Porównanie serwisów wnętrzarskich

logo serwisów wnętrzarskich

W ostatnich latach można zauważyć gwałtowny wzrost zainteresowania aranżacją wnętrz. Polacy stawiają nie tylko na wygodę i funkcjonalność swoich mieszkań, ale także na design. Do lamusa odchodzą meblościanki rodem z PRL, chyba że odpowiednio wystylizowane na retro. Co więcej, każdy dąży do tego, żeby samodzielnie stworzyć modne wnętrze, dlatego obserwujemy dziś „boom” na blogi czy portale wnętrzarskie. Obecnie do najbardziej liczących się platform wnętrzarskich zaliczamy Homebook.pl, Homify.pl, Westwing.pl oraz Meble.pl.

Słów kilka o portalach

Homebook.pl to nowoczesna platforma internetowa, która skupia zarówno amatorów jak i ekspertów w projektowaniu wnętrz. Służy m. in. do wyszukiwania ofert najlepszych sklepów internetowych z wyposażeniem do domu, przeglądania oraz dodawania aranżacji. Umożliwia też interakcje pomiędzy użytkownikami. W skrócie: Homebook to portal stworzony z myślą o każdym, kto chce urządzić cztery kąty.

Homify.pl jest platformą stworzoną z myślą o specjalistach: architektach, projektantach wnętrz oraz o ekspertach budowlanych. „Zwykły” użytkownik może tam przeglądać aranżacje oraz skorzystać z rozbudowanej bazy ekspertów.

Meble.pl to sklep internetowy z szeroką ofertą produktów oraz usług z branży meblarskiej. Wyróżnia się konfiguratorem online, który pozwala na zaprojektowanie i zamówienie mebli na wymiar.

Internetowy klub zakupowy Westwing.pl codziennie tworzy nową ofertę dla swoich klientów. Można znaleźć tam meble oraz dodatki do domu renomowanych marek, a także porady i aranżacje związane z aktualną kampanią.

Porównanie portali wnętrzarskich

Portal Homebook.pl Homify.pl Meble.pl Westwing.pl
Użytkownicy każdy specjaliści klient indywidualny/hurtowy klient indywidualny
Zakup bezpośredni NIE NIE TAK TAK
Rejestracja opcjonalna opcjonalna wymagana podczas zakupu wymagana
Aranżacje TAK TAK NIE TAK
DIY TAK NIE NIE NIE
Własny projekt TAK NIE TAK, ale tylko mebli na wymiar NIE
Forum TAK TAK NIE NIE
Portale społecznościowe TAK TAK TAK TAK
Filmiki TAK NIE NIE TAK
Strona mobilna TAK TAK TAK TAK
Aplikacja mobilna TAK NIE NIE TAK

Co znajdziemy na stronie?

logo portalu Homebook.pl

Homebook.pl współpracuje ze 186 sklepami, których ofertę udostępnia na swojej stronie – w jednym miejscu można wyszukać produkty z wielu e-sklepów (przy tym samym interfejsie). Wyszukiwanie można ograniczyć do kategorii, ceny, stylu w aranżacji, materiału, koloru czy marki. Po wybraniu interesującego nas towaru mamy dwie możliwości do wyboru: przejść na stronę sklepu, w którym znajduje się wybrana przez nas rzecz i dokonać zakupu lub sprawdzić informacje o produkcie bezpośrednio na stronie Homebook.pl. Druga droga umożliwia jeszcze kilka innych rozwiązań: dodanie mebli czy dodatków do tzw. Ideabooka, udostępnienie ich na jednym z portali społecznościowych (Facebook, Google+, Pinterest, Twitter lub Tumblr). Można także zadać pytanie odnośnie oferty, które zostanie przekazane obsłudze sklepu oraz pojawi się na forum. Na Homebook.pl nie można dokonywać zakupów – jest to platforma, która ułatwia odszukiwanie towaru oraz zarządzenie nim.

