Jak podwyższyć ciśnienie? Porady dla osób z niskim ciśnieniem

mierzenie ciśnienia

Niedociśnienie to schorzenie, z którym zmaga się coraz więcej osób. Jest ono jednak bardzo często lekceważone zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy. A to duży błąd bo nieleczone niedociśnienie może mieć tak samo groźne skutki dla zdrowia, jak popularne nadciśnienie. Chcesz wiedzieć jak skutecznie walczyć z tą przypadłością? Przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest hipotonia?

To fachowe określenie niedociśnienia. Występuje wtedy, gdy ciśnienie tętnicze obniża się poniżej 100 mmHg ciśnienia skurczowego i 60 mmHg ciśnienia rozkurczowego. To schorzenie nie jest traktowane przez lekarzy zbyt serio. Pewnie dlatego, że nie wywołuje ono żadnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Owszem, niesie za sobą nieprzyjemne objawy, ale łatwo można je pokonać domowymi sposobami. Oczywiście mówimy tutaj o niedociśnieniu wrodzonym, na które cierpi około 90% chorych. Pozostałe 10% to osoby chorujące na tzw. niedociśnienie nabyte. A to schorzenie wymaga już specjalistycznej opieki, ponieważ często jest konsekwencją poważniejszych chorób.

podobne:  Najpoważniejsze skutki palenia papierosów

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia?

To groźne schorzenie może być następstwem wielu chorób m.in.: anemii, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, czy epilepsji. Spadające ciśnienie często może być również skutkiem głodu, odwodnienia organizmu, silnego stresu, czy nadmiernego spożycia alkoholu. Niskie ciśnienie występuje również z powodów genetycznych uwarunkowań. Często chorują na nie osoby o mało elastycznych naczyniach krwionośnych. Ich nieodpowiednia kurczliwość może prowadzić do wystąpienia niedociśnienia.

pomiar ciśnienia

Jakie są objawy obniżonego ciśnienia?

Jak poznać, że twoje ciśnienie gwałtownie spadło? Przede wszystkim poprzez pogorszenie się twojego samopoczucia. U osób, które chorują na niedociśnienie często pojawiają się zawroty głowy, nudności, omdlenia, zaburzenia koncentracji i szumy w uszach. Chorzy często skarżą się również na występowanie „mroczków” przed oczami. Niskie ciśnienie może objawić się także w postaci obniżenia temperatury rąk i nóg oraz bladym odcieniem skóry. U większości chorych objawy te nie występują zbyt często. Jeśli ich pojawianie się nasila, warto pomyśleć o konsultacji z lekarzem.

podobne:  Jak podnieść ciśnienie, co podnosi ciśnienie?

Jak podnieść ciśnienie domowymi sposobami?

Z niskim ciśnieniem można walczyć nie tylko za pomocą leków polecanych przez kardiologów. Zmiana trybu życia i wprowadzenie pewnych modyfikacji w diecie również pomogą. Osoby o niskim ciśnieniu powinny przyjmować duże ilości płynów, najlepiej około 3 litry dziennie. Niskie ciśnienie to jeden z objawów odwodnienia, dlatego należy zadbać o to, aby regularnie uzupełniać poziom płynów.

Chorzy na niedociśnienie powinni również unikać alkoholu! Jest to bowiem jedna z najczęstszych przyczyn problemów z krążeniem. Alkohol niszczy drobne włókna nerwowe, które odpowiadają za skurcz naczyń. Ponadto wpływa na utrzymanie równowagi w pniu mózgu i móżdżku oraz zmniejsza wydajność pracy serca. Ma on również działanie moczopędne i może prowadzić do odwodnienia organizmu, a to przy niedociśnieniu jest szczególnie niebezpieczne.

podobne:  Najskuteczniejsza dieta odchudzająca według amerykańskich naukowców

kieliszek czerwonego wina

Dobrą metodą na podwyższenie ciśnienia jest również zimny prysznic. Zimna woda stymuluje współczulny układ nerwowy, dzięki czemu ciśnienie krwi zwiększa się. Na poprawę cyrkulacji krwi w organizmie wpływa również masaż wykonany ostrą szczotką. Niskociśnieniowcy powinni za to unikać gorących kąpieli. Leżenie długo w ciepłej wodzie obniża ciśnienie krwi i może powodować zawroty głowy i omdlenia.

I na koniec najbardziej skuteczna i najzdrowsza metoda na podwyższenie ciśnienia. Ruch! Każdy lekarz powie ci, że aktywność fizyczna to samo zdrowie. I będzie miał rację! Uprawianie sportu nie tylko podnosi ciśnienie krwi. Pomaga również utrzymać ciało w formie. Poprzez regularne ćwiczenia zwiększasz swoją kondycję. A dodając do tego również pięknie wyrzeźbione ciało, które osiągniesz dzięki systematycznym treningom, można śmiało stwierdzić, że jest to najlepszy sposób na pozbycie się tej dolegliwości. Przekonaj się o tym już dziś!

komentarze: 6

  1. Pamiętam jak raz jechałam samochodem z babcią i kuzynem :D. No i babcia skarży się na niskie ciśnienie, a Adam mówi „nie martw się, zaraz Ci podwyższymy”. I jak przygazował, to i mi ćiśnienie zaraz podskoczyło… Ale chyba lepsze są te Wasze propozycje 😀

  2. Ja mam niskie ciśnienie od zawsze i raczej nie stoją za tym żadne problemy zdrowotne, po prostu już tak mam. Nigdy też się nie zastanawiałam nad podwyższeniem ciśnienia, ale może powinnam czegoś spróbować.

    1. Nie no bez przesady. Ja mam niskie ciśnienie i muszę sobie pomagać kawą. Inaczej szumi mi w uszach, mam mroczki przez oczami, drżą mi ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.