Żarówki LED coraz częściej w naszych domach!

Żarówki ledowe

Swego czasu dużo mówiło się o zakazie i wycofywaniu tradycyjnych żarówek wolframowych. Od tamtej pory na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej różnych rodzajów oświetleń. Miały to być żarówki energooszczędne i bezpieczne. Tym samym do naszych domów zaczęły wkraczać świetlówki, halogeny czy właśnie żarówki LED. Ostatnio bardzo popularne stały się właśnie te ostatnie.

Czym jest żarówka LED?

Jeżeli mamy wysilić się o poprawność, to przede wszystkim powinno się pamiętać, że to nie tyle są żarówki, co lampy LED. Kiedyś stanowiły one jedynie element dekoracyjny, ponieważ zbudowane są z niewielkich diod umieszczonych w specjalnej oprawie. Doskonale są również kojarzone z niewielkich diod w sprzętach RTV i AGD.

Lampy te emitują światło punktowe lub też częściowo rozproszone. Dla wielu są doskonałym zamiennikiem tradycyjnego oświetlenia, choć nie są idealne i trzeba pamiętać, że nie zastąpią w pełni innych rodzajów żarówek. Tego typu nowoczesne oświetlenie można znaleźć chociażby w sklepie www.ledovo.pl/items/141-zarowki-led.html, a także wielu innych punktach. Ich popularność ciągle rośnie.

podobne:  Decydujemy się na botox? Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Do czego nadaje się oświetlenie LED?

Jest to światło punktowe i pod wieloma względami jest słabsze od zwykłej tradycyjnej żarówki czy świetlówki, jednak sposobów jego wykorzystania można znaleźć wiele. Oświetlenie LED-owe doskonale sprawdza się na przykład, gdy chcemy coś podświetlić, jak chociażby blat kuchenny, stół czy też schody.

Najczęściej tego typu lampy są wykorzystywane jako światło wspierające i raczej rzadko kiedy można spotkać je jako oświetlenie główne, choć takie wykorzystanie również jest możliwe. Wymieniając więc światła w domu, powinno się wiedzieć, czego się oczekuje i w jaki sposób to oświetlenie może się nam przydać.

Czym się kierować wybierając żarówkę LED?

Z pewnością jest kilka aspektów, o których trzeba pamiętać wybierając takie oświetlenie:

  • Zwróć uwagę na moc, jaką dysponują – w tym wypadku patrzy się na ilość lumenów (jednostka miary strumienia światła). Moc żarówek LED zaczyna się od około 200 lumenów, które są stosunkowo słabe (mniej więcej odpowiadają sile 25 watowej tradycyjnej żarówki). Im większa ilość lumenów, tym tym silniejsze światło. W takim wypadku 1300-1530 lumenów odpowiada 100 watowej żarówce.
  • Należy również zwrócić uwagę na kąt świecenia, czyli to jak bardzo rozproszone jest światło (LED mają wąskie rozproszenie) oraz barwę światła. Barwa określana jest w Kelvinach, a im wyższa wartość, tym zimniejsze światło, LED-y mają zazwyczaj około 3000K i odpowiada to barwie zimnej. Z kolei kąt padania światła zależy też od rodzaju diody, tym szerszym charakteryzują się między innymi diody SMD.
  • Dobrze byłoby również pamiętać o odpowiednim chłodzeniu żarówki, bo wbrew pozorom i zapewnieniom licznych producentów LED-y emitują ciepło i mocno się nagrzewają. W takim przypadku powinny mieć dodatkowy system chłodzenia, jak np. radiatory.
  • Rozmiar gwintu także jest bardzo istotny. Wyróżniamy duży i mały gwint, a także uchwyt bagnetowy – gwint żarówki musi być dokładnie dopasowany do oprawy, tak samo jak sam rozmiar żarówki.
podobne:  Kursy na wózki widłowe - co warto wiedzieć?

Jakie są wady i zalety tego typu oświetlenia?

Jak wszystko, także i żarówki LED mają i wady i zalety. Z pewnością ten typ oświetlenia wyróżnia się wysoką energooszczędnością i są w stanie pracować zarówno przy wysokim, jak i niskim napięciu. Zdecydowanie są one odporne na wstrząsy, a także na działanie włączania i wyłączenia.

Warto również pamiętać o tym, że ich trwałość także jest wysoka – mogą świecić nawet do 100 tys. godzin! Jakie są więc wady tych żarówek? Z pewnością jest nią cena, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadki innego typu oświetlenia. Dla wielu osób wadą może być również emitowanie zimnego światła, dla wielu osób niezbyt przyjemnego.

Żarówki LED do wykorzystania w domu

Popularność tego typu oświetlenia coraz bardziej rośnie. Lampy LED nie są bez wad, jednak ludzie je doceniają i chętnie wybierają. Jeżeli więc już chcemy się zdecydować na takie oświetlenie naszego mieszkania czy domu, należy wcześniej wszystko dokładnie zbadać, bo dobór odpowiedniego rodzaju żarówek jest ważny i może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Oświetlenie LED dobrze sprawdza się w przypadku, gdy często i na dłużej zapalamy światło, bo dzięki temu ich zakup dość szybko się zwróci.

podobne:  Jak wynająć hostessy na targi?

komentarze: 2

  1. Przekonałam się, że ledy to faktycznie spora oszczędność. Wymieniałam wszystkie żarówki ponad rok temu i mam mniejsze rachunki za prąd. No i lepiej takie żarówki wyglądają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.