Co bada lekarz medycyny pracy? Jakie badania wstępne na jakie stanowisko pracy?

mierzenie ciśnienia

Po wielu miesiącach poszukiwań w końcu dostałeś wymarzoną pracę. Po załatwieniu wszelkich formalności w twojej przyszłej firmie pozostało ci już tylko jedno. Wizyta
u lekarza medycyny pracy, który wypisze ci zaświadczenie uprawniające cię do wykonywania zawodu. Jak ona wygląda? O tym opowiemy Ci w naszym artykule!

Kto musi wykonać wstępne badania lekarskie do pracy?

Do ich wykonania zobligowana jest każda osoba rozpoczynająca pracę na podstawie umowy o pracę. Osoba podejmująca zatrudnienie dostaje od swojego pracodawcy skierowanie na podstawie, z którym musi zgłosić się do specjalisty z dziedziny medycyny pracy. W dokumencie musi zostać dokładnie określone stanowisko pracy i związane z nim zagrożenia. Badanie to koniecznie musi być wykonane przed podjęciem zatrudnienia.

podobne:  Prowadzisz swój pierwszy biznes? Sprawdź co powinieneś wiedzieć

Czy trzeba powtarzać badania przy każdej zmianie pracy?

Badanie te muszą być powtarzane przy każdej zmianie pracodawcy. Oznacza, to że mimo iż ważności poprzedniego badania jeszcze się nie skończył musi zostać ono wykonane ponownie. Należy je wykonać nawet jeśli rodzaj stanowiska pracy pozostaje niezmienny. Wyjątkiem jest ponownie podjęcie zatrudnienia u tego samego pracodawcy, na tym samym stanowisku, o ile od wygaśnięcia poprzedniej umowy nie minęło więcej niż 30 dni.

Laboratorium medyczne

Kto płaci za badania określające zdolność do pracy?

Obowiązek pokrycia ich kosztu spoczywa na pracodawcy. W przypadku gdy zakład pracy ma podpisaną umowę z przychodnią pracownik po prostu przychodzi na badanie i nie musi za nie płacić. Gdy firma nie określa dokładnie miejsca przeprowadzenia badań, pracownik może je wykonać w dowolnie wybranej przez siebie placówce. Musi je samodzielnie sfinansować, a po ich przeprowadzeniu pokazać szefowi fakturę określającą koszt wykonania badania. Na jej podstawie pracodawca zwraca wydane pieniądze.

podobne:  Top 5: Najbardziej przydatne programy do laptopa

Jakie badania muszą wykonać osoby pracujące długo przed komputerem?

Osoby spędzające przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie konieczenie muszą odwiedzić okulistę, który określi, czy są w stanie tak długo patrzyć się w monitor. Poza tym do pracy na takich stanowiskach przeprowadzane są również standardowe badania z zakresu medycyny pracy. Czasami skierowanie obejmuje również badania laboratoryjne (analiza krwi i moczu) ale ich przeprowadzenie zależy od zapisów zawartych w umowie między lekarzem a zakładem pracy.

osoba pracująca przed komputerem

Jakie badanie dla zawodowych kierowców?

Zawodowi kierowcy przed podjęciem zatrudnienia muszą przeprowadzić standardowe badania laboratoryjne (analizę krwi i moczu) oraz zbadać poziom cukru we krwi. W ich przypadku konieczne jest również badanie laryngologiczne, neurologiczne, specjalistyczne badanie okulistyczne, które oprócz standardowych czynników sprawdzi również zdolność pracownika do widzenia po zmroku. Wymagane jest również przeprowadzenie testów psychotechnicznych.

podobne:  Na czym polega organizacja miejsca pracy metodą 5S?

Co muszą przebadać pracownicy fizyczni?

Osoby narażone na działanie szkodliwych czynników (pyłów, czy szkodliwych substancji) muszą oprócz standardowej morfologii zrobić również m.in.: próby wątrobowe, określić poziom glukozy i kreatyniny w organizmie, poddać analizie mocz. Konieczna jest również wizyta u neurologa, okulisty, laryngologa oraz wykonanie spirometrii, EKG, RTG klatki piersiowej i testów psychotechnicznych.

Badania te będą różnić się w zależności od tego jakie dokładnie stanowisko zajmuje pracownik ale w większości przypadków zaistnieje konieczność wymienionych wyżej badań. Ich koszt jest bardzo wysoki i może wynieść nawet kilkaset złotych.

pracownik fizyczny

Osoby, które w swojej pracy mają kontakt z żywnością, wodą, środkami do pielęgnacji skóry oraz będące narażone na ciągły kontakt z chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą kropelkową, kontaktową i pokarmową muszą posiadać również ważną książeczkę SANEPIDU. Jej uzyskanie będzie kosztowało około 150 złotych.

komentarze: 2

  1. Badania medycyny pracy to dość upierdliwy obowiązek, szczególnie że często trzeba się nieźle wystać i naczekać, żeby dostać jeden papierek.

  2. Kolejki do lekarza medycyny pracy przeważnie są kilometrowe, już nie wspominając o tym, że potem trzeba jeszcze iść do okulisty, u którego tez się czeka. A sam lekarz medycyny pracy nawet nieraz nie spojrzy na pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.