Co robić w Częstochowie? Pomysły na ciekawy weekend w Częstochowie i okolicach

Widok na częstochowskie Aleje

Częstochowa to znacznie więcej niż tylko osławiona Jasna Góra. Miasto i jego okolice kryją wiele atrakcji, które na pewno zaciekawią żądnych wrażeń turystów. Planujesz weekend w Częstochowie? Gwarantujemy, że nie będziesz tego żałować! Oto 4 pomysły na to jak spędzić mile czas na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Wypróbuj je koniecznie!

Jaki jest obowiązkowy punkt na planie wycieczki po Częstochowie? Oczywiście Jasna Góra!

Tak wiemy, że przed chwilą mówiliśmy ci, że Częstochowa to nie tylko Jasna Góra. I mieliśmy rację, o czym przekonasz się w dalszej części naszego artykułu. Jednak klasztor paulinów to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty odwiedzającego to miasto, dlatego ty też nie możesz go ominąć! I nie chodzi nam tu aspekt duchowy. Klasztor to także piękny zabytek architektoniczny! A znajdujący się w nim cudowny obraz to oryginalna ikona bizantyjska.

Jej pochodzenie jest owiane tajemnicą. Wiadomo jedynie, że w ręce jasnogórskich Paulinów obraz trafił w 1384 roku. Wkrótce zaczęto mu przypisywać moc czynienia cudów (podobno pierwszy taki przypadek odnotowano już w 1402 roku), a za największy z nich uznano odparcie oblężenia klasztoru przez Szwedów 18.XI. – 26.XII.1655 roku. To właśnie Matce Boskiej Częstochowskiej przypisywano zwycięstwo i cudowną obronę. Obecnie Jasna Góra to jedno z największych centrów pielgrzymkowych na świecie. Szacuje się, że co roku odwiedza ją około 3,5 miliona pątników.

podobne:  Jak przekonać do siebie dziewczynę, która ma chłopaka?

pielgrzymi na jasnej górze

Nie wiesz jak spędzić weekend w Częstochowie? Odwiedź Park Miniatur Sakralnych i Muzeum Produkcji Zapałek!

Wśród znajdujących się w Częstochowie atrakcji te dwa obiekty zasługują na szczególną uwagę.
Park Złota Góra położony przy ulicy Mirowskiej to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Otwarty w sierpniu 2011 roku, przyciąga rzesze turystów. A ci odwiedzając go mogą zobaczyć miniatury 17 obiektów sakralnych sporządzonych w skali 1:25 oraz 1:10. Na terenie obiektu znajduje się również rekonstrukcja rzymskich katakumb, liczne figury postaci biblijnych oraz 14-metrowa figura Jana Pawła II – jeden z największych pomników w Polsce. Ponadto znajduje się tam Park Atrakcji z parkiem linowym i kinem 3D oraz zaplecze gastronomiczne. Istnieje również możliwość skorzystania z sezonowych usług noclegowych.

Kolejną atrakcją Częstochowy, której nie może ominąć każdy szanujący się podróżnik jest Muzeum Produkcji Zapałek. Usytowane w samym centrum miasta, działające od 2002 roku jest jednym z obiektów znajdujących się na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Jego główną częścią jest wciąż działająca fabryka, w której wytwarza się zapałki marki Black Cat. Na zwiedzających czeka tam wiele atrakcji m.in.: można na własne oczy zobaczyć proces produkcji zapałek oraz zapoznać się z dokumentami opisującymi historię przemysłu zapałczanego w Polsce. Zwiedzanie obiektu jest płatne. Za bilet ulgowy dla dzieci zapłacimy 5 zł. Koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 10 złotych.

Jak spędzić weekend na Jurze? Na Szlaku Orlich Gniazd!

Zawsze chciałaś zamieszkać w zamku? To mamy dla Ciebie świetną propozycję! Jedź na szlak Orlich Gniazd! Wprawdzie zamieszkać tam nie będziesz mogła, ale za to będziesz miała szansę na własne oczy zobaczyć te niesamowite obiekty. A uwierz nam, jest co oglądać!

podobne:  Jak przekonać do siebie dziewczynę, która ma chłopaka?

