Co warto wiedzieć wyjeżdżając do Jemenu?
Jemen to kraj wciąż egzotyczny dla Polaków. Mimo naszego ostatniego upodobania do krajów arabskich, ten pozostaje praktycznie przez nas nietknięty. Większość woli pojechać do sprawdzonego już Egiptu, do którego biura podróży oferują tysiące wycieczek. Jemen wciąż pozostaje miejscem dziewiczym i może dlatego dla jego wielbicieli, nie ma lepszego miejsca do odpoczynku. Na co uważać, co zwiedzić i jak się w ogóle tam dostać?
→ Gdzie leży Jemen?
→ Co warto zobaczyć w Jemenie?
→ Czego unikać w Jemenie?
→ Jak dostać się na Półwysep Arabski?
Gdzie leży Jemen?
Większość z nas na pewno słyszała o tym miejscu. Jemen jest położony na południu Półwyspu Arabskiego i lądowo graniczy z Omanem oraz Arabią Saudyjską. Z dwóch stron jest otoczony wodą. Ma dostęp do Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej i Morza Arabskiego. W ukształtowaniu terenu dominują głównie góry i wyżyny. Jemen to kraj bardzo gorący. Panuje w nim klimat zwrotnikowy, a najwyższe temperatury notuje się od lipca do października. Średnia temperatura to około 32’C.
Co warto zobaczyć w Jemenie?
Najważniejszym miejscem w Jemenie jest Sana, czyli stolica kraju. Według legendy, została założona przez syna Noego, Sema. Nazwa stolicy pochodzi od arabskiego słowa, które oznacza coś dobrze ufortyfikowanego i jeśli przyjrzymy się bliżej architekturze Sany, zauważymy, że faktycznie musi być w tym jakiś związek. Miasto bowiem, jest otoczone starymi glinianymi murami, które mają nawet od 6 do 9 metrów wysokości.
Co ciekawe, w Sanie będziemy mogli zobaczyć prawdziwe domy-wieże, w których mieszkają wielopokoleniowe rodziny. Nie mają one nic wspólnego z naszymi domami, nawet tymi większymi. Te w Sanie zbudowane są według ściśle określonego schematu. Na samym dole, na parterze najczęściej znajdują się sklepy, warsztaty i toalety, na piętrze pierwszym znajduje się kuchnia i spiżarnia. Piętro drugie przeznaczone jest tylko dla gości. Na piętrze trzecim znajdują się sypialnie rodzin, natomiast na samym szczycie tej charakterystycznej budowli jest mafradż, czyli pokój, w którym można odpocząć. Zaletą pomieszczenia na ostatnim piętrze jest niesamowity widok na panoramę Sany oraz taras.
Inną atrakcją (bardziej cenioną przez turystów) jest Sokotra, czyli archipelag na Oceanie Indyjskim, położony blisko tzw. Rogu Afryki. Składa się z czterech wysp, które są bardzo zróżnicowane geograficznie. Poza plażami i obecnością delfinów w oceanie, atrakcją są tutaj draceny, szerzej znane jako smocze drzewa.
Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia jest Shibam, czyli miasto nazywane „Manhattanem pustyni” lub „Najstarszym miastem wieżowców”. Jego początki sięgają jeszcze II wieku naszej ery. Ciężko określić ile lat mają wzniesione tam budynki, ponieważ miasto było i jest ciągle rozbudowywane. Gliniane wieżowce mogą mieć równie dobrze 100 lat, jak i 400. Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji Shibamu jest meczet, który pochodzi z VIII wieku przed naszą erą.
Czego unikać w Jemenie?
Jemen to kraj muzułmański o dosyć konserwatywnych tradycjach. Kobiety wybierające się do tego państwa powinny pamiętać o odpowiednim ubiorze, czyli takim, które zakryje ręce, nogi i dekolt. Uniwersalną zasadą w krajach arabskich jest robienie wszystkiego tylko prawą ręką, ponieważ lewa jest „brudna” i służy tylko do czynności wiadomych.
Nie powinna nas dziwić wylewność Jemeńczyków, tam trzymanie się panów za ręce świadczy o ich wielkiej przyjaźni, absolutnie nie sugeruje to odmiennej orientacji seksualnej, taka jest po prostu ich kultura. Nie trzeba się też martwić o akceptację mieszkańców, ponieważ jest to naród bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi.
Uważać natomiast musimy na jedzenie. Inna flora bakteryjna, ale też inny sposób przygotowywania żywności (mniej higieniczny niż prezentowany przez europejskie standardy) mogą przysporzyć nam żołądkowych kłopotów. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki, ponieważ opieka medyczna w Jemenie nie jest na wysokim poziomie.
Jak dostać się na Półwysep Arabski?
Najlepiej samolotem. Niestety dotarcie do Jemenu nie należy do najtańszych. Średnio zapłacimy 2-3 tysiące złotych. Z Polski nie ma na razie bezpośrednich lotów do tego kraju, dlatego musimy się udać przez Frankfurt lub Stambuł. Przed wyjazdem musimy obowiązkowo postarać się o wizę (co najmniej miesiąc przed planowaną wycieczką) oraz sprawdzić komunikaty na stronie MSZ. Obecnie nie jest to bezpieczny kierunek, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymywanie się od podróży do Jemenu. Należy jednak to na bieżąco sprawdzać przed rozpoczęciem planowania wyjazdu.
Jest wiele krajów, które chciałabym odwiedzić, ale Jemen nie znajduje się na tej liście… jakoś tak mnie nie ciągnie.