Czym zajmuje się poradnia hepatologiczna, w czym pomoże Tobie hepatolog?

lekarz

Hepatolog jest lekarzem specjalizującym się w schorzeniach wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Dolegliwości, z którymi warto udać się do tego specjalisty są dość częste, dlatego warto wiedzieć w czym może nam pomóc hepatolog i nie bać się prosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie . Informacje na temat zakresu działania poradni hepatologicznej znajdziesz w naszym artykule.

Czym zajmuje się poradnia hepatologiczna?

W poradniach hepatologicznych zatrudniani są lekarze, którzy posiadają tytuł specjalisty lub specjalizację II stopnia we wszystkich specjalnościach lekarskich. Ze względu na to, że ta dziedzina nie jest w naszym kraju uznawana za odrębną specjalizację, bardzo często schorzeniami wątroby zajmują się gastroenterolodzy, w niektórych przypadkach również specjaliści chorób zakaźnych.

podobne:  Poradnia hepatologiczna – jak przygotować się do wizyty?

Z pomocy poradni hepatologicznej warto skorzystać w sytuacji, gdy naszym problemem są ciągłe zaparcia, biegunki, nudności, wymioty, zgaga lub tzw. puste odbijanie. Są to początkowe objawy wskazujące na choroby związane z zaburzeniem pracy wątroby lub woreczka żółciowego. Pomocy można szukać zarówno w gabinetach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i w prywatnych placówkach.

Jak wygląda wizyta w gabinecie hepatologa?

Przede wszystkim hepatolog musi przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat obecnego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz schorzeń występujących w rodzinie. Na taką wizytę należy zabrać ze sobą wyniki wszystkich wykonanych wcześniej badań. Kolejnym krokiem jest zlecenie kolejnych badań, najczęściej jest to rozszerzona morfologia krwi, w tym próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP, LDH), poziom bilirubiny, cholesterol, amoniak, ferrytyma, oraz fosfataza zasadowa. Bardzo często zaleca się także USG jamy brzusznej oraz serologiczne badania wirusowe, badania autoimmunologiczne i genetyczne. W niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie biopsji wątroby.

podobne:  Prywatna poradnia hepatologiczna czy hepatolog z NFZ?

poczekalnia

Jakie choroby diagnozuje i leczy hepatolog?

Schorzeń, które związane są z nieprawidłowym działaniem pęcherzyka żółciowego, wątroby oraz dróg żółciowych jest bardzo wiele, na szczęście odpowiednio wcześnie wykryte są w pełni uleczalne. W związku z tym lista chorób, których leczeniem zajmuje się hepatolog jest dość długa, pozwolimy sobie wymienić przynajmniej część z nich:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
  • ostre zapalenie wątroby (m.in. polekowe, toksyczne),
  • choroba alkoholowa wątroby,
  • marskość wątroby,
  • niealkoholowe złuszczenie wątroby,
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
  • choroby związane z wątrobą i drogami żółciowymi występujące w czasie ciąży,
  • kamienica dróg żółciowych,
  • ostre i przewlekłe choroby wątroby występujące u dzieci (np. cholestazy wieku niemowlęcego lub dziecięcego),
  • naczyniaki, torbiele, czyli łagodne zmiany w wątrobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.