W czym pomaga biuro księgowe? Jakie pakiety pomocy, usługi w księgowości?

Komputery w pracy

Jedną z częściej wybieranych usług dla firm, jest wsparcie przez biurko księgowe, które może zająć się wszystkimi kwestiami związanymi z formalnym działaniem biznesu. Prowadzenie ksiąg rachunkowych, zajmowaniem się kadrami i płacami czy dokumentacją do urządów. Oczywiście usług dostępnych w takich biurach jest więcej – w czym może pomóc outsourcing księgowości?

Czym zajmuje się biuro księgowe?

Obecnie wiele firm, zwłaszcza małych i średnich korzysta z usług biur księgowych, oddając im obowiązek zajmowania się dokumentacją przedsiębiorstwa. To oczywiście pozwala na skupienie się na pracy oraz poświęceniu się dalszemu rozwojowi biznesu, zamiast siedzenia nad stosem papierów, co rzecz jasna zajmuje czas. Warto pamiętać o tym, że usługi księgowe to nie tylko faktury (jasta.pl), a biura rachunkowe zajmują się także kadrami i płacami, doradztwem podatkowym czy sporządzaniem rozliczeń rocznych. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ takie firmy zazwyczaj oferują szeroki zakres wsparcia, który może obejmować naprawdę wiele działalności.

Jakie usługi z zakresu księgowości oferują biura rachunkowe?

Podstawą działalności dla biur rachunkowych jest oczywiście prowadzenie księgowości, do której zalicza się naprawdę wiele różnych działań. Warto wymienić tutaj choćby rozliczenia podatkowe, w tym podatek VAT, rozliczenia pracowników, a także prowadzenie ksiąg rachunkowych i handlowych, gdzie zawarte są także wszystkie faktury. Oprócz tego prowadzone są także roczne bilanse księgowe dla firmy.

Kalkulator

Z jakich usług kadrowych korzystają firmy?

Jeżeli firma zatrudnia pracowników, konieczne jest także rozliczanie spraw kadrowych i płacowych dla osób zatrudnionych. Biura księgowe zajmują także i tym, szczególnie jeżeli chodzi o prowadzenie dokumentacji pracowników i ich akt osobowych, a także przygotowywaniem raportów dla ZUS. Do tego zalicza się także prowadzenie listy płac oraz rachunków, a także kwestie związane z przygotowywaniem umów o pracę czy zlecenie.

Jak biuro księgowe pomoże przy podatkach?

Specjaliści z biur księgowych muszą mieć szeroką wiedzę na temat prawa i przepisów, do czego zalicza się także wszystkie zmiany i aktualne stawki podatków. Z tego też powodu często oferowana jest usługa doradztwa podatkowego, dzięki czemu dana firma może dowiedzieć się jakie opłaty i kiedy muszą być naliczone, a także, w jaki sposób zoptymalizować koszty w firmie. Pomagają także w corocznych rozliczeniach podatkowych, co dla wielu osób może przecież stanowić niemałą trudność. Równie często można się też spotkać z usługą doradczą dotyczącą pozyskiwania dotacji i dodatkowych funduszy, na przykład w postaci kredytów.

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Przede wszystkim należy zweryfikować własne potrzeby i jakie wsparcie będzie potrzebne w naszej firmie. Po drugie, warto przejrzeć oferty różnych biur i sprawdzić, jakie mają usługi, a także zapoznać się z cennikami. Równie ważne będzie także zweryfikowanie kompetencji księgowych, z których pomocy chce się skorzystać – jakie mają doświadczenie, jakie posiadają wykształcenie, kursy, licencje i certyfikaty. Nie można też zapomnieć, że każde biuro rachunkowe musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki temu każdy klient jest chroniony, w razie sytuacji, gdyby doszło do jakichś nieprawidłowości i błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.