Jak wyglądały pierwsze dyskoteki w Warszawie?

Ludzie tańczący na dyskotece

Tymi dyskotekami żyła kiedyś cała stolica. Teraz one żyją tylko w pamięci co niektórych osób. Jak wyglądały pierwsze dyskoteki w Warszawie?

Historia dyskotek

Pierwsza dyskoteka na świecie miała miejsce w niemieckim mieście Akwizgranie, w klubie “Scotch Club”. W latach 70 muzyka dyskotekowa była popularna w wielu krajach również w Polsce. Dyskoteki wyparły zabawy taneczne i potańcówki, gdzie rozrywkę zapewniał zespół muzyczny bądź orkiestra. Rolę wodzireja przejęli DJ-e. Obecnie, nawet dyskoteki poszły w zapomnienie, dziś chodzimy do klubów nocnych.

Warszawski klub Trend

To jedna z legend Warszawy, klub funkcjonował pod koniec lat 90. Jako pierwsi w kraju wykorzystali oświetlenie laserowe. Lokal znajdował się naprzeciwko terenów lotniska. Królowało tu techno i muzyka elektroniczna, bawił się tu każdy. Podziały przestawały istnieć, a rytmiczna muzyka cieszyła przedstawicieli wielu różnych subkultur.

Fugazi Music Pub

Fugazi powstał w 1992 roku, działał zaledwie 11 miesięcy. Było to miejsce ściśle związane z alternatywną sceną rockową. Z początku była to klubokawiarnia, organizowano tu spotkania dla entuzjastów rocka, tu odbyły się pierwsze ogólnopolskie zloty The Doors i koncerty hardcorowe. Klub niestety został zamknięty przez niezadowolenie administracji osiedla. Właściciel Waldemar Czapski następnie otworzył dyskotekę w innym miejscu, a działalność klubu rozpoczął cykl koncertów, które trwały 20 dni! Na scenie Fugazi występował m.in. Kult, Dżem, Maanam, Oddział Zamknięty czy Dezerter.

Klub Filtry w Warszawie

Klub powstał na początku lat 90, mieścił się w dawnym Instytucie Matematycznym przy ulicy Krzywickiego. To była przestrzeń dla początkujących DJ-ów, było to miejsce przyjazne debiutantom. W Filtrach zaczynało sporo talentów muzycznych, których słuchamy do dzisiaj, występowała tam między innymi słynna Kora! Jacek Kuroń posiadał nawet kartę stałego bywalca, posiadacze kart mogli wejść do klubu bez kolejki! Do dyskoteki ustawiały się kolejki, a co ciekawe – nie każdy mógł tam wejść. Organizatorzy przeprowadzali selekcję i na dyskotekę zapraszali tylko osoby, które były ubrane ciekawie, na tyle kolorowo, jak to było możliwe w latach 90. Hey czy Wilki nakręcili w tym klubie swoje pierwsze teledyski. Co ciekawe, Filtry są prawdziwą legendą na mapie Warszawy, a istniały zaledwie dwa lata… Została zamknięta z powodu niezadowolenia mieszkańców budynku.

Klub studencki Stodoła

Klub rozpoczął swoją działalność w 1956 roku, jeszcze przed fenomenem dyskotekowych klubów nocnych! Pierwsza siedziba znajdowała się przy ul. Emilii Plater w baraku, mieściła się tam stołówka pracownicza budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. W 1972 osiadł się na stałe przy ulicy Stefana Batorego 10. Stodoła była sercem jazzowego życia nocnego, odbywały się tu pierwsze festiwale muzyki jazzowej “Jazz Jamboree”. Regularnie były organizowane piątki jazzowe, grali tam: Hagaw, Old Timers, Gold Washboard.

W Stodole duże znaczenie odgrywała też działalność kabaretowa, to tutaj w 1957 roku w części kabaretowej odbył się pierwszy występ striptiz w Warszawie.

komentarze: 2

  1. a ja myślałam, że klub Filtry to został zamknięty bo gangi czy tam mafia życzyły sobie duży ryczałt…. tak mi przynajmniej mama opowiadała :p

  2. No pierwsze dyskoteki w Warszawie to było coś! Jeszcze pamiętam ten klimat, muzykę i pozytywną energię 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.