Rower w góry – wypożyczyć czy kupić? Jaki powinien być rower na górskie trasy?

Rowerzyści w trasie

Turystyka górska może przybrać różne formy i choć zazwyczaj myśli się tutaj o pokonywanie tras pieszych, od jakiegoś czasu równie dużą popularnością cieszą się także trasy rowerowe. Wycieczki na dwóch kółkach z powodzeniem można uprawiać w wielu miejscach, choć warto się do tego właściwie przygotować. Czy koniecznie trzeba kupić dobry rower, a może wystarczy go wypożyczyć? Jaki jednoślad najlepiej sprawdza się na trasy w górach?

Czy warto jeździć rowerem po górach?

W przypadku turystyki górskiej, od jakiegoś czasu bardzo dynamicznie rozwija się popularność wycieczek rowerowych. Ułatwia to znacząco fakt, że wiele miejscowości zaczęło inwestować także w tworzenie górskich tras rowerowych, z przeznaczeniem właśnie pod kątem takich aktywności. Ten rodzaj podróży pozwala na szybsze przemieszczanie się po danym terenie i dotarcie do miejsc ciekawych i pięknych. Wbrew pozorom aktywność ta nie utrudnia podziwiania wspaniałych krajobrazów górskich, a co więcej jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu zarówno samotnie, ze znajomymi, jak i w gronie rodziny.

Jazda rowerem jest wbrew pozorom wymagającym sportem, a jazda rowerem po górach już w szczególności. Z tego też powodu, chcąc wybrać się na taką wycieczkę, należy właściwie się do tego przygotować – potrzebne będzie dobre wyposażenie, a konkretnie – rower.

Kiedy warto wynająć rower do jazdy w górach?

Żeby wypad w góry był i przyjemny i bezpieczny, koniecznie należy wyposażyć w odpowiedni do tego rower. Można go kupić lub wynająć i choć wydaje się to dziwnym, dużą popularnością cieszy się ta druga opcja, zwłaszcza jak rowerem jeździmy tylko okazjonalnie, a po górach zwłaszcza. Zakup porządnego roweru górskiego to niemały wydatek, nie zawsze jest to więc opłacalne. Poza tym wożenie ze sobą roweru i innych akcesoriów bywa problematyczne, jeżeli nie mamy do tego odpowiednich warunków.

Z tego też względu, w wielu miejscowościach turystycznych rozwinęły się całe sieci wypożyczalni, które ułatwiają zadanie turystom. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie trzeba zastanawiać się nad tym, który jednoślad będzie najlepszy na taką podróż. Wypożyczalnia rowerów w Szczyrku ma rowery dostosowane do tras w górach (trip2bike.pl), podobnie wygląda to w przypadku innych miejscowości. Aby wypożyczyć rower, wystarczy udać się do danego punktu, powiedzieć, jakie ma się plany i zostanie nam wydany odpowiedni sprzęt. Co więcej, często występują także opcje rodzinne, co pozwala wynająć rower także dla dzieci.

Rower górski

Kiedy warto kupić rower do tras górskich?

Wynajęcie roweru w specjalnej wypożyczalni w wielu przypadkach jest rozwiązaniem prostszym, szybszym i lepszym, także z racji tego, że nie trzeba pojazdów taszczyć ze sobą, co bywa kłopotliwe i niewygodne. Jeżeli jednak jest się zapalonym cyklistą, a na rowerze spędza się stosunkowo dużo czasu, jak również często się podróżuje, zakup porządnego roweru może być strzałem w dziesiątkę. W ten sposób od początku do końca ma się tylko i wyłącznie własny sprzęt, co do którego jest pewność, że nas nie zawiedzie, z racji tego, że się go zna. Oprócz tego rower taki, choć teoretycznie przeznaczony do tras górskich, z powodzeniem radzi sobie także w innych warunkach, poniekąd więc jest to zakup nie tylko pod jeden cel.

Jaki rower w góry sprawdzi się najlepiej?

Rowery górskie – tak zazwyczaj określamy pojazdy przeznaczone do trudniejszych tras turystycznych. Jest to klasyczne pojęcie, które przez lata dla wielu ludzi straciło większe znaczenie, jako że takimi rowerami zaczęli jeździć wszyscy i to niekoniecznie po górach. Warto pamiętać o tym, że wybór jednośladu powinien być przede wszystkim podyktowany tym, po jakich trasach będziemy się poruszać.

Jeżeli zamierzamy jeździć głównie po asfalcie i drodze ubitej i równej, wówczas z powodzeniem sprawdzi się rower szosowy i tradycyjny cross – oba typy charakteryzują się prostą budową i z miarę wąskimi kołami. Po trudniejszych trasach i nierównościach ścieżek leśnych oraz zmiennych podłożach lepiej wybrać rower górski MTB, który ma koła szersze. Dzięki temu pokonywanie takich dróg będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Dużą popularnością cieszą się także rowery elektryczne, które mają pełne zawieszenie oraz szerokie opony pozwalające na komfortową jazdę nawet po trudnym terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.