Co można zwiedzić we Wrocławiu – 5 miejsc wartych odwiedzenia

Widok na rynek główny we Wrocławiu

Wrocław to stolica Dolnego Śląska, która od lat cieszy się niezwykłą atrakcyjnością wśród turystów, którzy często i chętnie go odwiedzają przy każdej nadarzającej się okazji. Tu przedstawiamy pięć miejsc, które można i jak najbardziej warto zwiedzić.

1. Rynek Główny

Jest to chyba pierwszy przystanek każdego turysty, który zawita do Wrocławia. Znajduje się tam od razu rzucający się w oczy Stary Ratusz – jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku. Obok Starego Ratusza znajduje się także Nowy Ratusz.

Dodatkowo na Rynku są również sukiennice, gdzie kiedyś było targowisko, a obecnie znajdują się kamienice. Można tam znaleźć liczne puby, restauracje oraz galerie i sklepy. Na Rynku znajdują się również zabytkowe kamienice oraz bardzo charakterystyczna fontanna.

2. Park Juliusza Słowackiego i okolica

Jest to miejsce pełne zieleni, w którym można pospacerować i odpocząć, bardzo chętnie i tłumnie odwiedzane przez mieszkańców, zwłaszcza latem. Tuż koło parku znajduje się charakterystyczny budynek Panoramy Racławickiej oraz promenada, czyli niezwykle piękny pas zieleni.

Panorama Racławicka, będąca muzeum sztuki, przedstawia niezwykły obraz Bitwy pod Racławicami. Warto także zwiedzić znajdujące się w pobliżu muzeum architektury.

3. Ogród Japoński

Kolejne miejsce warte obejrzenia. Jest to niezwykły ogród pełen orientalizmu. Wspaniałe miejsce, w którym można podziwiać piękno przyrody, pospacerować oraz wypocząć. Znajdują się tam liczne gatunki japońskich roślin, można również poznać sztukę związaną z hodowlą bonsai oraz liczne oryginalne orientalne budowle, latarnie, pawilony i wiele innych atrakcji, bezpośrednio powiązanych z Japonią.

To połączenie kilku typów ogrodów japońskich. Kamienne kompozycje pochodzą z XVIII i XIX wieku z dawnych, zlikwidowanych ogrodów.

Ogród japoński we Wrocławiu

4. Plas Solny

Był to rynek pomocniczy Starego Miasta. Jest on symbolem starej kupieckiej potęgi Wrocławia. Można tam znaleźć liczne kwiaciarnie, jak również budynek klasycznego gmachu Starej Giełdy, która jest kamienicą wybudowaną w pierwszej połowie XIX wieku. Na budynku znajduje się herb księcia Wratysława, będącego założycielem miasta.

Znaleźć tam można również stary budynek dawnego Domu Towarowego oraz zabytkowe kamienice. Warto również wiedzieć, że pod Placem Solnym znajduje się stary poniemiecki schron z czasów II WŚ, wejście do schronu znajduje się obok jednej z toalet damskich.

5. Ostrów Tumski

To najstarsza część Wrocławia i właśnie tam sięga geneza całego miasta, jak również jego centrum religijne, które zostało podniesione do rangi biskupstwa w 1000 roku przez króla Bolesława Chrobrego. Tu także powstał pierwotny gród Wrocławia.

Początkowo była to wyspa, potem jednak dzięki zasypaniu jednej z odnóg Odry, została ona połączona z lądem i tak już zostało. Właśnie w Ostrowie Tumskim można znaleźć najstarsze zabytki miasta.

Można tam znaleźć zabytkowe katedry i kościoły oraz ulice z zabytkowymi starymi kamienicami. Na części terenu Ostrowa Tumskiego znajduje się także Ogród Botaniczny, jeden z najstarszych w Polsce.

1 komentarz

  1. Uwielbiam Wrocław i bardzo często tam jeżdżę. Uważam że to jedno z najpiękniejszych polskich miast i powinien je odwiedzić każdy. A Rynek to naprawdę niesamowite miejsce gdzie można miło spędzić czas w kawiarniach, czy pubach albo pobawić się na dyskotekach,Jedź na weekend do Wrocławia, a nie pożałujesz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.