Jak podnieść ciśnienie, co podnosi ciśnienie?

Kobieta trzymająca filiżankę kawy

Wiele mówi się o nadciśnieniu i niebezpieczeństwu, jakie ze sobą niesie, z kolei temat niedociśnienia jest rzadko poruszany, a nie mniej niebezpieczny dla zdrowia i życia. Jak poradzić sobie ze zbyt niskim ciśnieniem, jak je podnieść? Jakie są normy dla ciśnienia i czym grozi niedociśnienie?

Czym jest niedociśnienie tętnicze?

Normy dla ciśnienia są zazwyczaj różne dla każdego człowieka, ogólnie rzecz ujmując, wynoszą one mniej więcej 120 – 129 mm Hg, choć wiele osób może mieć w standardzie nieco niższe lub wyższe wyniki. Mówi się ogólnie, że w przypadku dorosłego człowieka, nie powinno ono przekraczać właśnie 120 mm Hg skurczowe i 80 mm Hg rozkurczowe. O niedociśnieniu (hipotensji) mówi się wówczas, gdy spada ono poniżej 100 mm Hg skurczowego. Nie jest ono tak groźne jak nadciśnienie, ale zdecydowanie nie powinno się go bagatelizować.

podobne:  Modnie nie tylko na boisku, buty sportowe Nike Air Force nie tylko dla koszykarzy

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia krwi?

Skąd bierze się niedociśnienie tętnicze? Przyczyn może być tak naprawdę wiele i wyróżnić można tutaj kwestie związane z genetyką, bowiem wiele osób ma dziedziczną predyspozycję do posiadania niskiego ciśnienia. Wpływ może mieć też styl życia oraz przyjmowane leki, czy niektóre choroby jak niedokrwistość, schorzenia układu krążenia, cukrzyca i niedoczynność tarczycy.

Ciśnieniomierz

Jak objawia się niedociśnienie?

Z powodu obniżonego ciśnienia krwi, najczęściej czujemy się osłabieni i zmęczeni, pojawia się także apatia czy nawet omdlenia. Do objawów zaliczyć warto również nudności, nadmierne pocenie się, zdecydowanie bledszy odcień skóry, a także trudność w podejmowaniu jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, problemy z koncentracją, szumy uszne, a także nieprzyjemne uczucie mrowienia w stopach i dłoniach.

podobne:  Modne kapcie z futerkiem, które założysz po domu i na miasto. Które wybrać w tym sezonie?

Jak bezpiecznie podnieść ciśnienie krwi?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia, być może dokonanie zmian, na przykład żywieniowych pomoże na stałe podnieść ciśnienie do odpowiednich norm. Często wystarczy pamiętać o tym, by wypijać właściwą ilość płynów, czyli minimum 2 l dziennie. Pomóc może także filiżanka kawy, choć nie powinno się przesadzać z jej ilością, mimo wszystko zawarta w niej kofeina powinna nas pobudzić. Podobny efekt mają mocne herbaty i te typu yerba. Warto też sięgnąć po colę czy napoje energetyczne, które także posiadają kofeinę w swoim składzie.

W unormowaniu ciśnienie może pomóc także aktywność fizyczna. Zdecydowanie decydując się taki wysiłek, podniesiemy ciśnienie, ponieważ w prosty sposób ruch przyspiesza krążenie krwi. Oczywiście rodzaj i intensywność ćwiczeń powinna być właściwie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Kolejną rzeczą, która może pomóc, są także zioła, szczególnie głóg, tymianek, majeranek, bazylia, rozmaryn i mięta.

podobne:  5 kroków na urządzenie przytulnej sypialni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.