Prywatna poradnia hepatologiczna czy hepatolog z NFZ?

poradnia lekarska

Hepatolog to lekarz specjalista. Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy ze schorzeniami, które wymaga specjalistycznego leczenia, warto wybrać się do państwowej poradni, czy może lepiej wybrać poradnię prywatną? Poniżej przestawiamy korzyści i wady płynące z obydwu placówek.

Hepatolog – co leczy i jakie badania zleca?

Hepatolog to lekarz zajmujący się schorzeniami związanymi z wątrobą, a także drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym. Objawy, które mogą skłonić nas do umówienia wizyty u hepatologa, to między innymi dolegliwości bólowe związane z okolicami wątroby, ciemny kolor moczu czy ból podczas jego oddawania. Tego typu objawy mogą nas zaniepokoić. Jeśli nie odczuwamy silnego bólu w okolicach wątroby, można najpierw umówić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on podstawowe badania, takie jak badania krwi czy moczu nakierowane na profil wątrobowy. W moczu badana będzie obecność bilirubiny, w krwi poziom AlAT, ASPAT, GGTP czy ALP, czyli tak zwane próby wątrobowe. Hepatolog zleci już dokładniejsze badania, czyli USG wątroby, a także ewentualną biopsję wątroby.

podobne:  Kursy na wózki widłowe - co warto wiedzieć?

Hepatolog – prywatna poradnia. Czy warto?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z dolegliwościami bólowymi wątroby udać się bezpośrednio do lekarza specjalisty, czy jednak czekać na termin w poradni Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie wątpliwie, prywatna opieka medyczna ma wiele plusów.

Jednym z nich jest właśnie krótki czas oczekiwania na wizytę i dużo prostsze procedury. W przypadku leczenia przez NFZ musisz najpierw umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, i dopiero od niego uzyskać skierowanie do specjalisty. Może się to wiązać z długim czasem oczekiwania na wizytę, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić. W przypadku poradni hepatologicznej prywatnej, w momencie pojawienia się niepokojących objawów, które łączymy ze złym stanem wątroby, wystarczy umówić się w prosty sposób na wizytę bezpośrednio u specjalisty (online lub telefonicznie).

podobne:  Wspólne konto bankowe - wady i zalety

W poradni prywatnej pracują kompetentni i doświadczeni lekarze. Dodatkowym plusem będą nowoczesne sprzęty i komfortowo urządzone wnętrza, co jest czynnikiem relaksującym dla każdego pacjenta.

Hepatolog na NFZ

Bywa jednak, że nie możemy pozwolić sobie na wizytę w prywatnej poradni hepatologicznej. Wtedy pozostaje nam wizyta w poradni NFZ. Jakie są jej plusy?

Przede wszystkim, za wizytę u lekarza państwowego nie musisz płacić. Fundusz zdrowia dostępny jest dla wszystkich obywateli i jego funkcjonowanie opiera się na składkach, które każdy z nas płaci między innymi z części kwoty brutto naszej wypłaty.

W poradni NFZ pracuje wielu dobrych lekarzy. Wizyta u lekarza ogólnego może ponadto rozszerzyć nasze badania, a co za tym idzie, pomóc dokładniej zdiagnozować problem. Być może, oprócz problemów z wątrobą dolega Ci coś jeszcze – dlatego warto zawsze zapytać o zdanie lekarza ogólnego.

podobne:  Alkohol w diecie Dukana

Poradnia NFZ to także większy wachlarz zabiegów i operacji, których może nie być w ofercie poradni prywatnych. Warto jednak zauważyć, że wiele poradni przyjmuje zarówno prywatnie, jak i na NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.