Na czym polega dieta bezglutenowa?

Kłosy zbóż

Gluten od jakiegoś czasu stał się postrachem osób odchudzających się, a produkty z napisem „gluten free” szturmem zdobywają rynek spożywczy. Czy faktycznie są aż tak zdrowe? Przeczytaj dla kogo jest i na czym polega dieta bezglutenowa.

Czy należy bać się glutenu?

Gluten to nazwa białek roślinnych, które występują w zbożach. Wiele osób ma na niego uczulenie, a szczególnie alergizująco działa frakcja białka pszenicy – gliadyna. Glutenu obawiać powinny się wyłącznie osoby z silną alergią na ten składnik, które wcześniej wykonały testy uczuleniowe. Objawami nietolerancji glutenu są kurcze oskrzeli, wymioty, biegunka, wstrząs anafilaktyczny, wysypka skórna, a także wodnisty katar.

podobne:  Jak najszybciej schudnąć?

Dieta bezglutenowa czyli jaka?

Dieta bezglutenowa to głównie dieta eliminacyjna polegająca na unikaniu produktów zbożowych w których znajduje się gluten (pszenica, żyto, jęczmień, owies). Są więc one zastępowane naturalnymi zamiennikami takimi jak kukurydza, ryż, gryka, proso. Podczas stosowania diety bezglutenowej masz dwa wyjścia – możesz jeść produkty pozbawione glutenu (kukurydza, ryż, sorgo, proso, amarantu, gryka, komosa ryżowa) lub korzystać z dostępnych artykułów spożywczych oczyszczonych z tego składnika.

Pamiętaj jednak, że gluten tworzy pewną strukturę produktu, więc wyeliminowanie go z diety grozi tym, że artykuły spożywcze będą zawierały mnóstwo innych szkodliwych składników. Produkty bezglutenowe mają także większą zawartość tłuszczu i węglowodanów, ale za to mniejszą ilość witaminy B i błonnika.

podobne:  Jak poprawić trawienie?

Chleb bez zawartości glutenu

Produkty dozwolone i zakazane w diecie bezglutenowej

Tak jak w każdej innej diecie, także w tej bezglutenowej, jest cała lista produktów dozwolonych i takich, które należy wykluczyć z jadłospisu. Bezkarnie możesz więc jeść produkty mleczne, świeże oraz mrożone warzywa i owoce, ryby, drób, jaja, fasolę, orzechy, ziemniaki, teff, maniok, proso, amarantus, quinoa. Unikaj natomiast pieczywa, makaronów, marynat, sosów (w tym sojowych), dressingów. Jak jednak szukać bezpiecznych produktów i mieć pewność, że nie zawierają glutenu? Zielony znaczek z przekreślonym kłosem oznacza, że dany artykuł spożywczy jest wolny od glutenu i podlega regularnym badaniom. Zielony, przekreślony kłos mają jednak tylko wybrane produkty, gdyż jest to znak towarowy, którego użycie bez licencji jest niedozwolone.

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

Niektóre choroby o podłożu autoimmunologicznym takie jak Hashimoto oraz reumatoidalne zapalenie stawów wręcz wymagają, by pacjent stosował dietę bezglutenową. Jest ona także konieczna w przypadku terapii celiakii i nieceliakalnej nietolerancji glutenu.

podobne:  Gdzie jest mało węglowodanów – dieta fit

Dieta bezglutenowa nie tylko może zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała, ale także powodować niedobory białka i witaminy B. Z drugiej strony w terapii poważnych chorób takich jak celiakia, wykluczenie glutenu jest wprost koniecznością. Jednak jeśli nie musisz eliminować tego składnika z pożywienia, nie zastanawiaj się nad jego szkodliwym działaniem. Więcej złego wyrządzi bowiem twojemu organizmowi spożywanie sztucznie przetworzonej żywności, która mimo, że pozbawiona glutenu, tak naprawdę zawiera całą tablicę Mendelejewa i innych substancji, które nie wpływają dobrze na zdrowie.

1 komentarz

  1. Jak się na ma celiakii, to nie ma co popadać w paranoję. mam wrażenie, że większość osób jest na diecie bezglutenowej bezrefleksyjnie, bo taka jest moda. ja bym z pieczywa „glutenowego” zrezygnować nie mogła, szczególnie, że mam pewność, że mi nie szkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.