Poradnia hepatologiczna – jak przygotować się do wizyty?

lekarze, wizyta lekarska

Zdarzają się w życiu sytuacje, w których musimy udać się na specjalistyczną wizytę. Czasem czekają nas badania, o których nic nie wiemy. Jak przygotować się do takiej wizyty, na przykład u hepatologa?

Co to jest hepatologia?

Hepatologia to dziedzina medycyny zajmująca się wątrobą, trzustką, pęcherzykami i drogami żółciowymi, oraz wszystkim, co z nimi związane. Do hepatologa trafia zazwyczaj pacjent z dolegliwościami, które mogą wskazywać na choroby wątroby lub pęcherzyka czy dróg żółciowych. Są to między innymi ciemny mocz, czy zaburzenia układu pokarmowego.

Hepatolog podejmie odpowiednie działania, najpierw jednak najlepiej jest skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje pacjenta na podstawowe badania – krwi czy moczu. Dopiero na tej podstawie możemy zostać skierowanie do specjalisty, który zapisze nas na nieco bardziej szczegółowe badania. Są wśród nich między innymi biopsja wątroby czy usg jamy brzusznej, a także inne badania.

podobne:  Czym zajmuje się poradnia hepatologiczna, w czym pomoże Tobie hepatolog?

Jak przygotować się do wizyty u hepatologa?

Ponieważ u hepatologa badamy wątrobę, aby wynik naszego badania był miarodajny, na kilka dni przed wizytą należy powstrzymać się od spożywania tłustych posiłków i picia alkoholu. Takie nawyki obciążają wątrobę, a w badaniu chodzi przecież o to, aby skontrolować naturalny stan wątroby, który jest jak najmniej zakłócony. Jeśli natomiast chodzi o biopsję wątroby, jest ona zlecana z wyprzedzeniem i o tym, jak się do niej przygotować poinformuje pacjenta lekarz już przed zabiegiem.

U hepatologa wykonujemy także badania moczu, a dokładnie badamy poziom bilirubiny w próbce – ważne jest tutaj, aby poprzez odpowiednią higienę miejsc intymnych przed zabiegiem nie wpłynąć na wynik badania.

Co po wizycie u hepatologa?

Hepatolog diagnozuje zmiany i choroby w wątrobie i jej okolicach. Na niektóre badania trzeba będzie trochę poczekać, niektóre będą dostępne po niedługim czasie. Jednak już po wyjściu od hepatologa, należy bezwzględnie wdrożyć nową dietę oraz zacząć przyjmować leki przypisane przez lekarza. Zmiana nawyków żywieniowych jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie dieta jest jedną z głównych przyczyn obciążenia wątroby. Może nią być również wirus -jedną z najbardziej znanych chorób jest wirusowe zapalenie wątroby (typu B i typu C). W przypadku zdiagnozowanych nowotworów wątroby czy dróg żółciowych należy zacząć jak najszybszą chemioterapię.

podobne:  Poradnia hepatologiczna – co leczy? W czym pomoże lekarz hepatolog?

Warto pamiętać, że wątrobę najbardziej obciąża zła dieta i nawyki. Są to papierosy, nadużywanie alkoholu, oraz tłuste potrawy, które dodatkowo są przyczyną podwyższenia w organizmie poziomu cholesterolu. Wyrobienie sobie zdrowych nawyków żywieniowych jest niezwykle istotne, ponieważ może zapobiec pojawieniu się chorób wątroby w przyszłości. Ważny jest także higieniczny tryb życia oraz ogólne unikanie stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.