5 zasad prowadzenia domowego budżetu

Planowanie wydatków

Zarządzanie domowym budżetem nie jest takie takie trudne jak niektórzy uważają. To istotna umiejętność, która pozwala na właściwe wykorzystanie naszych finansów nie tylko względem koniecznych wydatków, ale i planowanych oszczędności. Jak zaplanować budżet domowy? Jak go prowadzić? Oto kilka przydatnych podpowiedzi.

Czym jest budżet domowy?

Budżet domowy to inaczej zestawienie zarówno przychodów jak i rozchodów w określonym czasie przez dane gospodarstwo domowe. Innymi słowy jest to narzędzie,, dzięki któremu jesteśmy w stanie odpowiednio gospodarować dostępnymi środkami, wydawać je na bieżące potrzeby, a także planować ewentualne oszczędności i inne dodatkowe wydatki jeżeli przychody są większe niż rozchody (jest nadwyżka). Gdy wydatki są wyższe niż przychody, mamy wówczas do czynienia z deficytem, który może doprowadzić do zadłużenia.

Dla wielu osób planowanie budżetu domowego jest trudne i wydaje się być bardzo skomplikowane, ale czasem wystarczy niewiele, by mieć kontrolę nad swoimi pieniędzmi i tym, na co je wydajemy. Sposobów na to jest kilka i jak zaplanować domowy budżet podpowie serwis infoportfel.pl, gdzie można zapoznać się z zasadami zarządzania finansami. O czym jednak warto pamiętać? Jak wyglądają podstawy?

1. Ustal ile wynosi twój budżet domowy

Żeby prawidłowo zarządzać pieniędzmi, należy w pierwszej kolejności wiedzieć ile tak naprawdę mamy ich do dyspozycji. Należy więc orientować się w tym ile co miesiąc trafia na nasze konto banku, a także ile pieniędzy mamy na co dzień w portfelu. Chodzi tutaj przede wszystkim o świadomość tego ile pieniędzy ma się realnie do wykorzystania. To ważne, ponieważ jest podstawą dalszego działania.

podobne:  Jak pracować nad swoim związkiem?

Planowanie wydatków

2. Ustal priorytety związane z wydatkami

Mówiąc o priorytetach mamy tutaj na myśli przede wszystkim te kwoty, które koniecznie muszą być zapłacone w danym miesiącu, czyli wszystkie nasze zobowiązania finansowe jak rachunki, ale też i spłaty rat kredytów i pożyczek. Zalicza się do tego także ogólne koszty związane z wydatkami na jedzenie. Każdego miesiąca warto więc usiąść i spisać co trzeba zrobić, co opłacić i ile, to pozwoli na zweryfikowanie różnicy między przychodem a rozchodem i pozwoli na zweryfikowanie jak rozkładają się nasze wydatki, a to pozwoli nam na analizę.

3. Analizuj wydatki

Robiąc listę przychodów i rozchodów możemy w ten sposób dokładnie ustalić na co i ile wydajemy najwięcej pieniędzy. W ten sposób będziemy mieć kontrolę nad tym, gdzie znikają nasze pieniądze i w jakim celu. Tutaj często będą też pojawiać się jednorazowe wydatki – czyli koszty które nie są priorytetowe, ale wynikają z rożnych powodów (leki, prezenty, ubrania, wycieczki, remonty, naprawy sprzętów itd.). Są one nieregularne i mogą wystąpić w różnej kwocie – jednak to ile na nie wydamy będzie zależało od tego jakimi środkami dysponujemy czyli ile zostanie nam po odliczeniu kosztów priorytetowych. To oczywiście pozwala nam też na planowanie oszczędności.

podobne:  Żarówki LED coraz częściej w naszych domach!

Notes i pióro

4. Szukaj oszczędności

Analizując wydatki łatwo możemy zauważyć gdzie nasze pieniądze najszybciej uciekają. Jeżeli odpowiednio zarządzamy naszym budżetem i pilnujemy pieniędzy, możemy w ten sposób wytworzyć w naszym budżecie nadwyżkę, czyli kwotę, która nam zostaje po odliczeniu wszystkich rozchodów. Warto ten punkt uwzględnić już na samym początku miesiąca i postawić sobie na cel takie zarządzanie finansami, by zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nadwyżkę możemy z kolei wydać na co chcemy – wymarzony zakup, wycieczkę czy też odłożenie na konto oszczędnościowe czy fundusz inwestycyjny.

Taka rozpiska pozwala nam także na zrozumienie tego, gdzie pieniędzy wydajemy najwięcej, co za tym idzie, na lepsze zaplanowanie budżetu w następnych miesiącach i szukanie oszczędności tak, by za każdym razem możliwe było uzyskanie nadwyżki. Widzą jak rozkładają się nasze pieniądze, będziemy w stanie tworzyć także plany długoterminowe, a nie tylko ograniczone do jednego miesiąca. Będziemy mogli myśleć o przyszłości.

podobne:  Prywatna poradnia hepatologiczna czy hepatolog z NFZ?

5. Jak się przygotować do planowania budżetu domowego?

Aby odpowiednio zarządzać budżetem domowym trzeba do tego najpierw przysiąść. Innymi słowy należy znaleźć czas, by każdego miesiąca taką listę robić, czasem wystarczy do tego kartka papieru, czy notes oraz długopis i odrobina chęci. Trzeba być jednak konsekwentnym i nie poddawać się – obliczanie budżetu nie jest takie proste i trzeba liczyć się z tym, że zapisane liczby nigdy nie będą się zgadzać z tym, co rzeczywiście wydamy, ważne jednak by dążyć do poprawy i pracować nad swoimi finansowymi wydatkami – opłaci się.

Jeżeli chcemy mieć lepszy pogląd możemy też wykorzystać programy komputerowe – zapisywać wszystko w tabelach Exel lub innych aplikacjach, co pozwoli nam na szybki pogląd nasze sytuacji finansowej. Najlepiej podzielić wydatki na trzy kolumny – wydatki stałe (rachunki, zobowiązania, jedzenie, paliwo), wydatki jednorazowe/nieregularne i na końcu plan oszczędzania, czyli to ile chcemy zachować na koniec miesiąca. Na końcu będzie podsumowanie z saltem końcowym i tym, co nam zostało w przychodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.