Jak walczyć ze stresem?

Zestresowany mężczyzna

Stres to coś, co dopada nas bardzo często w naszym życiu. Problemy w pracy, w domu, z rodziną i znajomymi sprawiają, że stajemy się spięci, zdenerwowany i o wiele bardziej emocjonalni. To wszystko potem odbija się na nas negatywnie zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Jak radzić sobie ze stresem w codziennym życiu? Jak nie dać się zwariować?

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Zdecydowanie jest to negatywne działanie i nie ma tu co się oszukiwać. Życie codzienne funduje się sporo nerwów i stresów, które na dłuższą metę źle na nas wpływają. To przede wszystkim nasza reakcja na bodźce, które otrzymujemy ze świata zewnętrznego. Nie da się uciec od stresu, ale można sobie z nim radzić i go kontrolować. Stres w łagodnej formie jest nam potrzebny, ale jeżeli wymknie się spod kontroli, tworzy więcej szkody niż pożytku.

Dowiedz się, co cię stresuje

Dopada nas stres, żyjemy w ciągłym napięciu, ale co jest tego powodem? Należy przyjrzeć się bliżej swojemu życiu i sprawdzić, co wpływa na nas negatywnie, co sprawia, że na samą myśl aż się jeżymy. Znając przyczyny, można zacząć działać w kierunku zmian. Żeby móc sobie radzić ze stresem trzeba wiedzieć co nas stresuje.

Kobieta zapisująca kartkę papieru

Postaraj się wyeliminować niepotrzebny stres

Najczęściej na stres składa się więcej elementów i każdy z nich jest nieco inny, ale sumując wszystko może zacząć to nas paraliżować. Nie na wszystko możemy mieć wpływ, ale jeżeli jest coś, co możemy załatwić i tym samym oddalić jedno zmartwienie, to warto to zrobić. Najlepiej ustalić sobie listę działania i wypisać wszystko, co działa na nas stresująco, a potem sukcesywnie skreślać każdą pozycję. Poczucie celowości i kontroli nad sytuacją zdecydowanie nam pomoże.

Zaakceptuj to, na co nie masz wpływu

Mimo najszczerszych chęci nie zawsze wszystko da się zrobić. Gdy popsuje się pociąg w trakcie podróży to nie jest naszą winą i niczego z tym nie zrobimy. Podobnie jest z wieloma innymi sytuacjami życiowymi – nie wszystko da się zmienić, nie nad wszystkim będziemy mieli władzę i możliwość pokierowania tego według własnej woli. Jeżeli więc nie mamy na coś wpływu i nie jesteśmy za to odpowiedzialni, to po co się tym przejmować?

Człowiek siedzący na trawie

Pozwól sobie na odpoczynek

Stresując się nasze myśli ciągle krążą wokół naszych problemów, a to sprawia, że żyjemy w ciągłym napięciu i nerwach, co również oddziałuje na nas fizycznie. Zaczynamy być zmęczeni, a jak jesteśmy zmęczeni to gorzej myślimy i jesteśmy rozdrażnieni, a to sprawia, że stres się wzmacnia i koło się zamyka. Trzeba pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku, znaleźć czas na relaks i wyciszenie. Sen jest bardzo ważny dla zdrowia i trzeba o nim pamiętać, warto też odciągnąć swoje myśli wykonując inne czynności, jak oglądanie filmów, czy czytanie książek.

Zacznij ćwiczyć!

Sport to zdrowie, także psychiczne. Aktywność fizyczna i trening mają działania relaksujące i sprawiają, że nasze ciało pozbywa się wszelkiego nagromadzonego napięcia. Warto więc wyjść i pobiegać, albo zacząć jeździć rowerem, czy też wyjść na basen. Wykupienie karnetu na siłownie także będzie dobrym pomysłem, ważne jest przede wszystkim to, żeby zacząć się ruszać.

Nie dajmy się stresowi, unikajmy go i starajmy się zwalczać, a dzięki temu nasze życie będzie zdecydowanie dłuższe oraz szczęśliwsze.

komentarze: 5

  1. Najbardziej w walce ze stresem pomaga wykrzyczenie się i wysiłek fizyczny. Wtedy problem znika, a człowiek momentalnie się relaksuje. Ja zawsze tak odreagowuje i naprawdę działa

  2. Ja wiecznie się czymś stresuję. Mam tyle obowiązków, że nie umiem być zrelaksowana. Pomaga mi basen i spotkania ze znajomymi, także sporty, jak mam czas na ćwiczenia.

  3. Stres może prowadzić do wielu niepotrzebnych komplikacji, przede wszystkim sprawić, że będziemy mniej efektywni i „podłapiemy dołek”. Pozytywne nastawienie do życia może wiele zmienić, bo wtedy zaczynamy akceptować fakt, że na różne rzeczy nie mamy wpływu. No i ruch, to jest podstawa udanego relaksu, a jak wiadomo, stres trzeba rozładować.

  4. Myślę, że czasami warto się też wybrać do psychoterapeuty. Często okazuje się, że to nie zwykły stres tylko nerwica lękowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.