Co warto zwiedzić w Sandomierzu?

Plac w Sandomierzu

Sandomierz to to jedno z licznych miast, którego początki sięgają czasów średniowiecza i ma za sobą bardzo bogatą historię, która wychyla się z każdej ulicy, kamienicy i zza każdego rogu. To miasto, które było dwukrotnie niszczone, było ofiarą epidemii oraz najeżdżane przez wrogie armie. To także miejsce doskonale znane przez fanów Ojca Mateusza, gdzie kręcone były odcinki słynnego serialu o detektywie w sutannie. Warto poznać to miasto i zwiedzić jego okolice. Co warto tam zobaczyć?

1. Brama Opatowska

Jest to najczęściej wymieniane miejsce numer jeden warte do zwiedzenia. Powstała w XIV wieku i była jedną z czterech bram wjazdowych do miasta. Zbudowana została w stylu gotyckim i wraz z murami miejskimi stanowiła system obronny. Ma wysokość 30 metrów oraz posiada szereg niewielkich otworów strzelniczych. Na szczycie bramy znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać okolicę nawet do odległości 50 kilometrów.

podobne:  Kler, AlmiDecor, Westwing, BoConcept - porównanie sklepów dla wnętrza Twojego domu!

2. Podziemia

Sandomierz posiada również dobrze rozwiniętą sieć podziemnych korytarzy i pomieszczeń. Było to związane z ograniczoną powierzchnią znajdującą się na poziomie gruntu, więc problem rozwiązano budując liczne piwnice i podziemne korytarze pełniące role składów. Dla turystów stworzono specjalną trasę do zwiedzania i wynosi ona ponad 400 metrów. Każda z komór posiada nazwy nawiązujące do historii oraz legend.

3. Ratusz

Pierwotny ratusz powstał w połowie XIV wieku, by później w XVI wieku zostać rozbudowanym. Jest to połączenie dwóch stylów architektonicznych – gotyckiej (pierwotnej) oraz barokowej (dobudowa). Mieści się tam, oprócz urzędu miasta, także muzeum, jak również klub „Lapidarium”, który swoje umiejscowienie ma w piwnicach budynku. Jest to budynek o bardzo charakterystycznym kształcie i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

podobne:  Dieta odchudzająca – typy diet

Ratusz w Sandomierzu

4. Zamek Kazimierzowski

Nie można również zapomnieć o zamku, znajdującym się na wzgórzu zamkowym. W dawnych czasach Sandomierz był stolicą księstwa Sandomierskiego za czasów Władysława Łokietka, a później pełnił rolę rezydencji władców. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i przebudowa dokonana przez Kazimierza Wielkiego nadała mu dzisiejszą nazwę. Został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, z tego też powodu zachowało się wyłącznie jedno, zachodnie skrzydło, później obiekt odbudowano, a dziś znajduje się tam Muzeum Okręgowe.

5. Dzwonnica

Jest to budowla wybudowana w XVIII wieku w stylu barokowym. Posiada dość specyficzną budowę i bardzo rozbudowany, okazały portal. Przez wiele osób jest uznawana za jedną z piękniejszych budowli znajdujących się w Sandomierzu. Warto również wiedzieć, że każdego dnia o 21 dzwonnica wydzwania dziewięć razy, co jest symbolem upamiętniającym poległych w bitwie pod Warną.

podobne:  5 kroków na urządzenie przytulnej sypialni

6. Dom Długosza

Jest to budynek wzniesiony z fundacji Jana Długosza, który został przekazany księżom na służbę bożą. Powstał w XV wieku, później był remontowany i zmieniał swoje przeznaczenie. Od połowy XX wieku mieści się tam Muzeum Diecezjalne, gdzie można zobaczyć liczne eksponaty związane z kościołem, jak chociażby obrazy, rzeźby oraz szaty liturgiczne z XV wieku.

7. Katedra

Jest to budowla, która została wzniesiona na miejscu starej kolegiaty w XII wieku. Funkcję prepozyta pełnił tam Wincenty Kadłubek, znany dziś kronikarz. Katedra nosi nazwę Narodzenia Marii Panny i bł. Wincentego Kadłubka. Ta zabytkowa katedra jest otwarta dla turystów i można w niej podziwiać liczne dzieła sztuki, obrazy, rzeźby i specyficzną zabudowę. Katedra była miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.