Czy plastry na opryszczkę są skuteczne?

usta

Nawracająca opryszczka to problem, który dotyczy sporej części społeczeństwa. Pojawienie się na ustach drobnych pęcherzyków jest dosyć kłopotliwe nie tylko ze względu na dyskomfort związany ze świądem i bólem, ale także nieestetycznym wyglądem. Czy plastry na opryszczkę mogą być skutecznym sposobem na tę dolegliwość? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Jak działają plastry na opryszczkę?

Opryszczkę wargową wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HSV), którym można się zarazić przez kontakt z osobą zakażoną. Zazwyczaj do zainfekowania dochodzi we wczesnym dzieciństwie, ponieważ maluchy często podczas zabawy wkładają do buzi dłonie i różne przedmioty. Choroba ta przez większość czasu jest uśpiona w ludzkim organizmie i uaktywnia się pod wpływem zmęczenia, osłabienia odporności lub jako objaw zwiastujący miesiączkę. Opryszczka wargowa zwykle atakuje okolice ust i twarzy, negatywnie wpływając na wygląd i samopoczucie osoby dotkniętej chorobą.

Kremy i środki doustne mogą złagodzić nieprzyjemne pieczenie warg, jednak nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa HSV, dlatego dobrym pomysłem może być sięgnięcie po plastry na opryszczkę, które zamaskują nieestetyczną zmianę. Zazwyczaj mają one okrągły kształt i przykrywają cały obszar objęty infekcją. Nałożenie plastra na opryszczkę może zmniejszyć dyskomfort i ból, a także ograniczyć wysięk z pęcherzyków. Dużą zaletą tego typu produktów jest to, że bezpośrednio na plaster można nałożyć makijaż, aby zmiana była jak najmniej widoczna.

Jak nakleić plaster na opryszczkę?

W aptekach można znaleźć plastry na opryszczkę Compeed, Pasocare, Heviran Comfort czy też Dermaplast. Zasada ich naklejania na zakażone miejsce jest bardzo podobna. Przed nałożeniem plastra należy dokładnie umyć dłonie, a następnie zdjąć warstwę zabezpieczającą, przyłożyć go na zmianę chorobową i delikatnie odkleić folię aplikacyjną. Krążek powinien idealnie przylegać do rany. Pamiętaj, aby przed przyklejeniem plastra na opryszczkę nie stosować na skórę kremów i maści, które mogłyby zmniejszyć jego przyczepność.

Kiedy ściągnąć plaster na opryszczkę?

Z założenia jeśli plaster na opryszczkę pozostaje na miejscu, nie należy go zdejmować, jednak zwykle po około 12 godzinach zaczyna on samoczynnie odchodzić. Wtedy trzeba delikatnie go odkleić od skóry i wymienić na nowy. Nie zapomnij przed wykonaniem tej czynności i tuż po mniej umyć rąk, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa na pozostałe części twarzy.

Po ilu dniach znika opryszczka przy stosowaniu plastrów?

Standardowo opryszczka może utrzymywać się na ustach od 7 do 14 dni, co często ma związek z rozległością zmiany. Według opinii dotyczących plastrów na opryszczkę mogą one przyspieszyć proces gojenie się rany o kilka dni. Warto jednak pamiętać, że produkty te zazwyczaj nie zawierają substancji aktywnych, które przyśpieszają regenerację skóry, a jedynie zabezpieczają miejsce zmienione chorobowo przed pękaniem.

Plastry na opryszczkę mogą skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa brodawczaka ludzkiego. Często stosuje się je, aby zmniejszyć obrzęk i ból, a także nieco zamaskować nieestetycznie wyglądającą zmianę. Czy warto sięgać po plastry na opryszczkę? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii, dlatego podziel się nią w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.