Zobacz

  Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

  Autor dodano 31 stycznia 2016

  Od kilku lat coraz częściej słyszy się o zespole jelita drażliwego. Co ciekawe, choruje na niego coraz więcej osób. Czym to jest spowodowane? Czy to wina postępu cywilizacyjnego czy może uwarunkowania genetyczne? A może zespół jelita drażliwego bierze się ze stresu lub niewłaściwego trybu życia? Co to jest zespół jelita drażliwego i jak go leczyć?

  Co to jest zespół jelita drażliwego?

  Kiedyś mówiło się o niej nerwica jelit, dziś nazywana jest zespołem jelita drażliwego (IBS). Użycie słowa nerwica na pewno nie było przypadkowe, chociaż do dzisiaj nie ustalono jednoznacznej przyczyny tej przewlekłej choroby jelit. Wśród kilku prawdopodobnych wymienia się zaburzenia perystaltyki jelit, zaburzenia osi mózgowo-jelitowej, nadwrażliwość trzewną i przebycie biegunki infekcyjnej.

  Objawy przewlekłej choroby jelit

  Zespół jelita drażliwego zazwyczaj ujawnia się u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Szacuje się, że może na to cierpieć do 20% dorosłej populacji. Jakie są objawy? Najczęściej są to bóle brzucha i zmiana rytmu wypróżnień, które utrzymują się przez minimum 3 miesiące.

  Jak rozpoznać formę IBS?

  Zespół ten może występować pod dwiema postaciami. W pierwszej dominują objawy z przewagą biegunek, w drugiej wręcz przeciwnie, chorzy mają problemy z zaparciami. Charakterystyczne w tej chorobie jest uczucie ulgi, które pojawia się zaraz po wypróżnieniu. To może być dla lekarza wyznacznikiem tego, że mamy do czynienia z tą właśnie chorobą. Do tego dochodzi ból, który może przypominać kolkę, wzdęcia, uczucie przelewania się w brzuchu. Jeśli występują u nas te objawy warto udać się do lekarza.

  Gastrolog bada zespół jelita drażliwego

  Problemy jelitowe – jak zdiagnozować?

  Trudno jest zdiagnozować zespół jelita drażliwego. Nie pomogą w tym żadne badania laboratoryjne czy nawet endoskopowe, ponieważ żadnych zmian anatomicznych w przypadku tego schorzenia nie widać. Prawidłową diagnozę najczęściej usłyszymy nawet po kilku latach. Taka niepewność i życie w stresie tylko zaostrzą objawy zespołu jelita drażliwego i sprawią, że będziemy się czuć coraz gorzej. Warto pomyśleć o udaniu się do naprawdę dobrego specjalisty.

  Metody leczenia jelita drażliwego

  Niestety nie ma skutecznych leków, które pozwolą całkowicie wyeliminować objawy tej choroby. Najczęściej chorzy biorą leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. U niektórych pomagają leki antydepresyjne, jeśli głównym powodem tych dolegliwości są na przykład stany lękowe czy nerwice. Tutaj istotne będzie wprowadzenie terapii lub technik relaksacyjnych.

  Dieta na problemy z jelitami

  Część chorych twierdzi, że pomaga im zmiana diety. Chodzi o rezygnację z napojów gazowanych, tłustych pokarmów, produktów, które powodują wzdęcia. U części osób zaleca się także wyeliminowanie produktów zawierających laktozę, ponieważ być może powodem zespołu jelita drażliwego jest nietolerancja. Pomocne w tej chorobie będzie także wsparcie psychologiczne i wytłumaczenie, że zespół jelita drażliwego, mimo takich kłopotliwych objawów, nie prowadzi do wyniszczenia organizmu i trzeba nauczyć się z nim żyć.

  One Comment

  1. Ivana

   24 listopada 2016 at 10:12

   Mój mąż na to choruje, trzeba bardzo na siebie uważać i regularnie chodzić na badania.

  Leave a Reply

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *