, a ceną polisy jest prosta — im szersza ochrona, tym wyższa cena polisy. W podstawowym zakresie ubezpieczenie AC gwarantuje odszkodowanie w przypadku kradzieży auta czy szkody całkowitej. Ochrona może objąć także zniszczenia spowodowane siłami natury czy uszkodzenia, za które odpowiada sam właściciel pojazdu.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie Autocasco? 

Może się wydawać, że znalezienie odpowiedniego Autocasco jest zadaniem czasochłonnym i trudnym. Tymczasem wystarczy jedynie wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujemy. Wówczas z łatwością dostosujemy zakres ochrony do naszych potrzeb. Pomoże nam w tym kalkulator OC, który nie tylko pozwoli znaleźć tanie ubezpieczenie, ale przede wszystkim da rozeznanie w różnych opcjach i wariantach polis dodatkowych. Przykładem takiego narzędzia online jest https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/.

Warto wiedzieć, że decydując się na pakiet OC i AC możemy liczyć na bardziej preferencyjne stawki niż w przypadku zakupu tych polis oddzielnie. Po wypełnieniu krótkiego formularza i podaniu niezbędnych danych, kalkulator OC wyświetli nam różne konfiguracje ubezpieczeń. A jak spośród nich znaleźć ochronę optymalną? Co powinna ona obejmować?

Co powinna obejmować polisa AC?

Naczelną zasadą, jaka powinna nam przyświecać podczas wyboru ubezpieczenia AC jest: “kieruj się zakresem ochrony, a nie jej ceną”. Skup się zatem na ryzykach, na jakich najbardziej Ci zależy. Kształtuj zakres polisy tak, by najlepiej odpowiadała Twoim oczekiwaniom. Zatem na jakie kwestie warto zwrócić uwagę i jaką ochronę powinna gwarantować polisa Autocasco?  

  • Zakres ochrony
  • To właśnie on jest najważniejszy. Dopasowując go do swoich potrzeb możesz wybrać ubezpieczenie typu “all risk” albo polisę chroniącą od określonego rodzaju ryzyk, czyli tzw. ryzyk nazwanych. To pierwsze chroni od wszelkiego rodzaju szkód, które czasem mogą być trudne do przewidzenia, natomiast nie zadziała jedynie w przypadku zdarzeń, które objęte zostały wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczenie AC od ryzyk nazwanych gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko wtedy, gdy będzie miało miejsce zdarzenie określone w OWU. 

  •  Udział własny 
  • Udział własny to nic innego jak kwota, o którą zostanie pomniejszone nasze odszkodowanie. Oznacza to, że pewną część wydatków związanych z likwidacją szkody będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy dany ubezpieczyciel przewiduje udział własny i ile on wynosi. Wybierając wariant bez udziału własnego musimy z kolei liczyć się z wyższą składką ubezpieczenia.

  • Sposób likwidacji szkody 
  • Przed wyborem polisy zastanów się nad wyborem sposobu likwidacji szkody. Zwykle masz do wyboru dwa warianty – wariant serwisowy zwany także bezgotówkowym lub wariant kosztorysowy. Ten pierwszy oznacza, że towarzystwo rozliczy się bezpośrednio z warsztatem, a wszystko to odbędzie się bez Twojego udziału, natomiast drugi oznacza sytuację, w której ubezpieczyciel oszacuje koszty cen i robocizny, a gotówkę przeleje na Twoje konto. Pamiętaj także o zwróceniu uwagi na rodzaj części użytych do naprawy.

  • Suma ubezpieczenia
  • W przypadku sumy ubezpieczenia największe znaczenie będzie miał fakt, czy jest ona stała czy zmienna. W przypadku stałej sumy ubezpieczenia, jej wysokość nie zmieni się przez cały okres trwania ochrony i liczona będzie od wartości rynkowej auta z dnia zawarcia umowy. Jest to jednocześnie wariant podnoszący cenę ubezpieczenia. Wybierając zmienną sumę ubezpieczenia, wartość samochodu wyznaczana jest każdorazowo na dzień wystąpienia szkody. Pierwsze rozwiązanie polecane jest w szczególności właścicielom nowych aut, których wartość drastycznie spada w pierwszych latach eksploatacji.

  • Zakres terytorialny 
  • Jeśli jesteś obieżyświatem i często podróżujesz swoim autem, ten czynnik powinien mieć decydujące znaczenie. Przy wyborze AC zwróć uwagę czy polisa działa jedynie na terenie Polski, czy obowiązuje także w innych krajach europejskich. Niekiedy będzie możliwe rozszerzenie zakresu terytorialnego w zamian za wyższą składkę ubezpieczenia. 

Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia Autocasco pamiętaj, że w przypadku tej polisy najważniejszy jest jej zakres. Przy wyborze nie kieruj się ceną, ponieważ może się okazać, że wybrany przez Ciebie najtańszy wariant nie gwarantuje Ci ochronę, której oczekujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.