Lenovo ThinkPad L440, czyli laptop do pracy mobilnej

Laptop Thinkpad jest idealny do pracy mobilnej

Segment urządzeń typowo mobilnych nie jest może zbyt szeroki, jednak mimo to znaleźć można kilka modeli wartych uwagi. Takim właśnie laptopem miał być ThinkPad L440. Czy tak się w rzeczywiście stało?

Na samym początku podkreślić należy to, że omawiany model w sklepach sprzedawany jest w wielu konfiguracja sprzętowych, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi procesorami i kartami graficznymi. Warto więc dokładnie zastanowić się, jakiego dokładnie urządzenia potrzebujemy i na tej podstawie dokonać ostatecznego wyboru.

Mobilne procesory

Rzut oka na specyfikację Lenovo ThinkPad L440 (https://www.morele.net/wiadomosc/lenovo-thinkpad-l440-recenzja-dane-techniczne-czy-warto/3476/) wystarczy, by dojść do wniosku, że korzysta on ze specjalnych układów GPU. Są to podzespoły firmy Intel typu Core M. Montowane są one przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, małą wagą oraz cichą, stabilną pracą.

podobne:  Jak wybrać biurko do pracy przy komputerze?

Większość procesorów serii M wyróżnia się obniżoną wydajnością. W omawianym laptopie jest jednak nieco inaczej. Jego najmocniejsza konfiguracja korzysta bowiem z układu i7-4702MQ, który został wyposażony w cztery rdzenie (osiem wątków) i zapewnia zwiększone osiągi. Mówiąc krótko, procesor ten gwarantuje naprawdę przyzwoite działanie – zarówno w ujęciu jedno, jak i wielowątkowym. Oczywiście zdecydowanie zwiększa on cenę całego laptopa, jednak z pewnością warto rozważyć nieco większą inwestycję.

Może okazać się to dobrym rozwiązaniem tym bardziej, że drugi procesor na liście, dwurdzeniowy i7-4600M, jest zdecydowanie mniej wydajny. Różnica jakości widoczna jest przede w pracy na dwóch rdzeniach. Oczywiście jeszcze słabiej (co oczywiście nie oznacza, że słabo) prezentują się układy serii i5 oraz i3.

podobne:  Top 5: Najbardziej przydatne programy do laptopa

Laptop Thinkpad jest idealny do pracy mobilnej

Mobilna wydajność

Ostateczna decyzja odnośnie wymienionych wyżej procesorów uzależniona jest oczywiście do zadań, jakie laptop ma spełniać. Podobnie jest w przypadku karty graficznej. Lenovo ThinkPad L440, mimo tego, że należy do kategorii urządzeń mobilnych, występuje na rynku w wersji wyposażonej w jednostkę dedykowaną. Jest nią Nvidia GeForce GT 720M. Posiada ona 2 GB pamięci i pozwala na obsługę niewymagających programów graficznych i gier komputerowych.

Dość przyzwoicie prezentuje się również pozostała część specyfikacji. Omawiany laptop może wykorzystać maksymalnie 16 GB pamięci RAM (choć najczęściej sprzedawany jest z maksymalnie 8 GB), a także obsłużyć dysk twardy HDD (do 1 TB) bądź SSD (do 256 GB).

Jak można się było spodziewać, L440 posiada ekran o przekątnej 14 cali. Zakupić możemy model obsługujący rozdzielczość HD (1366×768) lub HD+ (1600×900). Omawiany laptop należy do specjalnej kategorii i gwarantuje zupełnie inny profil pracy niż chociażby Lenovo ThinkPad T460. Zalecany jest on więc przede wszystkim osobom, które często pracują w podróży.

podobne:  Jak założyć biuro nieruchomości? Sprawdź kilka wskazówek

Ile natomiast trzeba zapłacić za urządzenie? Najdroższa konfiguracja laptopa kosztuje około 4000 złotych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by ostateczny koszt zmniejszyć nawet o 50% – będzie się to oczywiście wiązało z koniecznością postawienia na słabsze podzespoły.

komentarze: 2

  1. a czy lenovo thinkpad nada się również do większych programów, nap. do grafiki lub składania nie dużych filmów? jakieś doświadczenie ktoś ma? tzn. duże programy ale jednak nie jest to produkcja filmów itd.

  2. Wydaję mi się, że nie. Ja mam podobny model i generalnie jest dobry, ale już czasami przy Lightroomie mi wolniej chodzi. Nie wyobrażam sobie w ogóle składania na nich filmów :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.