Jak ćwiczyć pamięć?
Pamięć to coś z czym każdy z nas miewa problemy. Często szwankuje, zapominamy różnych rzeczy, czasem nawet to, co robiliśmy chwilę temu. Pamięć jest również odpowiedzialna za nasze zdolności do nauki, dzięki niej, szczególnie w okresie szkolnym zbieramy i zapamiętujemy nowe rzeczy. Niestety z wiekiem, jak również ze względu na tryb życia mogą pojawiać się coraz większe kłopoty z zapamiętywaniem. Można to jednak wyćwiczyć.
→ Jakie są rodzaje pamięci?
→ Po co nam odpoczynek?
→ Korzyści wynikające z czytania książek
→ Ćwiczenia poprawiające pamięć
Jakie są rodzaje pamięci?
Pamięć to zdolność zapamiętywania informacji do późniejszego przetworzenia, jednak nie jest to rzecz jednorodna, a dzieli się na trzy odrębne działy. Chodzi tu o pamięć krótkotrwałą (do dwóch sekund), roboczą (tymczasowe przechowywanie informacji odnośnie aktualnej czynności) oraz długotrwałą, która odpowiada za składowanie wiedzy na znacznie dłuższy czas (np. wiedza na temat swoich danych osobowych czy jazda rowerem).
Ćwiczenie umysłu pozwala na uelastycznienie funkcjonowania pamięci, bo każdy z tych składników powinien działać prawidłowo. Mózg, jak każdy mięsień, wymaga treningu.
Po co nam odpoczynek?
Każdy wysiłek, nawet ten umysłowy wymaga koncentracji, a żeby być skoncentrowanym, należy być także odprężonym, bo wtedy znacznie łatwiej jest nam zabrać się za wyznaczone zadanie i całkowicie się na nim skupić. Zanim podejmie się takiego wysiłku, warto zadbać o swoją kondycję umysłową, pozwolić sobie na odpoczynek, relaks, coś co będzie w stanie nas odprężyć i odciążyć umysł, przygotowując go do późniejszej, wzmożonej aktywności.
Mózg to mięsień, który także potrzebuje odpoczynku, aby móc właściwie funkcjonować. Będąc zmęczeni, nie jesteśmy w stanie prawidłowo i logicznie myśleć, nie mówiąc już o zachowaniu koncentracji.
Korzyści wynikające z czytania książek
Nie od dziś wiadomo, że czytanie wspomaga pracę mózgu. Korzyści płynących z czytania jest wiele, są źródłem wiedzy, pomagają nam w poznawaniu i zapamiętywaniu nowych wyrazów, rozwija wyobraźnie i kreatywność. Czytanie książek wymaga od nas koncentracji i skupienia się na tekście, jest nośnikiem wielu informacji, a w trakcie czynności czytania wysilamy cały nasz mózg, uruchamiając liczne czynności potrzebne do zrozumienia zawartych w nich przesłań.
Czytając nie tylko rozszyfrowujemy konkretne litery i ich znaczenia, ale także uruchamiamy logiczne myślenie, analizujemy i opracowujemy tekst, robiąc te wszystkie czynności jednocześnie. Czytanie to świetny trening dla umysłu i pamięci.
Ćwiczenia poprawiające pamięć
Na rynku jest dostępnych wiele gier służących wspomaganiu w rozwoju umysłowym. Mogą to być gry planszowe, łamigłówki, quizy, które wymagają od nas zastanowienia. Sięgnij po krzyżówki, będące dobrym pomysłem na zdobywanie nowej wiedzy, a jeżeli chodzi o samą wiedzę, to nie można zapominać o ciągłej nauce. Mózg musi być w ciągłym ruchu, więc warto iść za swoimi zainteresowaniami, szukać nowych informacji i wiadomości.
Nauka języków obcych także wspomaga pamięć, tak samo jak nauka wierszy. Można także samemu wymyślać sobie rzeczy do zapamiętywania, układać wierszyki, albo uczyć się na pamięć numerów telefonów. Nie można również zapomnieć o ćwiczeniach fizycznych, które pozwolą na lepsze ukrwienie mózgu i lepszy przepływ informacji.
Trening mózgu a pamięć
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że mózg to organ, który jak każdy inny potrzebuje wytrenowania. Chcąc poprawić pamięć należy zadbać o to, by nasz umysł był w dobrej formie. Trzeba więc ćwiczyć, czytać, uczyć się, wysilać umysł i dawać mu kolejne zadania do wykonania. Wtedy, dzięki takim zabiegom nawet do późnego wieku nie będzie się narzekało na problemy z pamięcią.
Ja chodziłam na specjalne kursy na ćwiczenie pamięci i bardzo mi to pomogło w szkole.