Antyki, zabytkowe meble w nowoczesnych aranżacjach – kiedy się sprawdzą?

zabytkowe meble w nowoczesnym stylu

Moda na antyki trwa od dawna, a ostatnio jeszcze bardziej nabrała wiatru w żagle. Styl vintage i nadawanie ubraniom czy meblom drugiego życia to dla niektórych wręcz obsesja. Zabytkowe meble sprawdzą się idealnie także w nowoczesnych aranżacjach.

Wyjątkowe i modne antyki

Stare, zabytkowe meble to nie lada gratka dla wszystkich kolekcjonerów. Często nie mamy nawet pojęcia, jakie cuda możemy znaleźć u siebie w domu. Niektóre z nich można odmalować, wyheblować, czy wyszlifować, aby nadać im nowe życie. Niektóre będą pasować do naszych wnętrz, inne nie – ale dopasowanie ich do charakteru miejsca jest prawdziwą sztuką.

Ostatnimi czasy tryumfy święcą antyki i meble z okresu PRL-u. Koneserzy, zwłaszcza zagraniczni, zwracają uwagę na solidność wykonania, a także oryginalny design. To, co niegdyś wydawało nam się nudnym kredensem, pozbawionym indywidualności, dzisiaj może w odpowiednim aranżu stać się stylowym uzupełnieniem najmodniejszych domów. Równie pożądana jest na przykład porcelana lub serwisy kawowe z tego okresu – niektóre z nich są naprawdę przepięknie wykonane.

podobne:  Modnie nie tylko na boisku, buty sportowe Nike Air Force nie tylko dla koszykarzy

Zabytkowe meble w nowoczesnych aranżacjach – jak je dobrać?

Niektóre antyki są piękne same w sobie. Sztuką jest jednak dobrać antyki tak, aby nie gryzły się z nowoczesnymi już elementami naszego domu.

Modny, właściwie permanentnie, jest styl kolonialny. Meble wykonane z wikliny, stara kość słoniowa, globusy czy wszelkie inne artefakty związane z podróżami, będą idealnie wpasowywać się w jasne wnętrza i wszystkie rozwiązana w stylu „eko”. Ten styl sam w sobie wymusza prostotę, co jest w zasadzie zgodne z trendami panującymi od jakiegoś czasu w nowoczesnym wnętrzarstwie.

Niezależnie od stylu, jaki wybierzemy, należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że antyki wybrane przez nas nie będą się gryzły z nowoczesnym stylem naszego wnętrza.

podobne:  Kluby dla 30-latków w Poznaniu

Należy przede wszystkim pamiętać, aby antyki, które kupujemy, w szczególności zaś ciężkie meble, były w mniejszości w naszym wnętrzu. Mają one bowiem tylko podkreślić charakter miejsca. Im subtelniejsze będzie to podkreślenie, tym bardziej stylowe będzie Twoje wnętrze.

Warto również pamiętać o w miarę podobnym charakterze antyków, które dobieramy do wnętrza. Można oczywiście nieco pomieszać style – antyki świetnie wyglądają na przykład w industrialnych aranżacjach, trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić.

Warto także postawić raczej na jasne meble – ciemne komody czy szafy dodadzą tylko wnętrzu niepotrzebnej ciężkości, która już i tak cechuje stare meble.

Gdzie kupić antyki do nowoczesnego domu?

Aby kupić wartościowe i piękne antyki do swojego domu, możesz wybrać kilka miejsc. Jednym z nich są sklepy z antykami. Taki sklep znajdziesz niemal w każdym mniejszym i większym mieście, bardzo często znajdują się na przykład przy drogach wylotowych z miast. Piękne antyki możesz kupić także na aukcjach – zarówno tych internetowych, jak i odbywających się w domach aukcyjnych. Idealnym miejscem na kupno antyku jest także Internet – sieć posiada mnóstwo miejsc tematycznych, poświęconych sprzedaży i kupnu starych przedmiotów.

podobne:  Co zrobić ze starymi meblami? Zabytkowe meble do renowacji czy na sprzedaż?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.