Gdzie jest laktoza? Produkty, których musisz unikać przy nietolerancji laktozy.
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, że zwiększa się nasza nietolerancja na laktozę. Ale co to właściwie oznacza? I czemu warto unikać produktów zawierających laktozę? Sprawdźmy to.
• W czym jest laktoza?
• Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
• Przepisy na dania bez laktozy
• Najlepsze pomysły na ciasta bez laktozy
Co to jest laktoza?
Laktoza jest to cukier mleczny, znajdujący się w mleku (wbrew obiegowej opinii, nie tylko w mleku krowim, ale także w mleku owczym, kozim, czy nawet w mleku produkowanym przez kobiety w ciąży). W trawieniu laktozy uczestnicy enzym laktoza, która rozkłada ją na dwa cukry proste – glukozę i galaktozę. Jednak z wiekiem aktywność laktazy systematycznie się zmniejsza, dlatego gorzej trawimy laktozę.
W czym jest laktoza?
Laktoza znajduję się w prawie wszystkich produktach mlecznych, różni się tylko jej zawartość. Należy uważać, ponieważ największą ilość laktozy odnajdujemy w krowim mleku w proszku, który często jest składnikiem słodyczy dostępnych w sklepie (m. in. czekolady mlecznej). Unikać trzeba również mleka, jogurtów, kefiru, maślanki, serów białych etc. Natomiast stosunkowo niewiele laktozy znajdziemy w serach żółtych oraz w maśle ekstra.
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Najczęstszymi objawami nietolerancji laktozy są: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, nudności oraz specyficzne „przelewanie” się w jamie brzusznej. Ze względu na to, że są to symptomy charakterystyczne dla wielu innych schorzeń, bardzo trudno jest samemu ocenić, czy cierpimy na tę nietolerancję. Dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, jest kontakt z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań.
Przepisy na dania bez laktozy
Przepisów na dania bez laktozy jest tak naprawdę wiele – to wszystkie potrawy oparte na świeżych warzywach i owocach, mięsie, rybach i zbożach. Jedyne czego trzeba unikać, to produkty mleczne. Z pomocą mogą przyjść nam blogi wegańskie, których autorzy prześcigają się w pomysłach na bezlaktozowe dania. Hitem stał się ser z ziemniaka! Robi się go z ugotowanych ziemniaków i marchewki, płatków drożdżowych, bulionu oraz wybranych przypraw. Podobno jest aromatyczny i ciągnie się jak prawdziwy ser, a więc może stanowić jego doskonałą alternatywę. Ponadto w sklepach odnajdziemy wiele produktów bez laktozy, jednak każdorazowo warto czytać ich skład, ponieważ mogą być mocno przetworzone.
Najlepsze pomysły na ciasta bez laktozy
Na bezlaktozowej diecie najwięcej problemów sprawiają ciasta – w końcu one bardzo często bazują na mleku, maśle czy śmietanie. Jednak w większości przypadków mleko odzwierzęce da się zastąpić mlekiem roślinnym! Najbardziej popularne jest mleko kososowe oraz sojowe, ale w sklepach odnajdziemy również mleko migdałowe (idealne do ciast i koktajli) czy owsiane. Co więcej – takie mleko możemy przygotować sami w domu! Będzie tańsze i smaczniejsze. Są również przepisy, np. na muffinki marchewkowe lub buraczane, gdzie produkty bogate w laktozę w ogóle nie zostały wzięte pod uwagę! A jeśli marzy Wam się sernik i przepyszne, słodkie rafaello, to przygotujcie je z kaszy jaglanej! Nie odczujecie różnicy w smaku.
Nawet jeśli nie zauważymy u siebie objawów typowych dla nietolerancji laktozy, to warto ograniczyć ilość spożywanych produktów mlecznych (a w szczególności samego mleka). Faktem pozostaje, że z wiekiem zmniejsza się nasza zdolność trawienia laktozy, więc lepiej nie dostarczać jej naszemu organizmowi w nadmiernych ilościach.
SOJOWE.RYZOWE.OWSIANE.ITP.TO NIE MLEKO NIE NAZYWAJCIE WODY Z NP.Z SOJI
MLEKIEM