Na 163 kilometrach znajduje się ich bowiem aż 14! Szlak swój początek ma w Częstochowie na Jasnej Górze, a kończy się w Krakowie na Wawelu. Ponadto zamki znajdują się jeszcze w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach, Morsku, Ogrodzieńcu, Pilicy, Pilczy, Bydlinie, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Ojcowie oraz Korzkwi. To właśnie od nich wzięła się nazwa szlaku, bowiem uznano, że zamki przysiadły na wysokich skałach jak orle gniazda.

Na szlaku tym można spotkać również inne atrakcje turystyczne. Zarówno te przyrodnicze jak i zaliczane do grona nowoczesnych obiektów turystycznych. Największą ciekawostką jest Pustynia Błędowska, zwana również „polską Saharą”. Szlak ten kryje również wiele jaskiń, z najsłynniejszą Jaskinią Ciemną na czele, słynne ostańce np. znaną na całym świecie Maczugę Herkulesa, czy skałki stanowiące centrum wspinaczki jurajskiej.

Obszar ten w ciekawy sposób łączy ze sobą prostotę i naturalność z kompleksem sportowo-rekreacyjnym. A ten rozwija się całkiem nieźle. W ciągu ostatnich kilku lat przybyło w nim trochę atrakcji. Obecnie zwiedzający mogą spędzić miło czas w Parku Rozrywki, odwiedzić Park Doświadczeń Fizycznych i Dom Legend i Strachów. To na co się zdecydujesz? My tego nie wiemy, ale wiemy jedno. Cokolwiek nie wybierzesz weekend na Jurze na pewno nie będzie weekendem straconym!

podobne:  Jak przekonać do siebie dziewczynę, która ma chłopaka?

zamek w ogrodzieńcu

Nie masz pomysłu na weekend? Jedź do Złotego Potoku!

Ta położona w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej miejscowość to raj dla turystów. W 1857 roku przebywał tam wybitny twórca epoki romantyzmu Zygmunt Krasiński, który stał się jednym z największych fanów tej przepięknej krainy. Do dziś wiele ostańców, stawów i źródeł nosi imiona nadane im przez poetę. Do tych najbardziej znanych należą źródła Elżbiety i Zygmunta, nazwane tak na cześć dzieci Krasińskiego.

W Złotym Potoku znajduje się wiele ciekawych zabytków.Najsłynniejsze to Pałac Raczyńskich, dworek wspomnianego już wcześniej, Krasińskiego i Osiedle Wały. To skalny gród funkcjonujący od VIII do XII wieku, otoczony pierścieniem potrójnych wałów z ziemi, drewna i kamieni.

W Złotym Potoku nie sposób się nudzić! Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Miłośnicy przyrody zachwycą się Rezerwatem Parkowe kryjącym w sobie krystalicznie czyste źródła i ostańce skalne. Park kryje w sobie również niezwykłe okazy fauny i flory, m.in. pstrągi. To na ich cześć odbywa się słynna na całą Polskę impreza plenerowa Święto Pstrąga. Sierpniowe wydarzenie co roku przyciąga masę turystów, którzy w ciągu kilku letnich dni mogą brać udział w degustacji pysznej ryby i lokalnych nalewek.

Dla miłośników X muzy, władze miejscowości również przygotowały niezwykłe święto. W lipcu tłumy kinomanów zjeżdżają tu, aby uczcić Jurajskie Lato Filmowe. W ciągu kilku dni na błoniach koło stawu Amerykan wyświetlane są największe produkcje z ostatniego roku. Projekcjom towarzyszą również inne imprezy m.in.: spotkania z aktorami, czy zloty zabytkowych samochodów.

komentarze: 4

  1. Ja w sumie Częstochowę kojarzę tylko z religijnej strony. Kompletnie zapomniałam, że tam też są zabytki ze Szlaku Orlich Gniazd. Może jak w weekend będzie ładnie (a przynajmniej nie będzie padać) to namówię rodzinę na mały wypadzik.

  2. Będąc w Złotym Potoku warto wybrać się na Święto Pstrąga. Na imprezie można zjeść przepyszną rybę i posłuchać dobrej muzyki.

  3. Byłem ostatnio jako maturzysta, czas nadrobić zaległości. Klasztor i zabytki czekają. Czy ktoś wie kiedy będzie można zwiedzać podziemia klasztoru?

  4. Super zestawienie! Warto również wybrać się do okolicznego parku rozrywki. Gra w paintball, wspólne ognisko i nocleg w domku nad rzeką…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.