Ryzyko związane z operacjami plastycznymi
Każda operacja niesie ze sobą jakieś ryzyko – takie słowa słyszymy za każdym razem, kiedy decydujemy się na najdrobniejszy nawet zabieg. Potem następuje seria podpisywania dokumentów, że na pewno jesteśmy świadomi na co się piszemy i to wszystko. Tylko czy na pewno wiemy, co może nas czekać, jeśli operacja nie przebiegnie po naszej myśli? Jak zminimalizować ryzyko związanych z tym niepowodzeń?
→ Jak wybrać chirurga plastycznego?
→ Co zmienić w swoim wyglądzie?
→ Jakie są powikłania po operacjach plastycznych?
→ Jak nie przesadzić z medycyną estetyczną?
→ Przeciwwskazania do zabiegów chirurgicznych
Jak wybrać chirurga plastycznego?
Podstawą jest tutaj znalezienie dobrego specjalisty z zakresu chirurgii plastycznej np. z clinicforyou.com/pl, który jest doświadczonym lekarzem i stale kształci się w swoim zawodzie. Równie ważny jest sprzęt, który zostanie użyty podczas operacji, a także standard, jaki obowiązuje w klinice.
Lepiej zastanowić się kilka razy zanim podejmiemy decyzję o wyborze chirurga, który przecież będzie miał wpływ na nasze dalsze życie.
Co zmienić w swoim wyglądzie?
Bywa, że oczekiwania co do własnego wyglądu przewyższają możliwości nie tyle chirurga, co naszego organizmu. Nie każdy może mieć przecież nos jak Angelina Jolie. Warto wcześniej przemyśleć decyzję o kształcie nosa czy rozmiarze piersi, a najlepiej skonsultować ją z lekarzem, żeby uniknąć później ośmieszającego wyglądu. Warto, żeby wszystko idealnie dobrać do swojego ciała.
Jakie są powikłania po operacjach plastycznych?
Największe ryzyko powikłań niesie za sobą abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha. Usuwanie tłuszczu i zbędnej skóry w 20% kończy się niepowodzeniem, a to głównie z uwagi na blizny czy rany, które nie chcą się goić.
Na drugim miejscu znajduje się powiększanie piersi. Tutaj, u co 10. kobiety, operacja kończy się komplikacjami. Problemy mogą też wystąpić po udanej operacji plastycznej. Często kobiety nie myślą o dopasowanym rozmiarze piersi, a chcą mieć jak największy, przez co znacznie obciążają kręgosłup. Zdarzają się też przypadki, że kobiety mają naturalnie za duże piersi i muszą wtedy zdecydować się na ich redukcję.
Jak nie przesadzić z medycyną estetyczną?
Wraz z panującym obecnie kultem młodości łatwo wpaść w uzależnienie od nieustannego poprawiania urody. Media od lat zalewają nas okładkami pięknych modelek o nieskazitelnej cerze, prostych nosach, dużych ustach, kształtnych piersiach i taliach osy. Mało kto zastanawia się w ilu procentach to zdjęcie przedstawia naturę, a w ilu magię Photoshopa.
Osoby o wątłej psychice i zaniżonej samoocenie dążą do akceptacji poprzez ciągłą poprawę własnego wyglądu. Robią to nie tylko, żeby lepiej wyglądać, ale też, żeby osiągnąć sukces jak przykładowa modelka z okładki.
Przeciwwskazania do zabiegów chirurgicznych
Każda operacja to ingerencja w zdrowie. Warto ją zatem kilka razy przemyśleć i szczegółowo omówić z dobrym chirurgiem plastycznym. Nie wszystkie osoby w ogóle kwalifikują się do takich zabiegów. Wykluczające są choroby układu naczyniowego, choroby krwi, choroby układu oddechowego czy choroby psychiczne. Żadnej z nich nie wolno zatajać nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale także życie.
Moja koleżanka miała taką operację – wcześniej się sporo o nich naczytała, bo też bała się ryzyka. Ale przed zabiegiem była mega dokładnie przebadana, a chirurg był jednym z najlepszych w Polsce. I nie było żadnych komplikacji, choć jak na mój gust to trochę za bardzo sobie ten biust powiększyła.