Jak dbać o zęby?

Uśmiechnięta kobieta pokazująca zęby

Dbanie o higienę jamy ustnej to jedna z najistotniejszych czynności, o której powinno się zawsze pamiętać, ponieważ w znacznym stopniu stan naszego uzębienia ma wpływ na nasz wygląd oraz postrzeganie przez innych ludzi. Zęby powinny służyć nam przez całe życie, więc warto o nie zadbać.

Jak często myć zęby?

Bardzo ważna jest właściwa częstotliwość mycia zębów. Według lekarzy powinno się je myć co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej używając do tego pasty z fluorem. Regularne usuwanie płytki nazębnej jest ważne w celu zapobiegnięcia powstaniu w przyszłości próchnicy. Trzeba także pamiętać żeby szczotkować zęby bardzo uważnie i przez co najmniej 2 minuty.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Do wyboru są różne rodzaje szczoteczek – od twardych po miękkie. Szczoteczki miękkie są polecane najczęściej osobom z wrażliwymi dziąsłami, u których często występuje krwawienie podczas mycia, z kolei średnie są używane przez większość ludzi.

Jeżeli zaś chodzi o szczoteczki z twardym włosiem, zazwyczaj nie są polecane, ponieważ bardzo łatwo podrażniają i przeznaczone się dla osób o mocnych dziąsłach i problemami z kamieniem nazębnym.

Trzeba też pamiętać, że szczoteczki do zębów powinno się wymieniać co 3 miesiące, ponieważ włosie szczoteczki po pewnym czasie niszczeje i nie czyści już tak dobrze.

Co daje nić dentystyczna?

Według stomatologów używanie nici dentystycznej w codziennej higienie jamy ustnej jest bardzo ważne. Nić jest w stanie usunąć gromadzącą się pomiędzy zębami płytkę nazębną, także w miejscach w linii poniżej dziąseł, gdzie szczoteczki nie zawsze mają dostęp. Zazwyczaj używa się jej przed albo po wyszczotkowaniu zębów.

Szczoteczka do zębów i pasta

Technika mycia zębów

Technika mycia zębów jest równie ważna, co sam fakt szczotkowania. Trzeba dokładnie szczotkować wszystkie zęby, zarówno te znajdujące się z przodu, jak i te z tyłu, o których często się zapomina, co może po pewnym czasie doprowadzić do próchnicy i innych problemów z zębami.

Należy myć zarówno zewnętrzne części zębów, jak wewnętrzne. Można to wykonywać ruchami pionowymi (wymiatające) i poziomymi (posuwiste), a także okrężnie. Bardzo istotne jest również mycie języka, na którym także gromadzą się resztki jedzenia.

Dieta a stan jamy ustnej

Wszystko, co jemy ma swoje odbicie z jamie ustnej. Powinno się znacząco ograniczyć pokarmy, w których znajdują się duże ilości cukru i skrobi, więc podjadanie słodkich przekąsek i słodyczy, szczególnie pomiędzy posiłkami szkodzi naszym zębom.Dotyczy to zarówno jedzenia, jak i picia, ponieważ duża ilość słodkich i mocnych napoi, takich jak kawa, herbata czy słodkie napoje gazowane niekorzystnie wpływają na stan uzębienia.

Kiedy do dentysty?

Dbanie o uzębienie to nie tylko codzienne szczotkowanie, ale także wizyty u dentysty. Powinno się chodzić do lekarza co najmniej dwa razy w roku na badania kontrolne. Nie jesteśmy w stanie sami w pełni zadbać o zęby, więc wizyty to także okazja do profesjonalnego oczyszczenia ich z nagromadzonej płytki nazębnej oraz kamienia.

Stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, szczególnie czy nie pojawia się gdzieś próchnica. Regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego jest więc ważne, jednak gdy pojawia się ból, wówczas najlepiej od razu się zgłosić, by zapobiec ewentualnym problemom.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.