Kurtka damska softshell – oto główne cechy, które zapewniły jej popularność

kurtka damska softshell

Softshelle stały się bardzo popularne do niemal wszystkich aktywności sportowych na świeżym powietrzu. Istnieje ich tak ogromna różnorodność na rynku, że trudno wybrać odpowiedni model. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, z jakiego powodu tak pokochałyśmy softshelle? Oto główne cechy kurtek damskich softshsell, które szczególnie przydają się podczas niesprzyjającej aury w czasie treningu.

Co to jest kurtka typu softshell i co odróżnia ją od hardshellu?

Kurtka typu softshell to wodoodporna, elastyczna, oddychająca odzież wierzchnia, która zapewnia ochronę przed lekkim śniegiem i krótkotrwałym deszczem. Człon „shell” to z języka angielskiego „skorupa”, którą na gruncie odzieży należałoby tłumaczyć jako „powłokę”. Zaś człon „soft” ma w opozycji do „hard” w hardshellach wskazywać na właściwości bardziej „przyjazne” ciału, tj. oddychalność i miękkość.

Kurtki typu hardshell są zaprojektowane tak, aby zapewnić lekką, trwałą i wodoszczelną ochronę podczas deszczu. Określenie „twarda skorupa” pasuje idealnie, ponieważ materiał nie jest bardzo rozciągliwy, lekko marszczy się w dotyku i jest bardzo wytrzymały. Porównując twardą skorupę z miękką, można zauważyć znaczne różnice w materiale – kurtka typu hardshell zwykle wydaje o wiele większy szelest niż kurtka typu softshell.

Do czego służą kurtki typu softshell?

Kurtki typu softshell są używane w celu zapewnienia elastyczności, ciepła i oddychalności podczas aktywnych przygód na świeżym powietrzu. Mogą być używane jako izolująca warstwa środkowa podczas szaleństw na nartach lub gdy wybierasz się w plener na zimną, śnieżną pogodę. Idealnie docieplają ciało w systemie warstwowym. Są ponadto doskonałym wyborem do codziennego noszenia w chłodniejsze dni oraz w okresie przejściowym. Można także postawić na kurtkę damską softshell z membraną – to dodatkowa powłoka, która potęguje właściwości tkaniny. Takie kurtki są po prostu wszechstronne, a na dodatek łatwo dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych w całkiem niewygórowanych cenach. Dla przykładu damski softshell w sklepie Denley.pl dostaniesz w cenie nieprzekraczającej 150 zł.

Dlaczego lepsze będą softshelle?

Kurtki hardshell może i są bardziej odpowiednie na długotrwałe i silne opady deszczu, ale zdecydowanie gorzej radzą sobie z oddychalnością. Ponieważ w istocie jest to powłoka niemal całkowicie wodoszczelna, nie przepuszcza wody z zewnątrz, ale i w drugą stronę – podczas wzmożonego wysiłku nie odprowadza potu na zewnątrz. Softshell damski i męski z reguły jest pozbawiony właściwości całkowicie wodoszczelnych – w zamian za to jest wystarczająco wodoodporny, aby poradzić sobie ze standardowymi opadami deszczu czy śniegu i podmuchami wiatru, z którymi często mamy do czynienia podczas aktywności.

Softshelle zostały zaprojektowane tak, aby poruszały się razem z nami i utrzymywały komfortową temperaturę ciała podczas intensywnych aktywności. Większość kurtek typu softshell ma miękką polarową podszewkę, która zapewnia dodatkowe ciepło. Ponieważ – jak mniemamy – większość z nas nie uprawia aktywności sportowej podczas ulewnych deszczów – softshsell damski z kapturem wystarczająco sobie poradzi w wielu warunkach pogodowych.

Jak nosić softshelle?

Wybierz softshell, jeśli wybierasz się na piesze wędrówki, jazdę na rowerze, jogging, wspinaczkę skałkową czy wypad na narty – jednym słowem wszędzie tam, gdzie prócz ochrony przed ewentualnym deszczem potrzebujesz swobody ruchów. Obecnie damskie modele to nie tylko odzież wierzchnia w formie sportowych kurtek. Na rynku dostępne są damskie płaszcze z softshellu oraz odzież typu bluza softshellowa damska, często nazywana odzieżą hybrydową. Tego typu ubrania świetnie sprawdzają się w sytuacjach codziennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.