Sklep online Shopify na tle innych e-commerce

kobieta pracująca przy laptopie w kawiarni

Na rynku można znaleźć wiele platform pozwalających na prowadzenie sprzedaży online. Dużą popularnością cieszy się kanadyjski produkt – Shopify. Szybko zdobył sławę na zachodzie, zwłaszcza wśród sprzedawców z branż: beauty, modowej, home&decor i lifestylowej. Przez ostatnie lata coraz częściej wykorzystywany jest także w Polsce. Jak Shopify wypada na tle 3 silnych konkurentów? Czy warto go wybrać?

Shopify a WooCommerce

Shopify i WooCommerce to całkiem różne od siebie platformy e-commerce, pierwsza działa w modelu subskrypcyjnym, druga to darmowa wtyczka do WordPress. W związku z tym pierwsze różnice pojawiają się już na starcie – w momencie zakładania sklepu. Shopify w przeciwieństwie do WooCommerce nie wymaga posiadania WordPress, domeny, certyfikatów oraz hostingu. Konfiguracja i założenie sklepu na obydwóch platformach są bardzo intuicyjne i dość szybkie, nawet dla osób, które nie posiadają rozległej informatycznej wiedzy, jednak Shopify uważane jest za nieco mniej skomplikowane. Jego ogromną zaletą jest możliwość integracji z innymi kanałami sprzedaży (Facebook, Instagram, Pinterest). Wiele osób uważa też, że ma bardziej atrakcyjny design. Do ogromnych zalet WooCommerce należy jednak zaliczyć otwarty kod źródłowy, który pozwala na wprowadzanie dowolnych zmian we wtyczce. Mogą one jednak wpłynąć negatywnie na stabilność strony oraz jej bezpieczeństwo. Warto także podkreślić, że WooCommerce nie poradzi sobie z dużą liczbą produktów w sklepie. Jeżeli zainteresował Cię temat tych e-commerce’ów i chcesz znaleźć więcej informacji, sklep online Shopify porównuje z WooCommerce agencja WeCanFly.

Shopify a Shoper

Shoper to polska propozycja będąca alternatywą dla Shopify. Łączy je to, że działają w modelu abonamentowym. W ramach stałej opłaty użytkownicy mają dostęp do oprogramowania, hostingu oraz pomocy technicznej – do wdrożenia oraz prowadzenia e-commerce niewymagana jest wiedza informatyczna. Shopify jest platformą droższą, jednak posiada lepsze funkcjonalności – nielimitowana liczba produktów, możliwość „przyjęcia” większej liczy klientów w jednym czasie, jak i szersza możliwość customizacji istniejących szablonów, by móc dopasować je do swoich potrzeb. Obydwa z oprogramowań mogą być zintegrowane z innymi kanałami sprzedaży, są one jednak różne. Dla Shopify to: Amazon, eBay, Etsy, Facebook, Instagram, Pinterest, oraz TikTok, z kolei dla Shoper: Allegro, Ceneo, Facebook. Allegro i Ceneo również może być podłączone do Shopify, jednak wymaga to zaawansowanych prac. Shopify oraz Shoper mają spore możliwości prowadzenia kampanii reklamowych w social media i działań SEO. Shoper doskonale sprawdzi się dla biznesów, które chcą prowadzić sprzedaż krajową, wyjście na zagraniczne rynki będzie łatwiejsze z Shopify.

Shopify a PrestaShop

Shopify i PrestaShop są oprogramowaniami innego typu – Presta stanowi rozwiązanie z zakresu open-source, co oznacza, że jest darmowa, jednak wymaga od użytkownika wykupienia hostingu oraz domeny. Konieczne są także opłaty za integrację z systemami płatności oraz wysyłki. W przypadku Shopify zapewnia to dostawa oprogramowania (wykupienie domeny jest opcjonalne). Obydwie platformy zapewniają szeroki dostęp do szablonów, jednak ich personalizacja jest zdecydowanie łatwiejsza w przypadku Shopify. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że w przypadku PrestaShop istnieje możliwość edytowania każdej strony, gdyż jest to oprogramowanie otwarte – w Shopify opcja ta dostępna jest jedynie dla użytkowników Shopify Plus. Obydwa rozwiązania umożliwiająca szybkie uruchomienie sprzedaży, posiadają także podobne funkcjonalności – blog, promocje, kampanie reklamowe. Osoby, które chcą skupić się na rozwoju biznesu, powinny wybrać Shopify, gdy jednak chcą także zajmować się programowaniem lub skorzystać z usług profesjonalistów w tym zakresie PrestaShop stanowi rozwiązanie godne uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.