Jak zapobiegać cukrzycy – sprawdź jak się przed nią uchronić

walka z cukrzyca

Co jeść, aby zapobiec cukrzycy? Jakie produkty zmniejszają ryzyko zachorowania? Jakie czynniki nie zaszkodzą osobom chorującym na cukrzycę? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, które nurtują większość z Nas, zawarliśmy w poniższym artykule.

Co to jest cukrzyca?

Na początek wyjaśnijmy czym jest cukrzyca. Jest to choroba, która rozwija się przez długie lata i często nawet nie wiemy, że na nią chorujemy. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie właściwej diety, która pomoże zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Najczęstszymi objawami cukrzycy są świąd skóry, grzybica oraz pogarszający się wzrok. Występowanie cukrzycy wiąże się z zaburzeniami produkcji i działania insuliny, hormonu wytwarzanego przez komórki w trzustce. Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy.

podobne:  Jakie są objawy cukrzycy?

walka z cukrzyca

Cukrzyca typu 1

Ten rodzaj pojawia się głownie u dzieci. Szwankuje wówczas układ odpornościowy. Cały proces skierowanym przeciwko wirusom i bakteriom, w pewnym sensie zaczyna działać na odwrót. Zamiast zwalczać niechcianych „gości” organizm wchodzi z nimi w we współpracę powodując w ten sposób jego duże osłabienie.

Cukrzyca typu 2

Ten typ występuje znacznie częściej niż typ 1, a jego wystąpienie jest uwarunkowane jest następującymi czynnikami:

 • Wiek – w tym wypadku choroba daje o sobie znać najczęściej po 45. roku życia. Organizm zmaga się z nadmiarem, a tkanki nie radzą sobie z naturalnym obniżeniem poziomu cukru we krwi i dostarczenia go do wnętrza komórek.
 • Otyłość – według badań prawie 80% pacjentów z typem 2 cukrzycy są otyli. W tym przypadku pierwszym krokiem w walce z cukrzycą jest wyeliminowanie otyłości. Nie jest to samo co nadwaga, otyłość jest to schorzenie, które bardzo ciężko wyleczyć. Nie oznacza, to jednak, ze nie należy próbować. Otyłość sprzyja nie tylko pojawieniu się cukrzycy, ale wywołuje także nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnic, co bardzo często prowadzi zawału serca oraz udaru mózgu, kamicę pęcherzykową, raka piersi i wiele innych poważnych zaburzeń organizmu.
podobne:  Jakie są objawy cukrzycy?

Jak zapobiegać cukrzycy?

Najlepszym sposobem zapobiegania cukrzycy jest spożywanie takich produktów jak:

 • Warzywa zielone i liściaste
 • Chude mięso
 • Owoce morza
 • Ryby
 • Rośliny strączkowe
 • Sery
 • Produkty zbożowe
 • Warzywa korzeniowe
 • Truskawki

zdrowa zywnosc

Zadbajmy również o to, aby w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji ponieważ stres zwiększa w znacznym stopniu poziom adrenaliny, hamując w ten sposób produkcję insuliny.

Aktywny tryb życia a cukrzyca

Aktywny tryb życia, ćwiczenia to czynniki które pozwalają na prawidłowe utrzymanie cukru we krwi. Zadbajmy o regularne ćwiczenia. Nie ważne jaki zestaw sobie wybierzemy, ważne aby obecny był wysiłek fizyczny dzięki któremu cukier dostaje się do komórek jako źródło energii.

Nie muszą być to ćwiczenia wymagające, wystarczy basen, zajęcia gimnastyczne w grupie, bieganie na świeżym powietrzu, dzięki czemu dotlenimy organizm przyspieszając w ten sposób metabolizm. Mały spacer po górach byłby wprost idealny.

podobne:  Jakie są objawy cukrzycy?

aktywny tryb zycia

1 komentarz

 1. Trzeba się pilnować, ale czasem jest to po prostu uwarunkowane genetycznie, ja na szczęście nie mam tego problemu, choć wiadomo, czasem cukrzyca atakuje niespodziewanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.