podobne:  Dyskoteki, kluby dla 30-latków w Bydgoszczy

logo portalu Homify.pl

Homify.pl to portal o ograniczonych możliwościach – można tam przeglądać projekty mebli według wybranych kategorii lub stylu, ale nie ma możliwości ich zakupu, tak jak ma to miejsce w przypadku Homebooka. Przykładowo, wybierając podkategorię Stół, wygenerowana zostaje lista stołów stworzonych przez danych projektantów. Po wybraniu konkretnego modelu mamy informację o tym w jakim biurze został projekt stworzony – i w sumie na tym koniec. Jeśli dane biuro projektowe ma podstronę na Homify.pl to możemy je dodatkowo „odwiedzić” i sprawdzić inne projekty. Istnieje możliwość dodania interesującej nas rzeczy do Katalogu Inspiracji oraz udostępnianie jej na portalu społecznościowym (Facebook, Pinterest, Twitter i Google+). Homify.pl służy bardziej do inspirowania się, aniżeli odnajdywania konkretnych mebli.

logo portalu Meble.pl

Meble.pl to rozbudowany sklep internetowy. Klient znajdzie tam meble gotowe i na wymiar, elementy wyposażenia wnętrz, akcesoria meblowe oraz materiały drewnopodobne. Tym się różni od Homebooka, że zakupu dokonujemy bezpośrednio na stronie, korzystamy też cały czas z tylko jednego e-sklepu. Możliwości ograniczenia wyszukiwania są szerokie, co pozwala na maksymalne dostosowanie wyników wyszukiwania do naszych potrzeb. Nie ma tu jednak dodatkowych funkcjonalności, jak udostępnianie na portalach społecznościowych czy porady dotyczące aranżacji.

logo portalu westing.pl

Westwing.pl, to klub zakupowy, którego oferta stale się zmienia. Aby być na bieżąco z trendami należałoby codziennie śledzić ten portal lub zapisać się na newsletter. Dodatkowo, asortyment podzielony jest na kampanie, np. Poznaj styl shabby – przegląda się więc produkty w ramach danej kampanii. Zakupu dokonuje się bezpośrednio na stronie, przy czym każda kampania jest ograniczona czasowo. Co ważne, nie w każdym przypadku zamówienie będzie wysyłane zaraz po zakupie – dla danej kampanii określany jest czas wysyłki i może to być np. za miesiąc. Plusy tego portalu to: niskie ceny (ideą klubu zakupowego jest oferowanie klientowi markowych produktów z rabatem) oraz informowanie o nadchodzących kampaniach.

podobne:  Jakie ubrania to homewear? W czym chodzić w domu, aby dobrze wyglądać i dobrze się czuć?

Rejestracja – czy konieczna?

Na wszystkich portalach istnieje możliwość rejestracji. W przypadku Homebook.pl, Homify.pl i Meble.pl jest to opcjonalne, a brak rejestracji nie wyklucza korzystania z podstawowych funkcji serwisu. Jeśli chcemy zapoznać się z ofertą klubu Westwing.pl to musimy być zarejestrowanym i aktualnie zalogowanym użytkownikiem. W każdym z tych przypadków rejestracja jest szybka i prosta oraz istnieje możliwość dołączenia za pomocą konta Fecebook.

Co daje nam rejestracja?

Rejestracja na Homebook.pl otwiera wiele możliwości. Można utworzyć „zwykłe” konto oraz konto „specjalisty” – my zajmiemy się tylko tym pierwszym. Po pierwsze, każdy zarejestrowany użytkownik posiada możliwość dodania autorskiego projektu. A więc jeśli chcemy pochwalić się zmianami dokonanymi w naszym wnętrzu oraz poprosić o ich ocenę to jest to idealne miejsce. Po drugie, każdy po zalogowaniu ma możliwość stworzenia własnego Ideabooka, czyli propozycję aranżacji wnętrza lub ogrodu. Przykład: tworzymy Ideabooka o nazwie „Kuchnia” i dodajemy tam wszystkie produkty, które chcielibyśmy, aby znalazły się w naszej wymarzonej kuchni. Dzięki temu mamy możliwość zarządzania produktami znalezionymi na portalu, niezależnie od tego z jakiego sklepu pochodzą. Dzięki rejestracji możemy też wypowiadać się na forum (np. poprosić specjalistów o ocenę naszego pomysłu) oraz wymieniać wiadomości z innymi zarejestrowanymi użytkownikami.

Na Homify.pl rejestrujemy się jako właściciel domu lub specjalista. W pierwszym przypadku, który bardziej nas interesuje, możliwości w porównaniu z Homebookiem są niewielkie. Właściwie dodajemy tylko wybrane przez nas elementy wyposażenia wnętrz do tzw. Katalogu inspiracji oraz dyskutujemy na forum.

