Góry Izerskie na weekend – co zobaczyć, atrakcje

Góry Izerskie są wciąż niedoceniane przez turystów, co stanowi karygodny błąd. Cisza, spokój, bliskość z naturą i praktycznie zerowe tłumy. Czyż nie brzmi to, jak idealne miejsce dla tych, którzy marzą o tym, aby się wyciszyć i odpocząć? Odpowiedź jest oczywista. W poniższym artykule prezentujemy największe atrakcje Gór Izerskich, które sprawdzą się zarówno jako miejsce na weekendowy wypad, oraz na dłuższy urlop.

Góry Izerskie – dlaczego warto?

Góry Izerskie znajdują się w Karkonoszach, a ich najwyższy szczyt to Wysoka Kopa o imponujących 1126 m n.p.m. Część stoków i grzbietów tych gór jest łagodna, dlatego bez problemu mogą po jej szlakach chodzić rodziny z dziećmi. Również miłośnicy jazdy na rowerze nie będą zawiedzeni, gdyż znajdą tutaj odpowiednie do tego trasy. Ciekawe szlaki i miejsca w Górach Izerskich prezentuje ten artykuł http://mirsk.eu/ciekawostki-gor-izerskich-ciekawe-szlaki-i-miejsca/, trasy te zdobywać mogą zarówno ci doświadczeni, jak i początkujący kolarze górscy. Zimą Góry Izerskie zamieniają się w raj dla narciarzy, gdyż śnieg utrzymuje się aż do późnej wiosny. Spotkać tu można psie zaprzęgi ciągnięte przez husky i Alaskany malamuty. W Górach Izerskich znajdziemy także uzdrowiska z wodami mineralnymi, ponieważ izerskie potoki i rzeki bogate są w pełnowartościowe wody.

Górski potok w Górach Izerskich

Jakie atrakcje w Górach Izerskich?

Każdy, kto planuje wyjazd w Góry Izerskie, może wybrać dwa górzyste miasta idealne na urlop. Są nimi Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój. Zarówno w jednym, jak i w drugim bez większych problemów znajdzie się nocleg. Po zakwaterowaniu w hotelu można wyruszyć na zwiedzanie pięknych okolic. A miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest naprawdę wiele. Należą do nich m.in.:

  • Zamek Czocha

Gotycki zamek warowny wzniesiony we wczesnym średniowieczu to obowiązkowy punkt na liście miłośników historii. Kryje on w swoich murach wiele sekretów, przez co stanowi największa, nieodgadnioną zagadkę dla kolejnych odkrywców. Zwiedzanie Zamku Czocha z przewodnikiem to żywa i ciekawa lekcja historii, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających, okraszona barwnymi legendami i opowieściami przekazywanych przez całe pokolenia.

  • Sępia Góra

To jedno z ulubionych miejsc spacerowych. Usytuowana w Grzbiecie Kamienickim Gór Izerskich. Na jej szczycie znajdują się ostre granitowe skałki nazywane Białym Kamieniem. Jest bardzo chętne odwiedzane miejsce ze względu na przepiękny widok roztaczający się na Świeradów-Zdrój, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie i Wysoki Grzbiet Gór Izerskich.

  • Smrek

To dwuwierzchołkowy szczyt, na którego czeskim wierzchołku znajduje się wieża widokowa. Z tej właśnie wieży można podziwiać Pogórze Izerskie oraz Karkonosze. Widać stąd również pomnik XIX – wiecznego poety niemieckiego Theodora Körnera, którego romantyczno-patriotyczne pieśni znane są szerzej dzięki muzyce Webera, które motywowały naród do obrony przeciwko wojskom Napoleona.

  • Ścieżki rowerowe Single Track

Kolarze mają do dyspozycji trzy trasy rowerowe tj. Zajęcznik (trasa czerwona) o długości 10,2 km, Czerniawska Kopa (trasa czarna) mierząca 12,7 km oraz Hřebenáč (trasa niebieska) rozciągająca się na długość 9,8 km. To system polsko-czeskich tras rowerowych obejmujących łącznie 80 tras, które zostały uznane przez międzynarodową organizację IMBA za jedne z 7 najlepszych na świecie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.