Wypożyczalnia rowerów górskich… w górach, jakie ceny? Czy warto?

Rowerzysta w górach

Chcąc aktywnie spędzić czas, do wyboru mamy wiele różnych możliwości. Jednym z nich jest jazda rowerem, jak również wyjazd w góry, gdzie można spacerować po szlakach. A gdyby tak połączyć jedno z drugim? Gdyby tak jadąc w góry wypożyczyć tam rower i za jego pomocą zorganizować sobie wycieczkę? Czy to w ogóle opłacalne?

Jak spędzić czas w górach?

Czas w górach można spędzić na wiele różnych sposobów. Niektórzy jadą tam by się zrelaksować leżąc na leżaku i delektując się widokiem, inni wychodzą z założenia, że jak góry to tylko wycieczki piesze czy rowerowe i ogólnie większa aktywność fizyczna. Każda forma wypoczynku w górach z pewnością będzie dobrym wyborem. W tym drugim przypadku fakt połączenia wycieczki z jazdą rowerową wydaje się być naprawdę dobrym pomysłem, powstaje jednak pytanie: lepiej wypożyczyć rower na miejscu czy bardziej będzie się opłacało wziąć swój?

Jak działają wypożyczalnie rowerów?

Wypożyczalnie rowerów nie są niczym nowym i funkcjonują na naszym rynku już od kilkunastu lat, a co więcej, rozwijają się coraz bardziej, co szczególnie widoczne jest w przestrzeni miejskiej. Do wyboru mamy dwie formy wypożyczalni: komercyjną, oferowaną przez prywatną firmę, posiadającą własne oznakowane rowery oraz niekomercyjną, zwaną też non-profit. Ta druga opcja występuje najczęściej właśnie w miastach i oferuje system wypożyczalni rowerów podlegających władzom publicznym i jako sposób na odciążenie transportu publicznego. W górach dominuje zdecydowanie ta pierwsza opcja i tam można znaleźć wiele wypożyczalni rowerów górskich jak ta w Istebnej: bcamp.pl/rowery, której rowery są przeznaczone głównie do jazdy po górskim terenie.

Rowerzyści w górach

Czy wypożyczenie roweru w górach jest opłacalne?

Cenniki wypożyczalni rowerów bywają różne, jeżeli więc planujemy wyjazd i myślimy nad tym, by po górach poruszać się właśnie w ten sposób, dobrze jest wcześniej zapoznać się z ofertami dostępnymi na danym terenie, a także samym wyposażeniem danej wypożyczalni. Co do samej wysokości ceny, to już zależy od naszego podejścia i tego, jakie mamy możliwości finansowe. Mimo wszystko wypożyczenie roweru nawet na kilka godzin może być naprawdę bardzo opłacalne, szczególnie gdy jest to rower dobrej jakości i przeznaczony na górskie trasy, a trzeba pamiętać, że nie każdy taki rower może posiadać, nie mówiąc już o jego transporcie.

Jak jeździ się w górach rowerem?

Góry to nie tylko liczne trasy piesze, ale też i trasy rowerowe. Nadal nie jest to aż tak popularna forma aktywności, jak w przypadku wycieczek tradycyjnych, jednak i jazda rowerem po górach ma wiele zalet. Coraz częściej też wytyczane są nowe trasy i to o różnych stopniach trudności. Dzięki temu, organizując wyjazd czy to indywidualny, czy grupowy, można dobrać trasę do swoich możliwości, a także zabrać na taką wycieczkę dzieci, co przy trasie pieszej mogłoby być nieco trudniejsze, zwłaszcza w przypadku kilkuletnich maluchów (często wraz z rowerami oferowane są foteliki dziecięce, a także rowery górskie dla dzieci). Trzeba też przyznać, że podobnie jak w przypadku miast, także i miejscowości górskie mocno inwestują w infrastrukturę rowerową. Jest to więc świetny wybór zarówno dla niedzielnych cyklistów, jak i zaprawionych w bojach kolarzy lubiących trudne wyzwania.

Czy warto wypożyczać rowery górskie w górach?

To na pewno jest indywidualny wybór, który musi podjąć każdy planujący taki wyjazd. Wcześniejsze rozeznanie się w sytuacji na pewno w tym powinno pomóc. Niewątpliwie jednak wypożyczalni rowerów górskich w górach nie brakuje i jest to bardzo chętnie wybierana opcja przez turystów. W takim wypadku można powiedzieć wprost – wypożyczanie rowerów jest jak najbardziej opłacalne, pod warunkiem, że robimy to w pewnym miejscu, cena nas zadowala, a jakość wypożyczonych rowerów jest adekwatna zarówno do kosztów, jak i przeznaczenia do jazdy w terenach górskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.