Jaki wybrać ciśnieniomierz, żeby był niezawodny?

Wybór dobrego ciśnieniomierza

Coraz więcej osób w Polsce zaczyna chorować na nadciśnienie tętnicze. Uwarunkowania genetyczne, złe nawyki żywieniowe, brak ruchu sprawiają, że nasze serce zaczyna wariować. Nieleczone nadciśnienie uszkadza nie tylko układ krwionośny, ale też nerki. Finalnie prowadzi do zawału, udaru czy niewydolności. Kiedy już dowiadujemy się o nadciśnieniu warto zainwestować w dobry ciśnieniomierz. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tego specjalistycznego sprzętu?

Kiedy potrzebny jest ciśnieniomierz?

Teoretycznie każdy zdrowo czujący się człowiek powinien przynajmniej raz w roku zmierzyć ciśnienie. Przyjmuje się, że idealne wynosi 120/80 mm Hg. Problemy zaczynają się, jeśli wskaźniki przekraczają 140/90 mm Hg, wtedy można już mówić o nadciśnieniu tętniczym. Jeśli tak się stanie, warto zdecydować się na zakup ciśnieniomierza, poza oczywistym leczeniem u specjalisty.

Wybór dobrego ciśnieniomierza

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Na rynku medycznym znaleźć można wiele typów ciśnieniomierzy. Na jaki się zdecydujemy, zależy od nas samych. Warto jednak zapoznać się z każdym rodzajem sprzętu, żeby wybrać taki, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Ciśnieniomierz rtęciowy

To właściwie pierwszy typ ciśnieniomierza, jaki się pojawił. Jego historia sięga aż XIX wieku. Ciśnieniomierze, które do pomiaru wykorzystują rtęć są jeszcze spotykane w niektórych szpitalach. Wielu lekarzy uważa, że to najbardziej precyzyjne ciśnieniomierze. Można je jeszcze dostać na serwisach aukcyjnych.

Ciśnieniomierz zegarowy

Mierząc ciśnienie tym aparatem również nie trzeba się martwić o prawdziwość wyniku. Ciśnieniomierze ze stetoskopem są najbardziej popularne wśród lekarzy. Zmierzenie sobie samemu ciśnienia tym aparatem jest nieco utrudnione, głównie przez wymieniony wyżej stetoskop, chociaż powstają coraz to lepsze wersje aparatów zegarowych do użytku domowego.

Ciśnieniomierz cyfrowy – który lepszy?

Tutaj znane są 2 rodzaje aparatów. Ciśnieniomierz z mankietem na rękę i ciśnieniomierz nadgarstkowy. Ten pierwszy można kupić w wersji z pompką, którą trzeba będzie wtłoczyć powietrze podczas mierzenia ciśnienia, chyba że zdecydujemy się na wersję automatyczną, wtedy wystarczy założyć mankiet na rękę, wcisnąć odpowiedni przycisk i czekać na pomiar. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest w pełni automatyczny. Nie jest jednak znany ze zbyt dokładnych pomiarów, dlatego osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze powinny zainwestować w nieco lepszy sprzęt i nie kierować się w tym wyborze ceną.

Jak mierzyć ciśnienie?

Wszystko zależy od aparatu. Większość osób wybiera jednak ciśnieniomierze cyfrowe. Jest jednak kilka zasad, których trzeba przestrzegać, alby zmierzyć ciśnienie prawidłowo. Najlepiej mierzyć ciśnienie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Ręka, na którą założymy mankiet powinna być pozbawiona wszystkiego, co ją ściska, czyli zegarka, biżuterii itp. Dobrze jest zdecydować się, na której ręce będziemy mierzyć ciśnienie i powtarzać ten schemat codziennie.

Jeśli przyjmujemy jakieś leki, warto dokonywać pomiaru przed zażyciem tabletek. I dosyć istotna kwestia, podczas mierzenia ciśnienia nie można się ruszać ani rozmawiać. To sprawi, że wynik będzie niewiarygodny. Warto przeczekać na spokojnie ten moment, żeby później nie martwić się na zapas, że wyskakują nam dziwne pomiary lub błędy na wyświetlaczu.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.