Jakie testy na ADHD?

Dziecko chore na ADHD

W Internecie aż roi się od testów, które rzekomo mają potwierdzić lub zaprzeczyć obecności ADHD u naszego dziecka. Problem w tym, że większość z nich nie ma nic wspólnego z rzetelnym stawianiem diagnozy. Testy na ADHD można wykonać tylko w obecności specjalisty. Jakie one są?

Jak zdiagnozować ADHD?

Postawienie diagnozy w znacznej mierze opiera się na kwestionariuszach czy wywiadach, które są bardzo subiektywne, co niestety nie ma pozytywnych skutków. Nawet najlepsze wywiady nie są w stanie przez to przebrnąć. Odpowiadający na pytania, tutaj głównie chodzi o rodziców i nauczycieli, często postrzegają daną sytuację przez pryzmat własnych poglądów. Może się zdarzyć tak, że matka, ojciec i nauczycielka udzielą skrajnie różnych odpowiedzi dotyczących jednego dziecka. Tutaj z pomocą przychodzi specjalistyczny test MOXO, o którym szerzej napisano na http://moxo-adhd.pl/moxo-diagnoza-adhd/

podobne:  Książki fantasy dla nastolatków - 3 ciekawe pozycje w księgarniach internetowych

Dziecko chore na ADHD

Na czym polega Test Moxo?

Jest on o tyle dobry, że bada rzeczywiste reakcje pacjenta, podczas gdy inne kwestionariusze opierają się na warstwie słownej czy kulturowej. Ma on wspomóc prawidłową diagnozę ADHD. Wyniki uzyskane w teście odnosi się do podstawowych symptomów ADHD, takich jak zaburzenia uwagi, czas reakcji, impulsywność, nadaktywność. W ten sposób łatwo ocenić, co u dziecka występuje w nadmiarze, a czego brakuje i nad czym warto popracować.

Jak przeprowadzane jest badanie na nadpobudliwość psychoruchową?

Wykonanie takiego testu jest dosyć proste. Osoba badana musi zareagować jak najszybciej, kiedy na ekranie pojawi się element docelowy. Poza nim, wyświetlą się także elementy dodatkowe, badany musi wybrać, który z nich jest właściwy.

podobne:  Co bada lekarz medycyny pracy? Jakie badania wstępne na jakie stanowisko pracy?

Po co badać dzieci na ADHD?

Pozwala on także na ocenę skutków dotychczasowej terapii i leczenia farmakologicznego. To daje możliwość modyfikacji i zmiany na lepsze terapii dostosowanej indywidualnie do osoby z ADHD. Wyniki takiego testu mogą wskazać, jakie bodźce dobrze działają na dziecko, a jakie je irytują, co znacznie ułatwi funkcjonowanie osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Może się okazać, że muzyka ułatwia dzieciom skupienie się i w takich warunkach lepiej będą wykonywały prace domowe czy inne czynności, niż gdyby miały robić to w ciszy.

Jak postępować z nadpobudliwym dzieckiem?

Kiedy już rodzice uzyskają właściwą diagnozę, czeka ich poważne wyzwanie. Pracować z dzieckiem z ADHD należy codziennie, zaniedbywanie tego będzie miało negatywne konsekwencje dla niego samego. Najlepiej ustalić klarowne zasady i pilnować, żeby dziecko ich przestrzegało, w przeciwnym razie musi liczyć się z konsekwencjami. Ponadto, trzeba dziecko stale motywować, rozwijać jego mocne strony, wspierać sukcesy, wzmacniać poczucie własnej wartości. Dziecko musi poczuć się zauważone i w pełni docenione. Nie tylko w szkole czy u psychologa, ale także w domu.

podobne:  Off Camera, czyli za co kochamy kino niezależne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.