5 filarów samodyscypliny – jak pracować nad sobą?

Schody prowadzące w górę

Samodyscyplina to cecha, nad którą powinien pracować każdy. Jest to inaczej samokontrola, a jeszcze inaczej umiejętność samodecydowania o swoich uczuciach i zachowaniach. Przede wszystkim zwiąże się z rozwojem osobistym, pewnymi cechami charakteru odpowiadającymi za konsekwentne wypełnianie naszych planów oraz wykonywaniu zadań. Ćwiczenie samodyscypliny jest ważne.

1. Odwaga w realizacji postanowień

Samodyscyplina równa się odwadze, ponieważ konsekwentne trzymanie się swoich postanowień i planów wymaga odwagi, podobnie jak sam fakt podjęcia się ich i dążenie do ich realizacji. Często zdarza się tak, że chcemy coś osiągnąć, ale wstrzymuje nas strach, strach przed tym, że się nie uda i poniesiemy definitywną klęskę. I dotyczy to wszystkiego czy to postanowienia o tym, że zacznie się wstawać wcześniej, czy tego, że teraz regularnie będziemy ćwiczyć, żeby wyrobić swoją sylwetkę.

podobne:  Decydujemy się na botox? Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Mamy już wypracowane dość wygodne życie, które staramy się trzymać i boimy się je zaburzyć. Błędy i potknięcia zdarzają się każdemu, to jednak nie oznacza, że powinno się rezygnować z marzeń i planów.

2. Planowanie gwarancją sukcesu

Dobry plan do podstawa. Czasem trzeba do nieco nieco przysiąść i dłużej się zastanowić. Jeżeli chcemy coś osiągnąć, dobrze jest sobie wszystko odpowiednio rozplanować, żeby potem móc się tego w miarę realnie trzymać i realizować krok po kroku. To także dobry sposób na oszczędność czasu, ponieważ dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu, o wiele łatwiej będzie nam wykonać kolejne zadania znajdujące się na naszej liście do zrobienia.

Każdy szczegół jest ważny, a rozbicie na mniejsze jednostki zdecydowanie poprawi jakość działań. Można zaczynać od niewielkich wyzwań, by potem, z czasem, zacząć sięgać po te trudniejsze.

Człowiek piszący przy biurku

3. Konsekwentne dążenie do celu

Brak działania równa się braku rezultatów. Ani plany, ani chęci nie pomogą, jeżeli nie zaczniemy działać. Lenistwo nikogo jeszcze nie wyniosło na wyżyny, a jeżeli chcemy zacząć dbać o siebie i każdego dnia biegać, to trzeba wstać i to zrobić. Nie ma wymówek ani żadnych usprawiedliwień dla własnego braku dyscypliny i lenistwa.

podobne:  Pompy ciepła — zalety. Dla kogo pompa ciepła?

Jeżeli chcemy coś osiągnąć, trzeba się za to zabrać i nie ma na to innej rady. Wiąże się to także z opisaną wyżej odwagą, która pcha nas do przodu i sprawia, że zaczynamy robić rzeczy, które wcześniej budziły w nas strach. Odwaga musi być połączona z chęcią działania i ruszeniem się z miejsca.

4. Wytrwałość w wykonywaniu zadań

Gdy bierzemy się za jakąś czynność, to tylko na niej powinniśmy się skupić, niezależnie od tego czy to praca, nauka czy uprawienia sportu. Wszystko inne powinno odejść na bok, ponieważ może to nas skutecznie rozproszyć, a nie oto przecież chodzi. Czasem może to być trudne, zwłaszcza, gdy zaczynamy odczuwać znużenie, wówczas szukamy jakiegoś przerywnika.

podobne:  Dlaczego warto wybrać lakiery hybrydowe i jak dopasować kolor do stylizacji?

Nas czas jest cenny i powinniśmy go odpowiednio rozplanować. Jeżeli wyznaczam kilka godzin na pracę, to trzymam się tego, a gdy ten czas minie, albo praca zostanie wykonana, wtedy będzie można robić inne rzeczy.

5. Nauka przez całe życie

Życie to ciągła, nieustająca nauka. Towarzyszy nam bez przerwy, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawy. Jednak warto pamiętać również o tym, by samemu także postarać się o zdobywanie odpowiedniej wiedzy. Dzięki regularnemu dostarczaniu do umysłu dawki nowych informacji, kształcimy się, zdobywamy nową wiedzę oraz umiejętności, które mogą nam pomóc w lepszym wykonywaniu naszych zadań. Wszystko zależy od nas, a właściwa samodyscyplina, wejście w pewien nowy schemat może zdecydowanie odmienić nasze życie i sprawić, że będzie o wiele łatwiej, a efekty mogą nam przynieść wiele radości i satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.