Rejestracja na portalu Meble.pl oraz Westwing.pl służy finalizacji zakupów. Różnica jest jedna: aby móc w ogóle przeglądać treści dostępne na Westwing.pl trzeba być zalogowanym.

Porady, aranżacje, inspiracje

Na portalu Homebook.pl zamieszczanych jest wiele wskazówek dotyczących aranżacji. W zakładce Inspiracje udostępniane są projekty całych wnętrz lub poszczególnych elementów. A Artykuły to prawdziwa kopalnia pomysłów i porad! Znajdziemy tam zarówno porady DIY (Do-It-Yourself), a także sposoby na urządzenie czterech kątów, wykorzystanie dodatków czy bardziej praktyczne podpowiedzi, np. na temat tego jak zaprojektować oświetlenie.

Na Homify.pl również znajdziemy ciekawe artykuły, ale już w mniejszej ilości. Brak tam też inspiracji DIY, tak chętnie widzianych przez użytkowników.

Bezpośrednio na stronie Meble.pl brak takich tekstów. Natomiast na jednym z serwisów należących do do Meble.pl S.A. – biznes.meble.pl można znaleźć publikacje dotyczące designu.

podobne:  Apartamenty w Zakopanem idealne na rocznicę ślubu – zarezerwuj już dziś!

Klub Westwing.pl tworzy Magazyn, podzielony na kategorie: design, porady, styl życia, trendy i wnętrza. Pojawiają się tam porady projektantów i stylistów, wywiady oraz fotoreportaże z wizyt w reprezentacyjnych domach. Obok Homebooka, Westwing proponuje najbardziej przydatne porady, które mają jednak dwa minusy: dostępne są dopiero po zalogowania (bez rejestracji nie wiemy o ich istnieniu) oraz zazwyczaj dostosowane są do aktualnej oferty, przez co tracą na uniwersalności.

Społeczności

Homebook.pl oraz Homify.pl umożliwiają korzystanie z forum, gdzie użytkownicy mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami i pomysłami.

Jeśli chodzi o liczbę fanów na portalach społecznościowych to największe wrażenie robi Homebook.pl:

Ilość polubień/obserwatorów/subskrybentów na portalach społecznościowych

Portal Homebook.pl Homify.pl Meble.pl Westwing.pl
Facebook (like) 967 272 2 330 229 14 719 64 318
Instagram (obserwatorzy) 27 100 31 300 1 929
Google+ (obserwatorzy) 1 447 75
YouTube (subskrybenci) 2 128 136
Pinterest (obserwatorzy) 2 900 802
Twitter (obserwatorzy) 302 283 20

Warto wspomnieć, że Homebook dostał nagrodę na za najlepszy fanpage roku 2014.

Mobilna wersja strony/aplikacje

Każdy z tych portali posiada wersję mobilną strony. Dodatkowo, twórcy Homebook.pl oraz Westwing.pl, stworzyli aplikacje mobilne do pobrania za darmo, zarówno w systemie Android jak i iOS. Jednak użytkownicy telefonów z systemem Windows Mobile mogą być rozczarowani – dla nich żaden z tych serwisów nie przygotował aplikacji.

Który portal najlepszy?

W porównaniu zdecydowanie najlepiej wychodzi portal Homebook.pl – jest to najbardziej rozbudowana platforma internetowa, która daje wiele możliwości. Z jednej strony jest to wyszukiwarka, która umożliwia przeglądanie ofert wielu sklepów w jednym miejscu. Z drugiej natomiast to kopalnia inspiracji, pomysłów, praktycznych porad na zaaranżowanie wnętrz. Interfejs jest przejrzysty i nie przeładowany treścią co zachęca do dalszego korzystania ze strony.

Za drugi pod względem atrakcyjności dla projektanta-amatora mógłby zostać uznany Westwing.pl – dostępny jest co prawda tylko „dla wybranych”, a ofertę trzeba śledzić na bieżąco, ale za to udostępnia aplikację mobilną oraz ciekawe teksty w Magazynie.

Homify.pl to z pewnością przydatna platforma, lecz skierowana do specjalistów: architektów, projektantów, firm budowlano-remontowych.

Meble.pl to natomiast bardzo dobrze zorganizowany sklep z szeroką ofertą produktów, jednak brak tam jakichkolwiek dodatkowych funkcji.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.