Dlaczego boli brzuch? Najczęstsze przyczyny i objawy bólu brzucha

Dlaczego boli brzuch?

Bóle brzucha wywoływane są wskutek kurczenia się mięśni gładkich naszych narządów wewnętrznych takich jak: jelita, pęcherz moczowy, przewody żółciowe czy u kobiet, macicy. Mięśni gładkich nie możemy kontrolować, natomiast wiele błędów, które popełniamy w naszym codziennym życiu, wpływa na powstawanie silnych i bolesnych skurczy, które ogólnie interpretujemy jako ból brzucha. Jakie są najczęstsze dolegliwości, które skutkują bólem brzucha?

Niestrawność to najczęstsza przyczyna bólu brzucha?

Niestrawność najczęściej wywoływana jest przez przejedzenie lub zbyt szybkie tempo spożycia tłustych i wysokokalorycznych pokarmów, takich jak sery, słodycze, mięsa i fast foody. Niestrawność objawia się bólem brzucha i pieczeniem w żołądku, a także zgagą. Aby złagodzić te dolegliwości, powinniśmy sięgnąć po wspomagające trawienie preparaty ziołowe np. krople żołądkowe oraz leki regulujące kwasowość soku żołądkowego np. w postaci mleczek do picia.

Dlaczego boli brzuch?

Wzdęcia brzucha – jak sobie z nimi radzić?

Kiedy nasz brzuch jest nadęty i napięty jak balonik, a do tego odczuwamy skurcze w całej jamie brzucha i ból o charakterze kolkowym, najprawdopodobniej cierpimy na wzdęcia. Są one objawami nadmiernego zatrzymywania się gazów w jelitach. Unikajmy więc ciężkich posiłków i nadmiernego połykania powietrza np. poprzez rozmowę w trakcie jedzenia. Wykonujmy też ćwiczenia na odgazowanie.

Gdy nie możemy się wypróżnić – czy to zaparcie?

Jeśli mamy kłopoty z regularnym wypróżnianiem się to znaczy, że cierpimy na zaparcia. Towarzyszy im skurczowy ból zazwyczaj po lewej stronie brzucha. Przyczyną zatwardzeń jest nieprawidłowa praca jelit, a ona wynika ze złej diety, małej ilości ruchu, stresu, a w skrajnych przypadkach z powodu choroby metabolicznej organizmu. W celu uniknięcia zaparć, pijmy dużo wody i zadbajmy o zawartość błonnika w naszej diecie.

Gdy boli brzuch – zatrucie pokarmowe?

Bardzo częstą przyczyną rozległych bólów brzucha jest zatrucie pokarmowe bądź grypa żołądkowa. Przy takich zachorowaniach pojawia się też podwyższona temperatura, osłabienie, a także biegunka i wymioty. Zatrucie, najczęściej jest wywoływane przez spożycie nieświeżego pokarmu, a grypa żołądkowa przez zarażenie wirusem. W przypadku tych dolegliwości nie możemy zatrzymywać odruchów wymiotnych, najlepiej jak najszybciej usunąć truciznę z organizmu. Pilnujmy przy tym aby się nie odwodnić.

Najczęstsze bóle brzucha u kobiet?

Kobiece bóle brzucha najczęściej związane są z okresem menstruacji. Wynikają ze skurczów macicy. W tym czasie kobiety odczuwają stały, pulsujący ból, od podbrzusza, po dolny odcinek pleców. Na tego typu bóle można zażyć lek przeciwbólowy typu rozkurczowego. Pomocne może być także przykładanie do bolącego miejsca termoforu z ciepłą wodą.

Czy bóle brzucha mogą zwiastować coś groźnego?

Jeśli często borykamy się z mocnym bólem brzucha, może to być znak, że dzieje się coś niedobrego z naszym przewodem pokarmowym. Możemy cierpieć na zespół jelita drażliwego, zapalenia różnych narządów, wrzody, niedrożność, kamicę żółciową i wiele, wiele innych chorób. Gdy nasze bóle brzucha są podejrzane i do tego wiążą się z innymi objawami, najlepiej udajmy się do lekarza. Wczesne leczenie może przynieść bardzo dobre rezultaty zdrowotne.

Ból brzucha to objaw znany każdemu. Potrafi być bardzo uciążliwy i utrudniać życie. Na szczęście jest wiele sposobów aby sobie z nim poradzić. Uważajmy na naszą dietę, styl życia i tryb pracy, a nie powinniśmy mieć większych kłopotów z bólami brzusznymi. Jeśli to nie pomoże, wybierzmy się do lekarza, w końcu organizm właśnie poprzez ból informuje, że potrzebuje pomocy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.