6 miejsc, które warto zobaczyć w Lublinie

Lublin-Stare-Miasto

Porównywany z Bratysławą i czeską Pragą. Nazywany często małym Krakowem, miastem inspiracji, położonym na styku różnych kultur. Miasto, do którego pasują takie określenia jak: magiczne, urokliwe, klimatyczne. Ta perełka Wschodu ma wiele do zaoferowania turystom i powinna być obowiązkowym przystankiem w poznawaniu nieco zapomnianej, choć pięknej, strony Polski. Co warto zobaczyć w Lublinie?

Co warto wiedzieć o Lublinie?

Lublin-Starówka

Lublin to obecnie miasto kultury. Rocznie odbywa się tu kilkadziesiąt festiwali z różnych dziedzin. Najbardziej znane to Carnaval Sztuk-Mistrzów, Konfrontacje, Prowokacje, Falkon czy Rozstaje Europy. Chyba nie trzeba nikomu wspominać, że Lublin to też miejsce, gdzie powstało wiele kabaretów. Wśród nich ten najbardziej znany – Ani Mru Mru. Beata Kozidrak (kiedyś zamieszkująca Stare Miasto), Krzysztof Cugowski z synami, Urszula, Julia Hartwig, Waldemar Malicki, Leszek Mądzik, Marcin Wójcik, Janusz Palikot – to tylko nieliczne osoby, które związane były i są nadal z tym miejscem. Bo Lublin to takie miasto, do którego chce się wracać i nie można o nim zapomnieć.

podobne:  Kler, AlmiDecor, Westwing, BoConcept - porównanie sklepów dla wnętrza Twojego domu!

Żydowskie zabytki w Lublinie

Brama-Grodzka

Warto pamiętać, że Lublin to również kultura żydowska. Przez pewien czas miasto było nawet nazywane żydowskim Oxfordem lub Jerozolimą Królestwa Polskiego. Mimo ciężkiej w skutkach dla Lublina II wojny światowej, zachowało się kilka zabytków, które wiążą się z tą kulturą. Jest to synagoga w Jeszywas Chachmej przy Lubartowskiej 85, Brama Grodzka, która wyznaczała granicę pomiędzy światem żydowskim i chrześcijańskim, Szpital Żydowski, cmentarze i wiele innych.

1. Plac Litewski

Lublin-Plac-Litewski

Każde zwiedzanie miasta zaczyna się od standardowego punktu, czyli placu Litewskiego. Trudno zresztą się temu dziwić, ponieważ położony jest w samym sercu miasta. Chociaż historia Lublina sięga aż VI wieku i związana jest głównie ze wzgórzem Czwartek i okolicami Starego Miasta, plac Litewski zawsze wyznacza kierunek trasy. Jest tam pomnik Józefa Piłsudskiego, ale też ogromna topola, która przez mieszkańców miasta nazywana jest baobabem. Latem odbywają się tutaj przeróżne festiwale, a zimą, zaraz obok baobabu, można pojeździć na lodowisku. Tuż przy placu znajduje się kolejne charakterystyczne dla Lublina miejsce.

podobne:  Modne kapcie z futerkiem, które założysz po domu i na miasto. Które wybrać w tym sezonie?

2. Pomnik Unii Lubelskiej

Pomnik-Unii-Lubelskiej

Lublin to jedno z najstarszych miejsc w Polsce. Być może dlatego mówi się o nim, że prezentuje mieszankę różnych stylów. Ten klasycystyczny pomnik upamiętnia zawartą właśnie w Lublinie 1.07.1569r. unię Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. Obiekt ten został uznany w 2007 roku przez Unię Europejską za symbol dziedzictwa europejskiego. Z tego miejsca z łatwością zobaczymy kolejny punkt obowiązkowy w Lublinie.

3. Krakowskie Przedmieście, czyli deptak

Lublin-Deptak

Krakowskie Przedmieście jest o wiele dłuższe niż sam deptak. Zaczyna się od Bramy Krakowskiej, a kończy aż na Alejach Racławickich. Skupmy się jednak na tym punkcie. Jest to tętniące życiem, zarówno w dzień, jak i w nocy, miejsce Lublina. Mnogość sklepów, usług, klimatycznych restauracji czy klubów na pewno nie pozwoli nikomu na nudę.

4. Brama Krakowska

Brama-Krakowska

Ten obiekt zna chyba każdy, chociażby z telewizji. Większość wejść na antenę jest nagrywanych właśnie z widokiem na Bramę Krakowską lub Zamek Lubelski. Brama to pozostałość murów obronnych z XIV wieku. Początkowo zbudowana w stylu gotyckim, dziś widać w niej elementy barokowe z przebudowy w XVI wieku. Brama to również wejście na Stare Miasto.

podobne:  Gdzie kupować sukienki boho na co dzień i na specjalne okazje?

5. Stare Miasto

Stare-Miasto

To najstarsza część Lublina. Ciężko jest opisać Stare Miasto kilkoma słowami, trzeba je po prostu zobaczyć, poczuć atmosferę najpiękniejszego miejsca w Lublinie. To nie tylko zabytkowe kamienice i restauracje. Ilość miejsc, jakie trzeba zwiedzić, przekraczając Bramę Krakowską, nie ma końca. Baszta Gotycka, Brama Rybna, Trybunał Koronny, Plac Po Farze, Kościół dominikanów, Wieża Trynitarska i wiele innych.

6. Zamek w Lublinie

Zamek-w-Lublinie

Jego historia sięga jeszcze XII wieku i czasów Kazimierza Sprawiedliwego. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, obecnie prezentuje styl neogotycki. Niestety skrywa on nie tylko dobrą historię naszego państwa. Przez 128 lat pełnił funkcję więzienia. To tutaj trzymano powstańców styczniowych w 1863 roku. Podczas II wojny światowej było tutaj więzienie hitlerowskie, gdzie dokonano głośnej masakry na Zamku Lubelskim. Później było tu więzienie podległe władzom sowieckim, następnie UBP. W roku 1957 został przekształcony w siedzibę Muzeum Lubelskiego. Do zamku przynależy również gotycka Kaplica Świętej Trójcy, gdzie na polecenie Władysława Jagiełły, pokryto wnętrza malowidłami bizantyjsko-ruskimi, które można podziwiać do dziś.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.