Dlaczego warto grać w szachy? Jak i gdzie rozpocząć naukę gry w szachy?

Szachy i dziecko

Powodów, dla których warto grać w szachy, jest wiele. To m.in. rozwój umiejętności logicznego myślenia, ale też kreatywności, umiejętności przewidywania następnych ruchów przeciwnika. Sprawdzamy, jakie są korzyści gry w szachy oraz gdzie można rozpocząć naukę w każdym wieku.

Gra w szachy – korzyści

Do gry w szachy warto zachęcać od najmłodszych lat. To może być świetna forma spędzania wolnego czasu z dziećmi, podczas której każdy dobrze się bawi. Co więcej, szachy są grą uniwersalną, ponadpokoleniową, nierzadki jest widok wnuka i dziadka wspólnie rozgrywających partię.

I co ciekawe, choć wielu osobom wydaje się, że szachy są grą bardzo indywidualną, w praktyce ułatwia ona nawiązywanie kontaktów towarzyskich, a także rozwija inteligencję emocjonalną oraz społeczne umiejętności. Zaskoczony, prawda?

podobne:  Szachy podróżne na każdą okazję

Innymi powodami, dla których warto zacząć naukę gry w szachy, jest rozwijanie koncentracji, wyobraźni oraz abstrakcyjnego myślenia. Szachy z jednej strony pobudzają kreatywność, a z drugiej ułatwiają naukę przedmiotów ścisłych. To również jeden z najlepszych sposobów na trening pamięci, a także na rozwinięcie w sobie samodyscypliny i systematyczności.

W szachach od przegranej ważniejsze jest to, dlaczego do niej doszło. Uczestnicy rozgrywek analizują i wyciągają wnioski ze swoich ruchów. Dzięki temu uczą się jednocześnie zdrowego współzawodnictwa, a także szacunku do przeciwnika.

Co ciekawe, te wszystkie umiejętności, które nabywa się w trakcie gry w szachy, przydadzą się nie tylko na tym polu – ułatwiają naukę w szkole, czy nawet podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o dobrze przemyślaną strategię.

podobne:  Kluby dla 30-latków w Katowicach

Gdzie rozpocząć naukę gry w szachy?

Sposobów na naukę gry w szachy jest kilka. Najpopularniejszy z nich na to zajęcia z instruktorem gry w szachy. Gdzie się odbywają? Kluby szachowe w Katowicach i w Warszawie podpowiada serwis https://szachydladzieci.pl, sprawdź ich listę, jeśli jesteś z tych okolic. Informację o pozostałych klubach uzyskasz między innymi na stronie internetowej Polskiego Związku Szachowego.

Nie musisz jednak od razu zapisywać siebie lub swoje dziecko na lekcje. Uczyć można się w domu – zasady często przekazywane są z pokolenia na pokolenie, jak w przypadku gier karcianych. A jeśli to za mało, w internecie znajdziesz wiele poradników, bezpłatnych szkoleń, a także tutoriali pokazujących krok po kroku, jak zacząć. Kopalnią wiedzy jest w tym wypadku serwis YouTube.

podobne:  Nauka gry w szachy - od jakiego wieku?

Szachy przez internet

Wiesz, że chcesz grać, znasz nawet podstawy, ale nie masz z kim ćwiczyć? To nie problem, wystarczy załączyć przeglądarkę, ponieważ w szachy możesz grać przez internet, online. W ten sposób znajdziesz nie tylko przeciwników z Polski, ale również z innych krajów na całym świecie (i dzięki możliwości skorzystania z chatu, możesz sprawdzić w praktyce swój angielski).

Popularne serwisy umożliwiające grę w szachy to m.in. kurnik.pl, chess.com, chessfriends.com czy szachy.club.pl. W przypadku niektórych twoim przeciwnikiem będzie komputerem, a to dobry sposób, aby się wprawić. Jest też serwis przeznaczony dla najmłodszych – to chesskid.com, dzięki któremu sama nauka przybiera formę wspaniałej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.