Schorzenia kolan – przyczyny

biegnąca kobieta

Różnego typu choroby kolana nie są wcale rzadkością. Staw kolanowy jest największym stawem kończyny dolnej, a przy tym jest najbardziej narażony na obciążenia. Dolegliwości dotyczące kolana mogą być wywołane zarówno codziennymi aktywnościami jak i uprawianiem różnych sportów. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi czynników sprzyjających powstaniu schorzeń kolana.

Jak zbudowane jest kolano?

Jak wspomniano wcześniej, kolano jest największym stawem w ciele człowieka. Składa się ono z takich elementów jak:

  1. rzepka,
  2. kość trzewna,
  3. łękotka,
  4. więzadła.

Staw ten umożliwia ruchy zginania i prostowania oraz ruchy rotacyjne. Jest on najbardziej obciążony. Za bóle kolana mogą odpowiadać bardzo różne czynniki.

Choroba zwyrodnieniowa

Jednak z najczęściej spotykanych schorzeń kolana jest choroba zwyrodnieniowa. Przypadłość ta przede wszystkim dotyka osoby starsze. Wśród czynników, które przyczyniają się do powstania choroby zwyrodnieniowej, można wyróżnić: zbyt dużą masę ciała, czynniki genetyczne, wiek, a także np. problemy z tarczycą czy niedobór wapnia. Znaczenie mają też przebyte urazy.

W przypadku tego schorzenia zwykle stosuje się leczenie farmakologiczne, a czasem konieczna może się okazać operacja oraz długotrwała rehabilitacja.

Kolano biegacza

Kolano biegacza to kolejne, popularne schorzenie kolana, którego przyczyną jest znaczne przeciążenie pasma biodrowo – pszczelowego. Przypadłość ta jest szczególnie typowa dla osób uprawiających takie sporty jak: bieganie, narciarstwo, czy piłka nożna.

Kiedy dojdzie do przeciążenia pasma biodrowo – pszczelowego powstają w nim liczne mikrouszkodzenia, które finalnie prowadzą do stanu zapalnego i bardziej uciążliwych dolegliwości. W takich przypadkach pomocna będzie rehabilitacja kolan.

Chondromalacja

Ból kolana często jest także wywołany chondronalacją, która charakteryzuje się tym, że chrząstka stawowa staje się coraz bardziej rozmoknięta i w końcu pęka. W następstwie dochodzi do zapalenia stawu kolanowego. Do powstania tego schorzenia należy m.in. zwichnięcie rzepki, nadmierne obciążenie kolana, zbyt duża masa ciała, różne wady postawy itd.

Warto zaznaczyć, że na początku nie ma praktycznie żadnych objawów. Z czasem pojawia się silny ból, który najmocniej jest odczuwalny po długim siedzeniu, że zgiętymi nogami oraz po wychodzenia po schodach.

Inne przyczyny schorzeń kolana

Istnieje także kilka innych czynników, które wywołują schorzenia kolana i dolegliwości bólowe. Jednym z ich jest zerwanie więzadła, przeciążenia spowodowane różnymi czynnikami, torbiel, dna moczanowa, stłuczenia, zakrzepica żylna, guz kości itd.

Aby podjąć właściwe działanie i pozbyć się uciążliwej dolegliwości bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. Nie zawsze jest ona łatwa, z uwagi na stosunkowo podobne objawy. Zwykle przeprowadza się rezonans magnetyczny, rentgen, ultrasonograf oraz inne, bardziej nowoczesne rozwiązania. Każdy z wyżej wymienionych problemów z kolanem leczy się przy wykorzystaniu różnych metod, począwszy od farmakologii, poprzez rehabilitację, aż do operacji.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.