Poradnia hepatologiczna – co leczy? W czym pomoże lekarz hepatolog?
Każda choroba wymaga odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach, zmianami musi zająć się specjalista. Kiedy udać się do hepatologa? I co tak naprawdę leczy hepatolog?
Co to jest hepatologia?
Hepatologia to dziadzina medycyny zajmująca się wszystkimi chorobami wątroby, a także dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Ponieważ ten zakres działań jest dość wąski, w Polsce najczęściej tego typu schorzeniami zajmują się gastroenterolodzy wraz ze specjalistami z zakresu chorób zakaźnych.
Hepatologiem może być każdy lekarz, który posiada już specjalizację (I lub II stopnia) we wszystkich innych specjalnościach lekarskich – dopiero wtedy lekarze mogą zacząć kształcenie w zakresie hepatologii. Do hepatologów kierowani są pacjenci, u których występują problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi, czego symptomami są problemy z przewodem pokarmowym.
Jakie badania może zlecić hepatolog?
Kiedy do lekarza trafia pacjent z problemami pokarmowymi lub z układem moczowym, najpierw należy zrobić wszelkie badania wstępne, to jest badanie moczu czy krwi. W takim przypadku lekarz najczęściej jednak zleca wykonanie bardziej szczegółowej morfologii, w skład której będą wchodzić na przykład próby wątrobowe czy poziom bilirubiny. Zleca się również wykonanie USG jamy brzusznej, żeby sprawdzić, czy nie ma w okolicach wątroby jakiegoś ciała obcego, które mogłoby powodować na przykład krwotoki.
Jeśli lekarz podejrzewa wirusa, kieruje pacjenta na serologiczne badania wirusowe, badania autoimmunologiczne oraz badania genetyczne, możliwa jest również biopsja wątroby.
Hepatolog zajmuje się także profilaktyką – na przykład zlecaniem szczepień.
Jakie choroby może odkryć hepatolog?
Hepatolog zajmuje się przede wszystkim chorobami wątroby, a tych, wbrew pozorom jest całkiem sporo. Odpowiednio wcześnie wykryte są jednak wyleczalne. Hepatolog może rozpoznać między innymi takie choroby jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, ostre zapalenie wątroby, marskość wątroby, alkoholowa choroba wątroby lub inne rodzaje zapalenia wątroby, a także choroby cholestatyczne. Hepatolog leczy też wszystkie choroby związane z drogami żółciowymi, takie jak kamica dróg żółciowych czy dyskineza pęcherzyka i dróg żółciowych.
Te i wiele innych chorób jest w większości do wyleczenia, jeśli odkryjemy je w odpowiednim czasie. Leczenie następuje przez dobór odpowiednich leków oraz, szczególnie w przypadku wątroby, diety. Niektóre choroby jednak wymagają interwencji chirurgicznej, w tym przeszczepu wątroby. Taki ruch hepatolog konsultuje zazwyczaj z innymi lekarzami. Równie ważna jest profilaktyka i regularne badania, a w przypadku wyjazdu do krajów, gdzie łatwo można złapać wirusowe zapalenie wątroby, odpowiednie szczepienia.