Skutki złogów w jelicie grubym. Jak przeciwdziałać?

Zdrowy brzuch

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zmęczenie i apatia, jakie możemy czasami odczuwać wiążą się często ze złogami, zalegającymi w naszych jelitach. Co ma zatem ten problem do naszego ogólnego samopoczucia – zapytacie. Jak zapobiegać w takim razie tworzeniu się złogów i jakie mogą być skutki zaniedbania tego problemu?

Co to jest jelito grube?

Jelito grube stanowi końcowy odcinek całego układu pokarmowego. Jest pofałdowane, ma około półtora metra długości i składa się na jelito ślepe, okrężnicę oraz odbytnicę. Jego kluczową funkcją jest wchłanianie oraz wydalanie, musi ono uformować, a także wyprowadzić na zewnątrz masy kałowe, jakie się w nim  zbierają.

Następuje tam również absorpcja wody, soli mineralnych oraz elektrolitów, a także występowanie bakterii symbiotycznych, produkujących witaminę K  i niektóre z grupy B. Po około 6 godzinach od zjedzenia posiłku, trafia on do okrężnicy, w której spędza od 12-24 godzin.

Ustalono, że zdrowa osoba powinna wypróżniać się co najmniej raz dziennie. Jeżeli przerwa pomiędzy wydalaniem pokarmu trwa dłużej niż 24-36 godzin, oznacza to, że dopadły nas zaparcia, które pojawiają się zazwyczaj wraz z nagromadzaniem złogów w jelicie grubym (www.skuteczneoczyszczanie.pl/zlogi-w-jelicie-grubym). Zła dieta i mocno przetworzona żywność znacznie temu problemowi sprzyjają.

Zdrowy brzuch

Jakie są skutki złogów w jelicie?

Złogi w jelicie grubym to nic innego jak niestrawione resztki pokarmu, zalegające i osadzające się w ściankach okrężnicy. O ile jelito przystosowane jest do tego, by jednorazowo procesować około dwóch kilogramów treści, złogi ważyć potrafią o wiele więcej. Jeżeli doprowadzamy do sytuacji ich nagromadzenia, możemy mieć pewność, że znacznie pogorszy się perystaltyka jelit, ulegną one deformacjom i uciskać będą na inne znajdujące się w pobliżu narządy.

Toksyny, które powstają podczas procesów rozkładu pożywienia w jelicie grubym nie są dla nas szkodliwe, jeżeli pozbywamy się ich przy regularnym wypróżnianiu. Jeśli proces ten jest jednak zaburzony, związki te przenikają przez błonę śluzową do krwi i powodować mogą wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Jak oczyścić jelito ze złogów?

Po pierwsze zacząć musimy od zmiany diety, która jest głównym powodem gromadzenia się złogów w naszych jelitach. Powinniśmy spożywać większe ilości produktów bogatych w błonnik, pić minimum dwa litry wody dziennie (przed posiłkami oraz co najmniej dwie godziny po nich, nigdy w trakcie), zamienić białą mąkę na pełnoziarnistą, co tyczy się zarówno pieczywa jak i makaronu. Sięgajmy ponadto po brązowy ryż, gruboziarniste kasze, zrezygnujmy z cukru i soli i jedzmy więcej warzyw.

Ważnym elementem pozbywania się zalegających w jelitach złogów jest także coraz bardziej powszechny zabieg hydrokolonoterapii. Polega on na wprowadzeniu do jelita ciepłej, przefiltrowanej wody, wpuszczanej pod kontrolowanym ciśnieniem. Jej zadaniem jest wypłukanie wszelkich zalegających w ściankach okrężnicy form i wyprowadzenie ich na zewnątrz naszego organizmu, idealnie go w ten sposób oczyszczając.


Nie bagatelizujmy zatem tego problemu i już dziś zastanówmy się, czy zmęczenie, jakie ostatnio zbyt często odczuwamy może być skutkiem zaniedbania kwestii zdrowej zbilansowanej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.