Zdrowy uśmiech – co to tak naprawdę jest i jak o niego zadbać?

Zdrowy uśmiech

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Składa się na to nie tylko schludny wygląd, ale także uśmiech, o który trzeba zadbać od najmłodszych lat. Zęby wymagają od nas szczególnej uwagi, myli się ten, kto uważa, że wystarczy je szczotkować 2 razy dziennie. Troska o zęby wymaga od nas kilku szczególnych rytuałów, ale też kontroli u specjalisty. Jak więc dbać o zdrowy uśmiech?

Strach przed dentystą

To, co skutecznie zniechęca większość Polaków do dbania o zdrowy uśmiech, to lęk przed dentystą. Wizja siedzenia na fotelu i sam dźwięk borowania przyprawia niektórych o dreszcze. Nie da się jednak ukryć, że takie regularne kontrole to wręcz obowiązek.

Jednak dla tych, którzy skutecznie odwlekają takie wizyty w nieskończoność też wynaleziono dobrą metodę. Kiedy ktoś straci zęby czy to przez niewłaściwą higienę czy może przez nieszczęśliwy wypadek, może mieć zdrowy uśmiech dzięki implantom. Z tej nowoczesnej opcji korzysta coraz większa liczba osób.

Zdrowy uśmiech

Jak dbać o zęby?

Zęby powinno się myć po każdym posiłku, a co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jednak samo mycie nie wystarczy. Potwierdzono naukowo, że na samych zębach jest tylko 20% bakterii, reszta bytuje w całej jamie ustnej, o którą też trzeba zadbać.

Jak to zrobić? Przede wszystkim nie można zapominać o nitkowaniu zębów, specjaliści mówią, że najlepiej robić to przynajmniej raz na dobę, a najlepiej wieczorem po myciu zębów. W codziennej higienie zębów ważne jest też stosowanie płukanek. Aby mieć zdrowy uśmiech trzeba robić to po każdym myciu zębów.


Jak wybrać lekarza?

Do dbania o zęby może też przekonać stomatolog, który będzie miał dobre podejście do pacjenta. Szukając takiego specjalisty warto popytać znajomych do kogo chodzą i sprawdzić kto ma dobre opinie. Przy wyborze warto też sprawdzić klinikę, do której będziemy mieli się wybrać, można skorzystać z tych zrzeszonych w implantmasterspoland.pl. Nowoczesne leczenie, dobrze wyposażony gabinet, doświadczony dentysta – te czynniki sprawią, że wizyty kontrolne staną się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.


Dieta na wzmocnienie zębów – czego unikać?

W trosce o zdrowy uśmiech należy pamiętać o kilku zasadach, których lepiej przestrzegać. Choć dla niektórych może to być nie lada wyzwanie, warto dla zdrowych zębów i nie tylko, zrezygnować ze słodyczy. Do tego dochodzą napoje gazowane, które mają dużo cukrów i kwasów. Nawet kawa czy herbata przyczyniają się do powstawania osadu na zębach, idealnym wyjściem byłoby picie ich przez słomkę.

Co zwiększa ryzyko chorób jamy ustnej?

Szczególnie narażone na problemy z zębami są osoby, które posiadają kolczyk w języku, ponieważ może on uszkadzać szkliwo. Ponadto, niektóre leki osłabiają zęby i dziąsła, chociażby popularne tabletki antykoncepcyjne. Odnośnie chorób, najwięcej mówi się o bulimii, która osłabia szkliwo poprzez prowokowane wymioty. Warto też wspomnieć o sytuacji odwrotnej, brak troski o zęby może spowodować poważne choroby, nawet serca, dlatego warto zadbać o nie nim będzie za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.