Jak dobrać sukienkę na wesele? Jaka powinna być sukienka gościa weselnego?

Kobieta w długiej blado-różowej sukience

Sezon ślubny trwa w najlepsze. Uwaga wszystkich w tym dniu jest, rzecz jasna, skupiona na młodej parze, jednak ubiór gości jest również bardzo ważny. Jak nie popełnić foux pass na weselu poprzez nieodpowiednio dobraną sukienkę do uroczystości? Niniejszym artykułem pomożemy Wam ustrzec się przed przykrymi wpadkami.

Kobiety w żółtych sukienkach na łace

Podstawowe zasady weselnego dress code’u – kolor

    • Biel

Kolor to podstawowy wyznacznik, jakim powinnyśmy się kierować w poszukiwaniu kreacji na wesele. Zasada jest prosta- nie ubieramy białych sukienek. Również odcienie bieli, takie jak śmietankowy, ecru czy kremowy są ryzykowne i raczej niewskazane. Przyjęło się, że są to kolory zarezerwowane dla panny młodej, która tego dnia ma się wyróżniać i goście weselni powinni to uszanować. Jeśli zatem wpadła ci w oko piękna kreacja w jakimkolwiek odcieniu bieli, to zrezygnuj z niej, żeby nie dopuścić do sytuacji, w które ktoś pomyli Cię z młodą panią.

    • Czerń

To druga barwa, której powinnyśmy unikać w związku z uroczystościami weselnymi. Tradycyjnie jest to kolor żałoby. Oczywiście można próbować go ożywić kolorowymi dodatkami, albo rozjaśnić pastelowym akcentem w postaci żakietu, szala czy butów, ale to wciąż czerń. Pamiętajmy przy tym, że sukienki na wesele muszą być eleganckie z klasą ale nie mogą być krzykliwe (http://allani.pl/wyszukaj/sukienki-wieczorowe). Mimo iż coraz częściej możemy spotkać na weselach kobiety w tzw.”małej czarnej”, która jest uważana za kreację ponadczasową, to lepiej nie narażać się na negatywne komentarze chociażby ze strony pozostałych gości. Ślub to radosna uroczystość i dajemy temu wyraz również za pośrednictwem naszego stroju.

Jaki fason i długość sukienki są właściwe na wesele?

W tym wypadku obostrzeń nie ma zbyt wiele, głównym nietaktem popełnianym przez kobiecą część gości weselnych jest założenie zbyt krótkiej kreacji. Oczywiście warto podkreślać swoje walory i tym powinnyśmy się kierować w dobieraniu kroju oraz typu stroju, jednak opcję “mini” zastawmy na jakąś mniej oficjalną okazję, np. wyjście przyjaciółmi do klubu. W kwestii fasony panuje zupełna dowolność. Do wyboru są princeski, bombki, tuby, sukienki z baskinkami, jednym słowem należy kierować własną wygodą i typem figury.

Długa chabrowa suknia

Najczęstsze modowe wpadki na weselach

Oprócz wspomnianych już zbyt krótkich kreacji oraz nieodpowiedniego doboru koloru, bardzo często zdarzają się również inne wpadki, związane raczej z aktualnie panującą modą niż ogólnie przyjętymi zwyczajami. Istotny jest np. materiał, z którego wykonana jest nasza kreacja. Dawno z mody wyszły błyszczące tafty, satyna czy welur. Co prawda ten ostatni powoli wraca do łask, ale znacznie częściej pojawia się w codziennych stylizacjach. Nie polecamy także przykrótkich bolerek, chust zaplątanych wokół ramion oraz satynowych etoli. Wystrzegać należy się ponadto kabaretek i białych rajstop. Ogromne dekolty odsłaniające większość naszych wdzięków także mogą być odebrane jako nietakt. Znacznie bezpieczniej jest założyć sukienkę z odkrytymi plecami, jednak pamiętajcie, by założyć do tego żakiet lub inne okrycie wierzchnie, jeśli ślub ma miejsce w kościele. Także obuwie powinno być właściwie dobrane do reszty elementów garderoby, dlatego odradzamy obuwie sportowe.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.