Ból, gorączka, przemęczenie – czy to wariant Omikron? Pierwsze objawy chorób zakaźnych.

chora kobieta

Pierwsze objawy koronawirusa przypominają klasyczne przeziębienie – może pojawiać się ból, gorączka, uczucie zmęczenia. Z drugiej jednak strony w podobny sposób objawiają się także innego rodzaju choroby zakaźne, takie jak przeziębienie czy grypa. Jak je rozpoznać?

Czy to Omikron?

Tematyka koronawirusa zdominowała prasę, media społecznościowe czy telewizję. Wiele mówi się o nowym wariancie, jakim jest Omikron. Jego pierwsze objawy są niespecyficzne, a pacjenci najczęściej skarżą się na:

  • silny ból główy,
  • bóle mięśni,
  • uczucie zmęczenia i wewnętrznego rozbicia,
  • ból gardła.

Warto jednak mieć na uwadze, że każdy pacjent przechodzi koronawirusa nieco inaczej. Ważnym aspektem jest również to, czy dana osoba była zaszczepiona, czy też nie. Zazwyczaj bowiem zaszczepieni przechodzą koronawirusa lżej, a co więcej, trwa on krótko, bo zaledwie 3-4 dni. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy chorujemy na koronawirusa, jest wykonanie testu. W tym celu można udać się po skierowanie do lekarza rodzinnego bądź do niektórych aptek.

kobieta pod kocem

Covid a może „zwykłe” przeziębienie?

Podobnie jak koronawirus objawia się „zwykłe” przeziębienie. Pacjenci skarżą się na ból gardła, czasami boli ich też głowa. Pojawia się zmęczenie; osobom przeziębionym często towarzyszy też katar bądź kaszel. Warto mieć na uwadze, że w początkowych etapach przeziębienia możemy wspomagać się lekami dostępnymi bez recepty. Warto suplementować witaminy i minerały, a także sięgnąć po leki łagodzące ból gardła. W razie potrzeby możemy również korzystać ze spray’ów do nosa, które pomagają uporać się z katarem. Przy przeziębieniu może pojawić się stan podgorączkowy, jednak temperatura ciała nie powinna przekraczać 38-38,5 stopnia. Najczęściej chorym zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek. Objawy powinni ustąpić po około 5-7 dniach, jednak jeśli nie zauważymy poprawy, należy udać się do lekarza.

Pierwsze objawy grypy

Objawy grypy na początku mogą przypominać objawy przeziębienia, jednak warto mieć na uwadze, że grypa ma zazwyczaj ostry przebieg. Grypa objawia się wysoką gorączką – często temperatura ciała już w pierwszych dniach gorszego samopoczucia sięga 39 stopni. Dodatkowo pojawia się katar, kaszel, uczucie zmęczenia i senności, które może trwać nawet do 2 tygodni. Pacjenci często skarżą się również na objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka czy wymioty. Wtedy też mamy do czynienia z tak zwaną grypą żołądkową. Leczenie grypy wygląda podobnie, jak w przypadku przeziębienia. Możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe i suplementy diety, które kupimy w Wapteka.pl.

kobieta z gorączką

Kiedy należy udać się do lekarza?

Bez względu na to, czy zaraziliśmy się koronawirusem, czy też przechodzimy sezonowe przeziębienie bądź zaraziliśmy się grypą, powinniśmy uważnie obserwować swój organizm. Kontrolujmy temperaturę ciała, a jeśli ta przekroczy 39 stopni, należy udać się do lekarza. To samo powinniśmy zrobić, gdy pojawiają się duszności, zawroty głowy czy nasilają się objawy ze strony układu pokarmowego. Lekarz, po dokładnym zbadaniu pacjenta, może podjąć decyzję o przepisaniu antybiotyku, szczególnie jeśli infekcja nabrała charakteru bakteryjnego. Oczywiście, antybiotyków nie podaje się w przypadku koronawirusa. Pacjent powinien na czas rekonwalescencji pozostać w domu, mając na uwadze, że może zarażać inne osoby z otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.