Dlaczego warto korzystać z usług księgowych kiedy masz firmę?

Kalkulator w biznesie

Prowadząc własną firmę jedną z podstaw funkcjonowania jest właściwie prowadzona księgowość. Można to robić samodzielnie, ale zdecydowanie wygodniej i pewniej jest skorzystać z biura rachunkowego. Dlaczego warto? Jakie są zalety usług księgowych dla przedsiębiorców?

Jakie usługi księgowe oferują biura rachunkowe?

Prowadzenie księgowości w firmie to skomplikowana sprawa. O ile w przypadku jednoosobowych działalności można jeszcze pokusić się na samodzielne zajmowanie się dokumentami, o tyle w przypadku większych firm, takie działanie będzie zwyczajnie nieefektywne. Ciężko jest jednocześnie zajmować się firmą, jej rozwojem i klientami, a także całą masą papierów. Jeżeli więc nie stać nas na zatrudnienie księgowej, można sięgnąć po pomoc biur rachunkowych, które zazwyczaj mają dość szeroką ofertę. Jaką konkretnie? Wybrane usługi księgowe sprawdzisz na stronie biura rachunkowego Datan, gdzie można zapoznać się różnymi formami wsparcia, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Mamy tutaj do czynienia z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczanie ryczałtu, a także wsparcie z zakresu rozliczania podatków czy kwestii związanych z ZUS i US czy inspekcją pracy. Oczywiście zakres działań biura rachunkowego dobiera się według potrzeb. Dobrze jest jednak wiedzieć jakie są zalety takiej współpracy.

Biuro rachunkowe a księgowa

Można zastanawiać się nad tym, czy będzie lepsze – biuro rachunkowe czy jednak własna księgowa? Jedna i druga opcja ma swoje plusy i minusy, warto jednak rozważyć wszystkie korzyści. Przede wszystkim biuro rachunkowe będzie zawsze czynne, kiedy własna księgowa może się rozchorować, pójść na urlop czy zwolnić. Poza tym księgowej należy płacić często niemałe wynagrodzenie, a do tego dochodzą także inne dodatkowe koszty. I tutaj właśnie dochodzimy do kolejnej zalety biur rachunkowych.

Kalkulator w biznesie

Koszty usług biura rachunkowego

Porównując biuro rachunkowe z własną księgową, należy pamiętać przede wszystkim o kosztach. Mając niewielką firmę, z pewnością będziemy się liczyć z każdą złotówką, więc o wiele lepszym wyborem będzie właśnie zlecenie księgowości zewnętrznej firmie. Ustalamy konkretny zakres usług i płacimy tylko za to. W przypadku księgowej należy pamiętać o kosztach związanych z wynagrodzeniem, wyposażeniem miejsca pracy, literaturą podatkowo-księgową oraz potrzebny sprzęt i oprogramowanie.

Odpowiedzialność finansowa biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości to poważna sprawa, która jest silnie powiązana z polskim prawem. Jeżeli coś nie będzie się zgadzało, albo pojawi się błąd, który ściągnie na firmę zainteresowanie, wówczas cała odpowiedzialność spada nie na przedsiębiorcę, a właśnie na biuro rachunkowe. Jednym z obowiązków firm zajmujących się księgowością jest posiadanie ubezpieczenia OC i w razie wystąpienia błędów, wszelkie szkody będą wypłacane z polisy.

Kobieta z komórką przed komputerem

Samodzielny wybór zakresu usług

Decydując się na współpracę z biurem księgowym, wybieramy z jakich usług będziemy korzystać. Możemy więc zdecydować się na prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, albo skupić się na rozliczaniu pracowników. Często oferowane są też usługi kompleksowe, w których zawarte są różne czynności, dzięki czemu można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas potrzebny na załatwianie konkretnych spraw i dopilnowanie formalności.

Biuro rachunkowe to dostęp do wiedzy

Prawo ciągle się zmienia, co chwile wychodzą nowelizację przepisów, nie każdy też ma w głowie wiedzę na temat wszystkich aspektów związanych z podatkami, prawem pracy, przepisami różnego typu. Współpraca z biurem rachunkowym to przede wszystkim dostęp do ekspertów z dziedziny księgowości, kadr, prawa, i podatków. W ten sposób można liczyć nie tylko na rzetelne wypełnienie wszystkich dokumentów, ale i doradztwo podatkowe, biznesowe i sięgające różnych innych dziedzin, co pozwoli na zdecydowanie lepsze zarządzanie firmą i optymalizację działań czy pozyskiwanie nowych funduszy. Biura rachunkowe udzielają wsparcia przy zakładaniu firm i przy ich prowadzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.