Jak poprawić koncentrację?
Koncentracja, czyli umiejętność skupienia się na aktualnej czynności jest czymś, z czym często mamy problem i dotyka to każdego, zarówno uczniów i studentów, jak również ludzi w czasie pracy oraz wielu innych czynnościach dnia codziennego. Koncentracja pomaga w realizacji wyznaczonych zadać, a jej brak może nam to skutecznie utrudnić. Wiele rzeczy sprawia, że przestajemy się skupiać na aktualnych czynnościach, jak więc temu zaradzić?
→ Co to jest koncentracja?
→ Co jeść, aby poprawić skupienie?
→ Co zwiększa wydajność mózgu?
→ Czy odpoczynek ma wpływ na koncentrację?
→ Jak poprawić koncentrację?
Co to jest koncentracja?
Zdolność do koncentracji nie jest czymś, z czym się rodzimy, to umiejętność, którą można nabyć i wyćwiczyć, a stwierdzenie, że jest się roztrzepanym, że nie potrafi się skupić na niczym dłużej, bo jest się nadpobudliwym można zaliczyć wyłącznie do wymówek. Można poprawić swoją zdolność do koncentracji i to jest fakt.
Co jeść, aby poprawić skupienie?
Nasza dieta ma duży wpływ na naszą zdolność koncentracji i zostało to udowodnione naukowo. Szczególnie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ ma ona wpływ na przepływ informacji przez układ nerwowy. Będąc odwodnieni robimy się zmęczeni, zaczyna nas boleć głowa, pojawiają się nudności, a tym samym o wiele trudniej jest nam się skupić na czymkolwiek.
Bardzo ważne jest również zadbanie o właściwą ilość witamin i minerałów, a także innych składników odżywczych, które są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Na poprawę koncentracji dobrze działają orzechy, awokado, śliwki, cebula, czosnek czy natka pietruszki. Warto dodawać je do swoich potraw.
Co zwiększa wydajność mózgu?
Ćwiczenia oraz wysiłek fizyczny także mają duży wpływ na zdolność do koncentracji. Systematycznie ćwiczenia nie tylko poprawią naszą kondycję, ale również będą miały zbawienny wpływ na nasz umysł. Mózg zostanie lepiej dotleniony, a tym samym o wiele łatwiej będzie się nam skupić na właściwych czynnościach. Wystarczy nawet niewielki wysiłek fizyczny, by rezultaty mogły być zauważalne.
Czy odpoczynek ma wpływ na koncentrację?
Wykonując jakąś czynność, zwłaszcza taką, która wymaga od nas dłuższego skupienia, bardzo łatwo i szybko można się zmęczyć i zniechęcić. Robienie sobie przerw w pracy czy w czasie nauki jest istotne. Wystarczą krótkie przerwy, oderwanie wzroku i skierowanie go na moment w inną stronę. Stres i zdenerwowanie również ma duży wpływ na nasze skupienie, więc takie rozluźnienie jest potrzebne i działa z korzyścią dla nas.
Jak poprawić koncentrację?
Gdy podejmujemy się zadań, powinniśmy myśleć przede wszystkim o ich zrealizowaniu i to cel powinien widnieć przed naszymi oczami. Nic innego cię nie interesuje, wszystko wokół przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Nie ma przeszłości ani przyszłości, tylko chwila obecna i ja sam w tym momencie.
Aby dodatkowo sobie pomóc w trakcie pracy, dobrze jest też rozbić materiał na mniejsze części, albo rozpisać plan, który znacznie lepiej wspomoże nas w wyborze kolejnych kroków, w dodatku robiąc przerwy między kolejnymi zadaniami, będzie się miało o wiele więcej siły, niż gdyby robiło się wszystko naraz i za jednym zamachem.
Ja nie znoszę hałasów, wtedy muszę założyć słuchawki bo inaczej mnie coś trafi.