Co zrobić ze starymi meblami? Zabytkowe meble do renowacji czy na sprzedaż?

stare meble, szafka

Na strychu lub pchlich targach możemy bardzo często znaleźć prawdziwe perełki. Często są one w stanie, w którym nie możemy z pełną dumą ich pokazać, czy ustawić u siebie w domu. Równie często meble, które mamy u siebie w domu nie spełniają, według nas odpowiednich standardów. Jak odnowić zniszczone meble? Które z nich możemy uratować, a które wolimy sprzedać?

Stare meble i antyki – gdzie je znaleźć?

Często, podczas przekopywania strychu (jeśli taki mamy), możemy natknąć się na niezwykłe znaleziska. Może to być zabytkowa komoda czy toaletka, która wygląda na zniszczoną. Jeśli mamy szczęście nadamy jej drugie życie i sprawimy, że wystroju naszego mieszkania będzie nam zazdrościł każdy gość.

podobne:  Meble zabytkowe, antyczne a stylizowane? Czym się różnią? Jak rozpoznać?

Bogatym źródłem różnorodnych, starych przedmiotów są również targi staroci. To na takich targach możemy natknąć się na najwięcej fantastycznych mebli. Bardzo często kosztują one grosze. Taki artefakt możemy wyszlifować, przemalować, uszczelnić. Sposobów na renowację jest wiele, a każdy z nich da niesamowity i niepowtarzalny efekt.

Renowacja – jak odnowić stare meble?

Renowacja starych mebli to świetna zabawa. Przy bardziej skomplikowanym stanie zakupionego mebla warto zapytać o pomoc specjalisty, jednak jeśli usterki są niewielkie, można taką renowację wykonać samemu.

Mebel można odnowić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to jak najmniejsze poprawki, polegające na wzmocnieniu materiału czy odnowieniu koloru. Przykładowo, jeśli kupimy piękne krzesło lub fotel, trzeba będzie rozebrać całą konstrukcję, wzmocnić lub wymienić niektóre części szkieletu oraz wyprać i naciągnąć – ewentualnie kupić nową – tkaninę. Przy odświeżaniu koloru warto skontaktować się ze specjalistą, na przykład konserwatorem, który doradzi jakie farby wybrać, żeby jak najmniej zaszkodziły meblowi i jak najbardziej odwzorowały jego pierwotny stan.

podobne:  Antyki - co to jest?

Innym sposobem jest wzmocnienie starych mebli o odrobinę kreatywności i swojego stylu. Może uważasz, że stara szafa wyglądałaby dobrze w innej odsłonie kolorystycznej? Po wyszlifowaniu drewna i pociągnięciu materiału lakierem możesz ozdobić mebel ulubionym wzorem lub kolorem.

Kiedy sprzedać stare meble?

Może się zdarzyć, że z meblem nie będzie się już dało nic zrobić, lub po prostu zwyczajnie nie będziesz mieć pomysłu, jak go odnowić. Meble nie zawsze również mogą pasować do Twojego wnętrza. Jeśli jakiś mebel nie rezonuje już z Twoją kuchnią czy sypialnią, lub po prostu Ci się znudził, możesz go wymienić na inny lub sprzedać.

Mogą Ci w tym pomóc strony internetowe, jak na przykład popularna aplikacja vinted, a także wszelkie targi, sklepy z antykami czy aukcje. Te ostatnie jednak wymagają zazwyczaj dobrego stanu mebla, który chcesz sprzedać. Jeśli tak nie jest, lepiej jest poszukać nabywcy w którymś z popularnych serwisów internetowych.

podobne:  Antyki, zabytkowe meble w nowoczesnych aranżacjach – kiedy się sprawdzą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.