Skutki złogów w jelicie grubym. Jak przeciwdziałać?

Zdrowy brzuch

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zmęczenie i apatia, jakie możemy czasami odczuwać wiążą się często ze złogami, zalegającymi w naszych jelitach. Co ma zatem ten problem do naszego ogólnego samopoczucia – zapytacie. Jak zapobiegać w takim razie tworzeniu się złogów i jakie mogą być skutki zaniedbania tego problemu?

Co to jest jelito grube?

Jelito grube stanowi końcowy odcinek całego układu pokarmowego. Jest pofałdowane, ma około półtora metra długości i składa się na jelito ślepe, okrężnicę oraz odbytnicę. Jego kluczową funkcją jest wchłanianie oraz wydalanie, musi ono uformować, a także wyprowadzić na zewnątrz masy kałowe, jakie się w nim  zbierają.

Następuje tam również absorpcja wody, soli mineralnych oraz elektrolitów, a także występowanie bakterii symbiotycznych, produkujących witaminę K  i niektóre z grupy B. Po około 6 godzinach od zjedzenia posiłku, trafia on do okrężnicy, w której spędza od 12-24 godzin.

Ustalono, że zdrowa osoba powinna wypróżniać się co najmniej raz dziennie. Jeżeli przerwa pomiędzy wydalaniem pokarmu trwa dłużej niż 24-36 godzin, oznacza to, że dopadły nas zaparcia, które pojawiają się zazwyczaj wraz z nagromadzaniem złogów w jelicie grubym (www.skuteczneoczyszczanie.pl/zlogi-w-jelicie-grubym). Zła dieta i mocno przetworzona żywność znacznie temu problemowi sprzyjają.

Zdrowy brzuch

Jakie są skutki złogów w jelicie?

Złogi w jelicie grubym to nic innego jak niestrawione resztki pokarmu, zalegające i osadzające się w ściankach okrężnicy. O ile jelito przystosowane jest do tego, by jednorazowo procesować około dwóch kilogramów treści, złogi ważyć potrafią o wiele więcej. Jeżeli doprowadzamy do sytuacji ich nagromadzenia, możemy mieć pewność, że znacznie pogorszy się perystaltyka jelit, ulegną one deformacjom i uciskać będą na inne znajdujące się w pobliżu narządy.

Toksyny, które powstają podczas procesów rozkładu pożywienia w jelicie grubym nie są dla nas szkodliwe, jeżeli pozbywamy się ich przy regularnym wypróżnianiu. Jeśli proces ten jest jednak zaburzony, związki te przenikają przez błonę śluzową do krwi i powodować mogą wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Jak oczyścić jelito ze złogów?

Po pierwsze zacząć musimy od zmiany diety, która jest głównym powodem gromadzenia się złogów w naszych jelitach. Powinniśmy spożywać większe ilości produktów bogatych w błonnik, pić minimum dwa litry wody dziennie (przed posiłkami oraz co najmniej dwie godziny po nich, nigdy w trakcie), zamienić białą mąkę na pełnoziarnistą, co tyczy się zarówno pieczywa jak i makaronu. Sięgajmy ponadto po brązowy ryż, gruboziarniste kasze, zrezygnujmy z cukru i soli i jedzmy więcej warzyw.

Ważnym elementem pozbywania się zalegających w jelitach złogów jest także coraz bardziej powszechny zabieg hydrokolonoterapii. Polega on na wprowadzeniu do jelita ciepłej, przefiltrowanej wody, wpuszczanej pod kontrolowanym ciśnieniem. Jej zadaniem jest wypłukanie wszelkich zalegających w ściankach okrężnicy form i wyprowadzenie ich na zewnątrz naszego organizmu, idealnie go w ten sposób oczyszczając.


Nie bagatelizujmy zatem tego problemu i już dziś zastanówmy się, czy zmęczenie, jakie ostatnio zbyt często odczuwamy może być skutkiem zaniedbania kwestii zdrowej zbilansowanej diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *