Kawalerka – pomysły na urządzenie małego wnętrza

Małe mieszkanie kawalerka

Osoby, które posiadają kawalerki wiedzą, że ich mała przestrzeń wymaga bardzo dokładnego przemyślenia. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne meble, ponieważ każdy metr kwadratowy mieszkania jest na wagę złota. Na szczęście wielu producentów mebli dostrzega ten problem, projektując funkcjonalne meble, które idealnie sprawdzą się w tego typu przestrzeni.

Co to jest kawalerka?

Jest to mieszkanie, które ma poniżej 40 metrów, ale zdarza się, że niektóre mają nawet kilkanaście metrów. Zwykle charakteryzują się tym, że składa się z jednego pokoju z aneksem kuchennym i małej łazienki. Jeśli mamy trochę szczęścia, to kuchnia jest osobno wydzielona, a z salonu możemy wyjść na balkon. W większości przypadków młodzi ludzie muszą się ograniczyć właściwie do jednego pomieszczenia i nie mogę liczyć na takie luksusy.

Zachowanie spójności we wnętrzach

W przypadku kawalerki mamy do czynienia praktycznie z jedną przestrzenią, która pełni wiele funkcji. Salon to jednocześnie pokój dzienny, sypialnia, miejsce, w którym przyjmujemy gości, a czasami też kuchnia. Każdy fragment pokoju powinien być jedynie delikatnie wydzielony z całości, jednak nie powinniśmy stosować różnych stylów, ponieważ optycznie nasza przestrzeń będzie wydawała się mniejsza. Podobnie jest z podłogą. Warto, by wszędzie, oczywiście poza łazienką, była ona taka sama. A jeśli nadal nie wiesz, jak urządzić kawalerkę, zerknij na www.homebook.pl i zainspiruj się.

Stylowa kawalerka

Zasady urządzania małych mieszkań

Wielu projektantów wnętrz radzi, żeby umieścić w kawalarce rozkładane łóżko, które nie zajmie zbyt wiele miejsca w ciągu dnia. Ponadto warto zainwestować w szafę wnękową, do której będziemy mogli sprzątnąć wszystkie niepotrzebne w danej chwili przedmioty. Jeśli jej drzwi będą zbudowane z wielkiego lustra, to nasza kawalerka będzie wydawała się znacznie większa. Warto również pomyśleć o tym, żeby nasze pufy posiadały wewnątrz schowek, dzięki czemu łatwo pozbędziemy się kilku drobiazgów, kiedy nagle pojawią się u nas niespodziewani goście. Innym sposobem na ukrycie wielu przedmiotów jest wnęka łóżka.

Kolory optycznie powiększające pomieszczenie

Ciemne kolory pomniejszają nasze pomieszczenia. Warto więc pomyśleć przede wszystkim o jasnych barwach, które powiększą nasze niewielkie mieszkanie. Styliści polecają biały kolor ścian, jednak również kremowy czy jasny błękit sprawdzą się bardzo dobrze w takiej przestrzeni. W każdym razie na pewno powinny to być przede wszystkim zimne, jasne kolory.

Aranżacja aneksu kuchennego w kawalerce

Przykłada się sporą wagę do tego, by w kuchni albo aneksie kuchennym wykorzystać głównie otwarte półki. Szafki wiszące zajmują bowiem sporą przestrzeń. Jedna osoba produkuje niewiele brudnych naczyń, więc nie warto pomniejszać przestrzeni kuchni lub aneksu kuchennego poprzez montowanie zmywarki. Bardzo ważne jest ponadto to, by zainwestować w naprawdę dobrej jakości okap, który pomoże się nam szybko pozbyć nieprzyjemnych zapachów. W innym wypadku całe nasze mieszkanie zyska zapach ryby, czosnku lub przypalonej jajecznicy.

1 komentarz

  1. No im mniej miejsca tym lepiej trzeba wszystko zagospodarować, to oczywiste. Ja nie lubię zbędnych gratów, wszystko musi być jak najbardziej uzyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.